Paltaryuyan maşınına limon atmaq sən demə bu işə yarayırmış
Limonun tərkibindəki yüksək sitrik turşusu (limon turşusu) onu həm güclü bir təmizləyici, həm də təbii baxım vasitəsinə çevirir.
Milli.Az xəbər verir ki, limon suyu təbii ağardıcı funksiyasını yerinə yetirir. Xüsusilə ağ paltarların zamanla bozararaq rəngini itirməsinin qarşısını alır.
Tətbiqi: Paltaryuyan maşının yuyucu toz gözünə təxminən 100 ml təzə limon suyu əlavə edin. Bu, liflərə hopmuş kirləri həll edərək sintetik ağardıcılara ehtiyacı aradan qaldırır.
Rəngli və həssas parçalarda istifadə edərkən ehtiyatlı olmaq lazımdır.
Ərp və yuyucu toz qalıqları paltaryuyan maşınların ömrünü qısaldan əsas amillərdir. Limonun tərkibindəki turşu maşının qazanında və qızdırıcısında (rezistans) yığılan kirəc təbəqələrini parçalamaq gücünə malikdir.
Tumlarından təmizlənmiş bir limonu ikiyə bölərək birbaşa maşının qazanına atın və ya boş halda yüksək temperaturda (məsələn, 90 dərəcə) işlədin.
Maşının içində zamanla yaranan rütubət qoxusu və qapağın rezin hissələrində (conta) toplanan kif qalıqları limonun antibakterial xüsusiyyətləri sayəsində minimuma enir.
Limon qabıqlarını bir torbanın içində yuma proqramına daxil etmək, paltarlarda süni parfümlər yerinə təbii və təravətli bir qoxu buraxır.

Высокое содержание лимонной кислоты (лимонной кислоты) в лимоне делает его мощным очистителем и натуральным средством ухода.
По сообщению Milli.Az, лимонный сок выполняет функцию натурального отбеливателя. Особенно он предотвращает выцветание белой одежды со временем.
Применение: добавьте примерно 100 мл свежего лимонного сока в отделение для стирального порошка стиральной машины. Это растворяет въевшуюся грязь в волокнах, устраняя необходимость в синтетических отбеливателях.
При использовании на цветных и деликатных тканях следует быть осторожным.
Остатки накипи и стирального порошка являются основными факторами, сокращающими срок службы стиральных машин. Кислота в лимоне способна разрушать слои накипи, накопившиеся в барабане и нагревательном элементе машины (резисторе).
Разрежьте лимон, очищенный от семян, пополам и положите непосредственно в барабан машины, либо запустите стирку при высокой температуре (например, 90 градусов) на пустой машине.
Благодаря антибактериальным свойствам лимона, со временем уменьшается запах влажности внутри машины и остатки плесени, накопившиеся на резиновых частях крышки (уплотнителе).
Включение лимонной кожуры в пакет в программу стирки оставляет на одежде натуральный и свежий аромат вместо искусственных духов.