Putin niyə susur? – Nina L.Xruşşovanın məqaləsi
Türkiyənin "Karar" qəzetinin 16 yanvar sayında 1953-1964-cü illərdə Sovet İttifaqına rəhbərlik etmiş Nikita Xruşşovun nəticəsi, ABŞ-da mühacir həyatı yaşayan Nina L.Xruşşovanın məqaləsi dərc olunub. Nina L.Xruşşova ABŞ-da “The New School” Universitetinin beynəlxalq münasibətlər üzrə professorudur. Jurnalist İbrahim Nəbioğlu həmin məqaləni azərbaycancaya çevirib. Məqaləni Medianews.az oxucularının diqqətinə çatdırırıq.
Rusiyanın Ukraynadakı “xüsusi hərbi əməliyyatını” ən qətiyyətli şəkildə dəstəkləyən çevrələr – vətənpərvər bloqçular və hərbi müxbirlər – ciddi narazılıq içindədir. ABŞ prezidenti Donald Trampın administrasiyası Rusiyanın müttəfiqi olan Venesuelaya qarşı hərbi qüvvə göndərib, dövlət başçısı Nikolas Maduronu ələ keçirib və Rusiya bayrağı daşıyan bir neft tankerinə əl qoyub. Onların fikrincə, Rusiya artıq Amerika gəmilərini batırmalı, hətta düşmənlərinə qarşı nüvə raketləri buraxmalı idi. Lakin Rusiya prezidenti Vladimir Putin hələ ki, bu hadisələrlə bağlı rəsmi açıqlama belə verməyib.
Doğrudur, Xarici İşlər Nazirliyi ironik bir tərzdə ABŞ-ın Venesuelaya qarşı “silahlı təcavüzünü” “müstəqil dövlətin suverenliyinə yolverilməz müdaxilə” kimi pisləyib. Bundan əlavə, Putin adətən böyük hadisələrə dərhal reaksiya vermir; o, prosesləri izləməyi və cavabını vəziyyətə uyğun şəkildə tənzimləməyi üstün tutur. Bu yanaşma bəzən ağıllı və özünəinamlı mövqe kimi görünə bilər, lakin bu halda daha çox zəiflik hissinə, yaxud ən azı dərin qeyri-müəyyənliyə işarə edir.
Venesuelaya hücumdan əvvəl Putin Rusiyanın Ukraynadakı mövqeyindən kifayət qədər əmin görünürdü. Tramp Rusiyaya açıq şəkildə üstünlük verən bir “sülh planını” dəstəkləyir, Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenskiyə isə Ukrayna qüvvələrini nəzarət etdikləri ərazilərdən geri çəkməsi üçün ciddi təzyiq göstərirdi. Buna, qışın ortasında davamlı elektrik kəsintilərinə səbəb olan Rusiyanın Ukraynanın enerji infrastrukturuna təkrarlanan hücumları da əlavə olunduqda, Putin Ukraynanın yaxın zamanda sülh şərtlərini qəbul etməyə hazır olacağına inanmışdı.
Lakin Tramp administrasiyasının son addımları Putinin bu qiymətləndirməsini şübhə altına aldı. ABŞ hələ də Ukraynada sülhün prioritet olduğunu bildirir və Ukraynaya verilən son təhlükəsizlik zəmanətləri Rusiyanın qəti şəkildə qarşı çıxdığı bir addımı – ABŞ hərbçilərinin sahəyə yerləşdirilməsini – nəzərdə tutmur. Rus tankerinin saxlanılması Putini alçaltmaq cəhdi kimi yozula bilərdi, lakin Tramp administrasiyası bunun əslində yaxalanmaqdan yayınmaq üçün Rusiya bayrağı qaldırmış Venesuela gəmisi olduğunu iddia edir və ABŞ iki rus ekipaj üzvünü azad edib.
Bununla belə, Tramp administrasiyasının Rusiyanın noyabr ayında irəli sürdüyü sülh planını tam şəkildə qəbul etməməsindən açıq şəkildə narazı olduğu görünür. Bildirilir ki, Tramp uzun müddətdir təxirə salınan və Rusiyaya qarşı ağır yeni sanksiyaları, eləcə də Rusiyanın neftini və ya uranını bilərəkdən alan ölkələrə 500 faizə qədər gömrük rüsumu tətbiqini nəzərdə tutan qanuna “yaşıl işıq” yandırıb.
Putin şübhəsiz ki, zəiflik görüntüsü yaratmaq istəmir; eyni zamanda ABŞ-la gərginliyin kəskin şəkildə artması riskini də üzərinə götürmək niyyətində deyil. Bu səbəbdən o, susmağa üstünlük verir. Ancaq hər şeyin də bir həddi var. Əsas sual Tramp administrasiyasının bu hədlərin harada bitdiyini öyrənmək üçün nə dərəcədə israr edəcəyidir.
Bir çox Qərb müşahidəçilərinin fikrincə, indi Rusiya üzərində təzyiqi artırmağın vaxtıdır: təkcə sanksiyaları sərtləşdirməklə yox, eyni zamanda Ukraynaya daha çox silah verməklə və Qərb sanksiyalarından yayınmaq üçün hiyləgər üsullardan istifadə edən Rusiyanın “kölgə donanmasına” məxsus neft tankerlərini hədəfə almaqla. Zelenski hətta Trampı dolayı yolla Rusiyada – təkcə Rusiyanın özündə deyil, Çeçenistanda da – Venesuelada tətbiq etdiyi strategiyanı təkrarlamağa təşviq edəcək qədər irəli gedib.
Trampın ABŞ qüvvələrini Rusiyaya göndərməsi ideyası xəyal məhsulu kimi görünsə də, Venesuela əməliyyatının zahiri uğuru Trampın yaxın ətrafındakı “şahinləri” ruhlandırıb. Ağ Evin baş katibinin müavini və siyasi müşaviri Stiven Miller bu yaxınlarda təkidlə bildirib: “Biz super gücük” və əlavə edib: “Super güc kimi də davranacağıq”.
Bu zorakı düşüncə tərzi ABŞ-ın Putinin qəbuledilməz saydığı bir xətti aşmaq ehtimalını artırır. Məsələn, çoxsaylı Rusiya neft gəmilərini hədəfə almaq, Rusiyaya son dərəcə ağır sülh şərtləri diktə etməyə çalışmaq və ya İranda olduğu kimi qeyri-sabitliyi qızışdırmaq kimi.
Putinin ABŞ-a qarşı cavab imkanları olduqca məhduddur. ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələri bir neft tankerinə əl qoymaq istədikdə, gəmidə rus silahlı mühafizəçilərinin olması və ya yaxınlıqda Rusiya hərbi gəmilərinin yerləşdirilməsi buna mane ola bilməz. Rusiyanın əlindəki yeganə real koz nüvə arsenalıdır. Putin istənilən vaxt Trampa nüvə ultimatumları verə bilər; lakin bu təhdidlərin ciddi qəbul olunmaması ehtimalı da var. Rusiya təhdidləri Çin kimi hərbi güclə koordinasiya şəraitində səslənsə, daha təsirli ola bilərdi, amma Çinin ABŞ-a qarşı istifadə edə biləcəyi – nadir torpaq elementlərinin qlobal tədarükü üzərində nəzarət kimi – başqa çoxsaylı rıçaqları mövcuddur.
Buna baxmayaraq, Putin artıq nüvə hədəsinə əl atmış vəziyyətdədir. Əgər o, çıxış yolunun yalnız nüvə zərbəsi endirmək olduğuna inanacaq qədər küncə sıxışdırılarsa, ABŞ şübhəsiz ki, eyni şəkildə cavab verəcək. Ukrayna müharibəsi davam etdiyi müddətdə qiyamət ssenarisi riski yüksək olaraq qalacaq.
Zelenskiyə gəlincə, o, arxasını möhkəmlətməlidir. Putin Tramp ilə birbaşa qarşıdurma istəməyə bilər, lakin ABŞ-ın Maduronu ələ keçirməsindən sonra – xüsusən də Putinin Novqorod vilayətindəki iqamətgahına qarşı iddia edilən dron hücumundan sonra – Rusiya da düşmənlərinə eyni cür cavab vermək qabiliyyətinə malik olduğunu nümayiş etdirməyə qərar verə bilər. Ukrayna bu hücumla əlaqəsi olduğunu inkar edir və Rusiyanı bunu qabardaraq sülh danışıqlarını sabotaj etməyə çalışmaqda ittiham edir. Lakin Moskva cavab verəcəyinə söz verib. Hər bir halda, Rusiyanın Ukraynanın enerji infrastrukturuna hücumları davam edəcək – Putinin Venesuela mövzusundakı susqunluğu kimi.

In the January 16 issue of Turkey's "Karar" newspaper, an article by Nina L. Khrushcheva, the granddaughter of Nikita Khrushchev who led the Soviet Union from 1953 to 1964 and now living as an immigrant in the USA, was published. Nina L. Khrushcheva is a professor of international relations at "The New School" University in the USA. Journalist Ibrahim Nebioglu translated this article into Azerbaijani. We present the article to the attention of Medianews.az readers.
The circles that most decisively support Russia's "special military operation" in Ukraine – patriotic bloggers and military correspondents – are seriously dissatisfied. The administration of US President Donald Trump sent military forces against Russia's ally Venezuela, captured the head of state Nicolás Maduro, and seized an oil tanker flying the Russian flag. In their view, Russia should have already sunk American ships, even launched nuclear missiles against its enemies. However, Russian President Vladimir Putin has not yet even made an official statement on these incidents.
It is true that the Ministry of Foreign Affairs ironically condemned the US's "armed aggression" against Venezuela as an "unacceptable interference in the sovereignty of an independent state." Besides, Putin usually does not react immediately to major events; he prefers to observe processes and adjust his response appropriately according to the situation. This approach can sometimes appear as a smart and confident position, but in this case, it indicates more a sense of weakness or at least deep uncertainty.
Before the attack on Venezuela, Putin seemed quite confident about Russia's position in Ukraine. Trump openly supported a "peace plan" that favored Russia, while applying serious pressure on Ukrainian President Volodymyr Zelensky to withdraw Ukrainian forces from territories they controlled. Adding to this, Russia's repeated attacks on Ukraine's energy infrastructure, causing continuous power outages in the middle of winter, made Putin believe that Ukraine would soon be ready to accept peace terms.
However, recent moves by the Trump administration have cast doubt on Putin's assessment. The US still claims that peace is a priority in Ukraine, and the recent security guarantees given to Ukraine do not include the step that Russia strongly opposes – deploying US troops on the ground. The seizure of the Russian tanker could have been interpreted as an attempt to humiliate Putin, but the Trump administration claims it was actually a Venezuelan ship flying the Russian flag to avoid capture, and the US has released two Russian crew members.
Nevertheless, it is clear that the Trump administration is openly dissatisfied with Russia's peace plan proposed in November. It is reported that Trump has given the "green light" to a law that includes delayed but severe new sanctions against Russia, as well as customs duties up to 500 percent on countries knowingly buying Russian oil or uranium.
Putin undoubtedly does not want to appear weak; at the same time, he is not willing to take the risk of a sharp escalation in tension with the United States. For that reason, he prefers to remain silent. But there is a limit to everything. The main question is how persistent the Trump administration will be in testing where those limits lie.
According to many Western observers, now is the time to increase pressure on Russia: not only by tightening sanctions but also by providing more weapons to Ukraine and targeting Russia's "shadow fleet" of oil tankers using crafty means to evade Western sanctions. Zelensky has gone as far as indirectly encouraging Trump to replicate the strategy applied in Venezuela against Russia—not only in Russia itself but also in Chechnya.
Although the idea of Trump sending US forces to Russia seems like a fantasy, the apparent success of the Venezuelan operation has inspired the "hawks" close to Trump. The White House Deputy Chief of Staff and political advisor Stephen Miller recently insisted: "We are a superpower," adding, "And we will act like a superpower."
This aggressive mindset increases the likelihood that the US will cross a line that Putin deems unacceptable. For example, targeting numerous Russian oil ships, trying to impose extremely harsh peace terms on Russia, or inciting instability in Iran as happened there.
Putin’s options to respond to the US are quite limited. When the US Navy sought to seize an oil tanker, the presence of Russian armed guards on board or the deployment of Russian warships nearby could not prevent it. The only real card Russia holds is its nuclear arsenal. Putin can issue nuclear ultimatums to Trump at any time; however, there is also a likelihood that such threats will not be taken seriously. Threats from Russia would be more effective if voiced in coordination with a military power like China, but China has many other levers against the US, such as control over the global supply of rare earth elements.
Nonetheless, Putin has already resorted to nuclear threats. If he is cornered enough to believe that the only way out is to launch a nuclear strike, the US will undoubtedly respond likewise. As long as the war in Ukraine continues, the risk of an apocalypse scenario remains high.
As for Zelensky, he must strengthen his backing. Putin may not want a direct confrontation with Trump, but after the US captured Maduro—and especially after the alleged drone strike on Putin's residence in Novgorod region—Russia may decide to demonstrate that it is capable of responding in kind to its enemies. Ukraine denies any connection to the attack and accuses Russia of exaggerating it to sabotage peace talks. However, Moscow has promised to respond. In any case, Russia's attacks on Ukraine's energy infrastructure will continue—just like Putin's silence on the Venezuela issue.