Nipah virusu pandemiya törədə bilərmi?
Nipah virusu epidemiya və ya pandemiyaya səbəb ola bilməz, lakin onun Rusiyaya tək-tək hallarda gətirilməsi nəzəri baxımdan istisna edilmir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu tibb elmləri doktoru Vladimir Nikiforov söyləyib. O qeyd edib ki, infeksiyanın təbii mənbəyi Hindistanda meyvə ilə qidalanan yarasalardır və yoluxma yalnız heyvanlarla və ya onların ifrazatı ilə təmas zamanı mümkündür. Virus insandan insana ötürülmür.
Nipah virusu zoonoz infeksiyalara aiddir və insana heyvanlardan keçir. O, ağır ensefalit və tənəffüs yolu xəstəliklərinə səbəb ola bilər, bəzi hallarda isə ölüm göstəricisi 80 faizə çata bilər.
Əsas profilaktik tədbirlər olaraq mütəxəssislər xəstə heyvanlarla təmasdan çəkinməyi, əlləri sabun və antiseptik vasitələrlə mütəmadi yumağı, tərəvəz və meyvələri istifadədən əvvəl yaxşıca yumağı, həmçinin yoxlanılmamış mənbələrdən su içməməyi tövsiyə edirlər. Xəstəliyin əsas əlamətləri yüksək hərarət, öskürək və güclü başağrısıdır. Rospotrebnadzor bildirir ki, Nipah virusu ilə bağlı xəstəliyin Rusiyaya gətirilmə halları qeydə alınmayıb. Ölkədə vaxtında laborator diaqnostika aparmaq üçün kifayət qədər test-sistem mövcuddur.
Medianın məlumatına görə, Hindistanda virusun yayılmasının qarşısını almaq üçün tədbirlər görülür, xəstələrlə təmasda olmuş 100 nəfər karantinə alınıb.

Can the Nipah virus cause a pandemic?
The Nipah virus cannot cause an epidemic or pandemic, but its occasional introduction into Russia is not theoretically excluded.
AZERTAC reports that this was stated by Doctor of Medical Sciences Vladimir Nikiforov. He noted that the natural source of the infection in India is fruit bats, and transmission is only possible through contact with animals or their secretions. The virus is not transmitted from person to person.
The Nipah virus belongs to zoonotic infections and is transmitted to humans from animals. It can cause severe encephalitis and respiratory diseases, and in some cases, the mortality rate can reach 80 percent.
As the main preventive measures, specialists recommend avoiding contact with sick animals, regularly washing hands with soap and antiseptics, thoroughly washing vegetables and fruits before use, and not drinking water from unchecked sources. The main symptoms of the disease are high fever, cough, and severe headache. Rospotrebnadzor reports that there have been no cases of the disease caused by the Nipah virus being introduced into Russia. There are sufficient test systems in the country to carry out timely laboratory diagnostics.
According to media reports, measures are being taken in India to prevent the spread of the virus, and 100 people who have been in contact with patients have been quarantined.