Putinin iki zəngi – Mənası nədir?
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin gün ərzində bir-birinə düşmən olan iki ölkənin lideri – İsrail baş naziri Benyamin Netanyahu və İran Prezidenti Məsud Pezeşkianla telefonla danışıb.
Politoloq Elxan Şahinoğlu Medianews.az-a açıqlamasında vurğulayıb ki, Putin bununla ətraf aləmə “mən də varam” demək istəyib: “Vladimir Putin Netanyahuya “Rusiya vasitəçilik səylərini davam etdirməyə və bütün maraqlı dövlətlərin iştirakı ilə konstruktiv dialoqu təşviq etməyə hazırdır”, Məsud Pezeşkiana isə “gərginliyin azaldılması üçün səyləri davam etdiririk” deyib. Gəlişigözəl sözlərdən başqa bir şey deyil.
Birincisi, Rusiya Ukrayna müharibəsində elə ilişib qalıb ki, başqa problemlərin həllinə nə zamanı, nə də diplomatik resursları qalıb. Putin ABŞ-ın Venesuelanı nəzarətə götürməsinə səssiz qaldı, İranla bağlı da fəallığı yox dərəcəsindədir.
Kremlin ruporu Vladimir Solovyov Rusiyanın Ermənistanı nəzarətə götürməsi vacibliyini söyləsə də, Ermənistan “Tramp yolu”nu reallaşdırmaqla ABŞ-ın Cənubi Qafqazda möhkəmlənməsinə şərait yaradıb”.

Russian President Vladimir Putin spoke by phone during the day with the leaders of two countries that are hostile to each other – Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu and Iranian President Masoud Pezeshkian.
Political analyst Elkhan Shahinoglu emphasized in his statement to Medianews.az that Putin wanted to tell the outside world "I am here too": “Vladimir Putin told Netanyahu that ‘Russia is ready to continue mediation efforts and promote constructive dialogue with the participation of all interested states,’ and told Masoud Pezeshkian that ‘we are continuing efforts to reduce tensions.’ It is nothing more than flattering words.”
Firstly, Russia is so stuck in the Ukraine war that it has neither time nor diplomatic resources left to solve other problems. Putin remained silent on the US taking control of Venezuela, and his activity regarding Iran is almost nonexistent.
Though Kremlin mouthpiece Vladimir Solovyov states the importance of Russia taking control of Armenia, Armenia, by implementing the “Trump path,” has facilitated the strengthening of the US in the South Caucasus.