Nipah virusu pandemiya törədə bilərmi?
Nipah virusu epidemiya və ya pandemiyaya səbəb ola bilməz, lakin onun Rusiyaya tək-tək hallarda gətirilməsi nəzəri baxımdan istisna edilmir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bunu tibb elmləri doktoru Vladimir Nikiforov söyləyib. O qeyd edib ki, infeksiyanın təbii mənbəyi Hindistanda meyvə ilə qidalanan yarasalardır və yoluxma yalnız heyvanlarla və ya onların ifrazatı ilə təmas zamanı mümkündür. Virus insandan insana ötürülmür.
Nipah virusu zoonoz infeksiyalara aiddir və insana heyvanlardan keçir. O, ağır ensefalit və tənəffüs yolu xəstəliklərinə səbəb ola bilər, bəzi hallarda isə ölüm göstəricisi 80 faizə çata bilər.
Əsas profilaktik tədbirlər olaraq mütəxəssislər xəstə heyvanlarla təmasdan çəkinməyi, əlləri sabun və antiseptik vasitələrlə mütəmadi yumağı, tərəvəz və meyvələri istifadədən əvvəl yaxşıca yumağı, həmçinin yoxlanılmamış mənbələrdən su içməməyi tövsiyə edirlər. Xəstəliyin əsas əlamətləri yüksək hərarət, öskürək və güclü başağrısıdır. Rospotrebnadzor bildirir ki, Nipah virusu ilə bağlı xəstəliyin Rusiyaya gətirilmə halları qeydə alınmayıb. Ölkədə vaxtında laborator diaqnostika aparmaq üçün kifayət qədər test-sistem mövcuddur.
Medianın məlumatına görə, Hindistanda virusun yayılmasının qarşısını almaq üçün tədbirlər görülür, xəstələrlə təmasda olmuş 100 nəfər karantinə alınıb.

Вирус Нипах не может вызвать эпидемию или пандемию, однако его единичное занесение в Россию теоретически не исключается.
Сообщает АЗЕРТАЖ, что об этом рассказал доктор медицинских наук Владимир Никифоров. Он отметил, что естественным источником инфекции в Индии являются фруктовые летучие мыши, и заражение возможно только при контакте с животными или их выделениями. Вирус не передается от человека к человеку.
Вирус Нипах относится к зоонозным инфекциям и передается человеку от животных. Он может вызывать тяжелый энцефалит и заболевания дыхательных путей, в некоторых случаях уровень смертности достигает 80 процентов.
В качестве основных профилактических мер специалисты рекомендуют избегать контакта с больными животными, регулярно мыть руки с мылом и антисептиками, тщательно мыть овощи и фрукты перед употреблением, а также не пить воду из непроверенных источников. Основные симптомы болезни — высокая температура, кашель и сильная головная боль. Роспотребнадзор сообщает, что случаев завоза болезни, вызванной вирусом Нипах, в Россию не зафиксировано. В стране имеется достаточное количество тест-систем для своевременной лабораторной диагностики.
По данным СМИ, в Индии принимаются меры по предотвращению распространения вируса, 100 человек, контактировавших с больными, помещены на карантин.