Nobel mükafatı bağışlana və ya geri alına bilərmi?
2025-ci ildə sülh üzrə Nobel mükafatına layiq görülmüş Mariya Maçado mükafatını ABŞ Prezidenti Donald Trampa təhvil verməyə hazır olduğunu bəyan edib.
Müxalifət lideri bu addımını Trampın Venesuelada həyata keçirdiyi hərbi əməliyyatların “sülhə xidmət etməsi” ilə əsaslandırıb. Amerika lideri onun bu hərəkətini hörmət əlaməti kimi dəyərləndirib.
Alfred Nobelin məşhur "Vəsiyyətnamə"sində mükafatın bağışlanması və geri alınması yer almayıb. Ancaq sülh üzrə Nobel mükafatına namizədlərin verilməsi prosedurunda bu sahə üzrə Nobel mükafatına layiq görülənlərin namizəd irəli sürmək hüququ var. Maçado bu il üçün Trampın namizədliyini irəli sürə bilər.
Mükafatın geri alınması ilə bağlı cəhdlərə iki maraqlı nümunə göstərəcəm.
1998-ci ildə Portuqaliya yazıçısı Joze Saramaqo «xəyaldan, mərhəmətdən və kinayədən yoğrulan pritçaları ilə addımbaşı bizdən qaçmağa çalışan gerçəkliyi dərk etməyimizə imkan yaratdığına görə» ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatına layiq görüldü.
Saramaqonun 1991-ci ildə yazdığı «İsanın İncili» romanı katolik kilsəsi tərəfindən təhqir kimi qəbul edildi. Kilsənin etirazında bildirilirdi: «Bu kafir kitab tarixi həqiqətləri ələ salır, Əhdi-Cədidin əsas personajlarının xarakterini təhqir edir». Buna baxmayaraq əsər 25 dilə tərcümə olunur və təkcə Portuqaliyada 20 dəfə nəşr edilir.
2001-ci ildə Vidyadhar Naypol «əsərlərində oxucunu zülmkar mədəniyyətə qarşı gözünü açmağa məcbur edən qərəzsiz və incə təhkiyə ustalığına görə» ədəbiyyat üzrə Nobel mükafatına layiq görüldü.
Trinidad yazıçısı Naypol «İnananlar arasında» romanını müsəlmanların həyatına həsr edib. O, İrandan və Pakistandan tutmuş İndoneziya və Malayziyaya qədər bütün islam dünyasını islam fundamentalizmində günahlandırıb, bəşər sivilizasiyasına yüksək mənəvi və əxlaqi dəyərləri ilə daxil olan islam dinini «yarıtmaz» adlandırıb. Qeyd edib ki, «dəyişməz və geridə qalmış islam cəmiyyəti» yeni dövrlə ayaqlaşmaq niyyətində deyil.
Yazıçı Nobel mükafatına layiq görüldükdən sonra islama münasibətinə görə Təhsil, Elm və Mədəniyyət üzrə İslam Təşkilatı (İSESKO) Nobel komitəsinə məktub göndərərək ona verilən mükafatın geri alınmasını xahiş edib. Məktubda qeyd olunub ki, Naypola belə bir nüfuzlu mükafatın verilməsi «islama qarşı fitnəkarlıqdır».
Lakin mükafatın geri alınmasının mexanizmi olmadığına görə nə Saramaqo, nə də Naypol mükafatdan məhrum edilə bilməzdi.

Can the Nobel Prize be awarded or revoked?
Maria Machado, who was awarded the Nobel Peace Prize in 2025, has announced that she is ready to hand over her award to U.S. President Donald Trump.
The opposition leader justified this step by stating that Trump's military operations in Venezuela "serve peace." The American leader considered this action as a sign of respect.
Alfred Nobel's famous "Will" does not include provisions for awarding or revoking the prize. However, in the procedure for nominating candidates for the Nobel Peace Prize, those who have been awarded the Nobel Peace Prize have the right to nominate candidates in this field. Machado can nominate Trump's candidacy this year.
I will provide two interesting examples related to attempts to revoke the award.
In 1998, Portuguese writer Jose Saramago was awarded the Nobel Prize in Literature for "providing us with the opportunity to understand reality, which we try to escape from at every step, through parables woven from imagination, compassion, and irony."
Saramago's 1991 novel "The Gospel According to Jesus Christ" was considered an insult by the Catholic Church. The church's protest stated: "This heretical book mocks historical truths, insults the characters of the New Testament." Nevertheless, the work was translated into 25 languages and published 20 times solely in Portugal.
In 2001, V. S. Naipaul was awarded the Nobel Prize in Literature for "an unbiased and subtle mastery of narrative which forces the reader to open their eyes to oppressive cultures."
The Trinidadian writer Naipaul devoted his novel "Among the Believers" to the life of Muslims. He blamed the entire Islamic world, from Iran and Pakistan to Indonesia and Malaysia, for Islamic fundamentalism, calling Islam, a religion that entered human civilization with high moral and ethical values, "a failed religion." He stated that "the unchanging and backward Islamic society" does not intend to keep pace with the new era.
After the writer was awarded the Nobel Prize, the Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO) sent a letter to the Nobel Committee requesting the revocation of the award because of his attitude towards Islam. The letter stated that awarding Naipaul such a prestigious prize is "slander against Islam."
However, since there is no mechanism for revoking the award, neither Saramago nor Naipaul could be deprived of the prize.