Nə mal, nə qoyun... - Ən sağlam ət növü açıqlandı
Az yağ nisbəti, yüksək qida dəyəri və asan həzm olunması ilə diqqət çəkən keçi əti mütəxəssislərə görə ən sağlam ət seçimlərindən biridir.
Milli.Az xəbər verir ki, Araşdırmalar göstərir ki keçi əti protein, dəmir və B12 vitamini baxımından digər ət növlərini geridə qoyur.
Keçi əti qırmızı ətlər arasında ən aşağı yağ nisbətinə malikdir. Bu göstərici xüsusilə ürək sağlamlığı üçün vacib sayılır. Aşağı kalorili olması isə çəki idarə edənlərin keçi ətini seçməsinə səbəb olur.
İngiltərədən olan qidalanma mütəxəssisi Dr. Matthew Smith bildirir ki, keçi əti lif strukturu sayəsində digər qırmızı ətlərdən daha rahat həzm olunur. O qeyd edir ki keçi əti protein baxımından yüngül, mədəyə daha az yük verir. Dəmir və B12 vitamini ilə zəngin olması immunitet və enerji üçün əlavə üstünlük yaradır.
Elmi araşdırmalara görə keçi əti yüksək keyfiyyətli protein, dəmir, sink, B12 vitamini və selenyum baxımından zəngindir. Bu xüsusiyyətləri sayəsində əzələ inkişafından immunitet sisteminin güclənməsinə qədər bir çox sahədə faydalıdır.
Məlum olub ki, keçi əti bəzi allergik reaksiyalar üçün digər ət növlərinə nisbətən daha az risk daşıyır. Dana və ya qoyun ətinə qarşı həssaslığı olan insanlar keçi ətini rahatlıqla qəbul edə bilir.
Qeyd edək ki, keçi əti sağlam xüsusiyyətlərinə baxmayaraq düzgün bişirilməlidir. Yağ nisbəti aşağı olduğu üçün çox bişirilən ət sərtləşir. Buna görə aşağı temperaturda, uzun müddət hazırlanması tövsiyə olunur.

Neither cattle nor sheep... - The healthiest type of meat has been revealed
Goat meat, which attracts attention with its low fat content, high nutritional value, and easy digestibility, is one of the healthiest meat choices according to experts.
According to Milli.Az, research shows that goat meat surpasses other types of meat in terms of protein, iron, and vitamin B12.
Goat meat has the lowest fat content among red meats. This indicator is considered especially important for heart health. Its low calorie content also makes goat meat a choice for those managing their weight.
Nutrition specialist Dr. Matthew Smith from the UK states that goat meat is more easily digested than other red meats due to its fiber structure. He notes that goat meat is light in protein and puts less burden on the stomach. Its richness in iron and vitamin B12 provides additional benefits for immunity and energy.
According to scientific studies, goat meat is rich in high-quality protein, iron, zinc, vitamin B12, and selenium. Thanks to these characteristics, it is beneficial in many areas, from muscle development to strengthening the immune system.
It has been revealed that goat meat carries less risk of allergic reactions compared to other types of meat. People who are sensitive to veal or lamb can comfortably consume goat meat.
It should be noted that although goat meat has healthy properties, it must be cooked properly. Because of its low fat content, meat that is cooked too much becomes tough. Therefore, it is recommended to prepare it at low temperatures for a long period.