Tramp İrana bu səbəbdən zərbə endirmir –
ABŞ Prezidenti Donald Trampa deyiblər ki, İrana hərbi zərbələr Tehran rejimini süquta uğratmaya, eyni zamanda daha pis nəticələrə - regionda geniş müharibəyə gətirib çıxara bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, bunu ABŞ-ın “Uoll Strit Jurnal” (“Wall Street Journal”) qəzeti yazıb.
Qəzetin bildirdiyinə görə, İranın bombardman olunmasının qeyd edilən riskləri haqda bilgini Trampa amerikalı rəsmilər, Prezidentin müşavirləri və Amerikanın Yaxın Şərqdəki tərəfdaşları çatdırıblar. Mənbələr onu da vurğulayıblar ki, ABŞ-ın İrana hücumdan əvvəl Yaxın Şərqdə həm öz bazalarını, həm də İsrail kimi müttəfiqlərini cavab zərbələrindən qorumaq üçün əlavə tədbirlərə ehtiyacı var. Trampa həmçinin deyiblər ki, məhdud miqyaslı zərbələr İranda etirazçılar arasında ruh yüksəkliyi yarada bilər, amma bu, rejimin repressiya siyasətini dəyişməyəcək.
“Uoll Strit Jurnal” iddia edir ki, məhz bu səbəbdən Tramp hələlik İrana zərbə qərarı verməyib və Tehranın etirazçılarla necə davrandığını izləmək xəttini seçib.
Buna baxmayaraq, Trampın hər ehtimala qarşı irimiqyaslı hücum anında lazım olacaq hərbi vasitələri əvvəlcədən hazır vəziyyətə gətirməyi tapşırdığı da bildirilir.
Ağ evin mətbuat katibi Karolin Livitt yanvarın 15-i jurnalistlərə deyib ki, Prezident və komandası İran hakimiyyətinə açıq mesaj ötürüb: “Əgər qətllər davam edərsə, bunun çox ağır nəticələri olacaq”.
Livitt vurğulayıb ki, Trampın hansı addımı atacağını yalnız onun özü və çox məhdud sayda müşavirləri bilir.
Ağ ev sözçüsü Trampın bugünlərdə İsrailin baş naziri Benyamin Netanyahu ilə telefon danışığı apardığını təsdiqləsə də, müzakirənin detalları barədə məlumat verməyib. Məlumatlara görə, İsrail mümkün hücumla bağlı narahatlığını ABŞ tərəfinə çatdırıb.
NBC daha əvvəl xəbər vermişdi ki, Trampın müşavirləri ABŞ-ın zərbəsindən sonra İran rejiminin sürətlə çökəcəyinə zəmanət verə bilməyiblər.
Məlumata görə, Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin direktoru Con Ratkliff Ağ evdə bir sıra rəsmilərin iştirakı ilə keçirilən qapalı görüşdə Trampa İranda öldürülən aksiyaçıların gizli yollarla əldə edilmiş video görüntülərini təqdim edib.
ABŞ Senatının respublikaçı üzvü, Trampın yaxın dostu Lindsi Qrem bildirib ki, İrana qarşı mümkün əməliyyatın miqyası hələ də müzakirə mövzusudur: “Əməliyyat geniş, yoxsa məhdud miqyaslı olsun? Mən geniş miqyaslı variantın tərəfdarıyam. Zaman göstərəcək”.
Bu arada İran rəsmiləri Türkiyə, Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Oman hökumətləri ilə əlaqə saxlayaraq xəbərdarlıq ediblər ki, hücum olacağı təqdirdə Tehran bölgədəki Amerika bazalarına zərbə endirəcək.

Trump is not striking Iran for this reason –
US President Donald Trump has been told that military strikes on Iran would not overthrow the Tehran regime, but could also lead to worse outcomes – a widespread war in the region.
Medianews.az reports that this was written by the US “Wall Street Journal”.
According to the newspaper, information about the aforementioned risks of bombing Iran was conveyed to Trump by American officials, the President’s advisers, and America’s partners in the Middle East. Sources also emphasized that before an attack on Iran, the US needs additional measures to protect both its bases in the Middle East and its allies such as Israel from retaliatory strikes. Trump was also told that limited strikes could boost morale among protesters in Iran, but would not change the regime’s repression policies.
The “Wall Street Journal” claims that this is why Trump has not yet decided on striking Iran and has chosen to monitor how Tehran deals with protesters.
Nevertheless, it is reported that Trump has instructed to have military assets ready in advance in case a large-scale attack becomes necessary.
The White House press secretary Karoline Livitt told journalists on January 15 that the President and his team have sent a clear message to the Iranian authorities: “If the killings continue, there will be very severe consequences.”
Livitt stressed that only Trump himself and a very limited number of his advisers know what steps he will take.
Although the White House spokesperson confirmed that Trump had a telephone conversation with Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu in recent days, they did not provide details of the discussion. According to reports, Israel conveyed its concerns about a possible attack to the US side.
NBC had previously reported that Trump’s advisers could not guarantee that the Iranian regime would rapidly collapse after a US strike.
According to information, Central Intelligence Agency Director John Ratcliffe presented Trump with secretly obtained video footage of protesters killed in Iran during a closed-door meeting at the White House attended by a number of officials.
Republican member of the US Senate and close friend of Trump, Lindsey Graham, stated that the scale of a potential operation against Iran is still under discussion: “Should the operation be large or limited in scope? I favor the large-scale option. Time will tell.”
Meanwhile, Iranian officials have contacted the governments of Turkey, Qatar, the United Arab Emirates, and Oman to warn that if an attack occurs, Tehran will strike American bases in the region.