İndi də vəkillər hədəfdədir
Milli.Az xəbər verir ki, Türkiyədə fenomen müəllimlərin sosial media hesablarına nəzarət edilən proses, vəkilləri də əhatə edəcək.
Məqsəd, etik və qanunsuz paylaşımlara qarşı daha sərt nəzarət mexanizmi yaratmaqdır.
Türkiyənin Təhsil Nazirliyi (MEB) fenomen müəllimlərlə bağlı CİMER və MEBİM-ə daxil olan şikayətləri araşdıraraq, 81 il üzrə müəllimlərin və idarəçilərin sosial media hesablarını yoxlayacaq. Qanuna zidd paylaşımlara görə müəllimlər və idarəçilərə disiplin cəzası, şagirdlərin icazəsi olmadan görüntülər paylaşanlara isə şiddətli töhmət veriləcək. Töhmət müəllimlərin əmək kitabçasında 5 il qalacaq.
Eyni zamanda, vəkillərin sosial media fəaliyyəti də nəzarət altına alınır. Türkiyə Barolar Birliyi (TBB)  vəkillər üçün sosial media istifadə qaydaları hazırlanacaq. Hazırlanacaq qaydalarda paylaşımların informasiya məqsədli və ya reklam xarakterli olması, müştəri məxfiliyinin qorunması və peşə etik normalara uyğunluğu nəzərə alınacaq.

Now lawyers are targeted as well
According to Milli.Az, the process of monitoring social media accounts of influencer teachers in Turkey will also cover lawyers.
The goal is to create a stricter control mechanism against unethical and illegal posts.
Turkey's Ministry of Education (MEB) will investigate complaints received by CİMER and MEBİM regarding influencer teachers and will check the social media accounts of teachers and administrators across 81 provinces. Teachers and administrators will face disciplinary punishment for posts violating the law, and those who share images without students' permission will receive severe reprimands. The reprimand will remain in the teachers' employment records for 5 years.
At the same time, lawyers' social media activities are also being brought under control. The Turkish Bar Association (TBB) will prepare social media usage rules for lawyers. The prepared rules will consider whether posts are for informational or advertising purposes, the protection of client confidentiality, and compliance with professional ethical standards.