İtaliyada qripəbənzər yeni epidemiya -
Məlumata görə, Kastilyon Fiorentino şəhərində hətta koronavirus pandemiyası dövründə belə bu qədər yüksək ölüm nisbəti qeydə alınmayıb.
Şəhərin meri Mario Anyellinin sözlərinə görə, hazırda burada qəbirlər bir-birinin ardınca qazılır. Qripəbənzər xəstəlik yayıldıqdan bir neçə gün sonra ona yoluxan bir neçə nəfər ölüb.
Mer qeyd edib ki, oxşar vəziyyət qonşu bölgələrdə də baş verir. Aretso əyalətindəki əsas xəstəxanada 17 dəfn mərasimi salonu yaradılıb.
İndiyədək yeni epidemiyanı törədən virus barədə məlumat və onun qurbanlarının dəqiq sayı açıqlanmayıb.

A new flu-like epidemic in Italy - There are dead people.
According to the information, even during the coronavirus pandemic period, such a high death rate has not been recorded in the city of Castiglion Fiorentino.
According to the mayor of the city, Mario Anyelli, graves are currently being dug one after another here. A few days after the flu-like illness spread, several people infected with it died.
The mayor noted that a similar situation is occurring in neighboring regions as well. Seventeen funeral halls have been established at the main hospital in the Arezzo province.
So far, no information has been disclosed about the virus causing the new epidemic or the exact number of its victims.