Putinin iki zəngi – Mənası nədir?
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin gün ərzində bir-birinə düşmən olan iki ölkənin lideri – İsrail baş naziri Benyamin Netanyahu və İran Prezidenti Məsud Pezeşkianla telefonla danışıb.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında vurğulayıb ki, Putin bununla ətraf aləmə “mən də varam” demək istəyib: “Vladimir Putin Netanyahuya “Rusiya vasitəçilik səylərini davam etdirməyə və bütün maraqlı dövlətlərin iştirakı ilə konstruktiv dialoqu təşviq etməyə hazırdır”, Məsud Pezeşkiana isə “gərginliyin azaldılması üçün səyləri davam etdiririk” deyib. Gəlişigözəl sözlərdən başqa bir şey deyil.
Birincisi, Rusiya Ukrayna müharibəsində elə ilişib qalıb ki, başqa problemlərin həllinə nə zamanı, nə də diplomatik resursları qalıb. Putin ABŞ-ın Venesuelanı nəzarətə götürməsinə səssiz qaldı, İranla bağlı da fəallığı yox dərəcəsindədir.
Kremlin ruporu Vladimir Solovyov Rusiyanın Ermənistanı nəzarətə götürməsi vacibliyini söyləsə də, Ermənistan “Tramp yolu”nu reallaşdırmaqla ABŞ-ın Cənubi Qafqazda möhkəmlənməsinə şərait yaradıb”.

Президент России Владимир Путин в течение дня провел телефонные разговоры с лидерами двух враждующих между собой стран – премьер-министром Израиля Беньямином Нетаньяху и президентом Ирана Масудом Пезешкианом.
Политолог Элхан Шахиноглу в своем комментарии для Medianews.az отметил, что Путин этим хотел показать всему миру «я тоже здесь»: «Владимир Путин сказал Нетаньяху, что «Россия готова продолжать посреднические усилия и способствовать конструктивному диалогу при участии всех заинтересованных государств», а Пезешкиану – «мы продолжаем усилия по снижению напряжённости». Это не более чем красивые слова.
Во-первых, Россия так увязла в войне на Украине, что у нее нет ни времени, ни дипломатических ресурсов для решения других проблем. Путин молча наблюдал за тем, как США берут Венесуэлу под контроль, а по Ирану его активность близка к нулю.
Хотя рупор Кремля Владимир Соловьев говорит о значимости того, чтобы Россия взяла Армению под контроль, Армения, реализуя «путь Трампа», способствует укреплению позиций США в Южном Кавказе.