Pikassonun milyonluq əsərini
Dəyəri 1 milyon dollardan çox olan “Qadın başı” adlı rəsm əsəri xeyriyyə məqsədli püşkatma ilə cəmi 100 avroya satılıb. Əsərin yeni sahibi nəticəni öyrənəndə əvvəlcə bunun dələduzluq olduğunu düşünüb.
Medianews.az xəbər verir ki, dünyaca məşhur rəssam, heykəltəraş Pablo Pikassonun 1941-ci ildə çəkdiyi əsər “100 avroya 1 Pikasso” adlı kampaniya çərçivəsində sahibini tapıb.
Ümumilikdə 100 avroluq 120 min biletin satışa çıxarıldığı kampaniyadan əldə edilən gəlir Avropada Altsheymer xəstəliyi ilə bağlı klinik araşdırmalar aparan fonda bağışlanacaq.
Püşkatmanın qalibi Parisdə yaşayan rəsm həvəskarı Ari Hodara olub. O, nəticəni eşidəndə əvvəlcə inanmayıb, lakin təşkilatçının canlı yayım zamanı video zəngi bunun yalan olmadığını təsdiqlənib.
Məlumata görə, kampaniya artıq üçüncü dəfə təşkil olunur və əvvəlki gəlirlər müxtəlif sosial layihələrə sərf edilib.

Картина под названием «Женская голова» стоимостью более 1 миллиона долларов была продана всего за 100 евро в благотворительной лотерее. Новый владелец сначала подумал, что это мошенничество, когда узнал результат.
Как сообщает Medianews.az, произведение Пабло Пикассо, написанное в 1941 году, нашло своего владельца в рамках кампании под названием «1 Пикассо за 100 евро».
Всего было выпущено 120 тысяч билетов, а вырученные средства от кампании будут пожертвованы Фонду исследований болезни Альцгеймер в Европе, который занимается клиническими исследованиями этого заболевания.
Победителем лотереи стал любитель искусства из Парижа Ари Ходара. Он сначала не поверил, услышав результат, но организаторы подтвердили это в прямом эфире через видеозвонок.
Согласно информации, кампания уже проводится в третий раз, и ранее собранные средства были направлены на различные социальные проекты.