Ukraynada müharibəni başa çatdırma üçün ABŞ ilə Rusiya arasında yeni danışıqlar gözlənilir.
"Bloomberg"in məlumatına əsasən, ABŞ Prezidenti Donald Trampın kürəkəni Cared Kuşner və Yaxın Şərq üzrə elçi Stiv Uitkof Moskvada Putinlə görüşməyi planlaşdırırlar.
Rusiya isə gözlənilən görüşdən öncə danışıqların şərtlərini maksimallaşdıraraq onu yeniləyir.
Rusiya Donetsk, Luqansk, Zaporojye və Xersonla yanaşı, artıq Xarkov, Nikolayev və Dnepropetrovsk vilayətlərinə də iddialarını irəli sürür.
Yanvarın 14-də Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov bu ərazilər üzrə Rusiyanın tələblərinə yenidən "Novorossiya" adı ilə istinad edib.
Krımın taleyi isə həm Avropanın sülh konsepsiyasında, həm də ABŞ-nin planlarında Ukrayna üçün xeyirli perspektiv vəd etmir.
Bu, Rusiyanın masada güclü və üstün görünmək cəhdidir və ehtimalla Kreml:
- Rusiyanın tələblərinin ABŞ-nin təklif etdiyi 28 bəndlik planda əks olunanlardan daha böyük olduğunu sübut etməklə danışıqlardan daha mənfəətli çıxmağı hədəfləyir,
- ABŞ-nin Venesuelada həyata keçirdiyi əməliyyatlarla Kremlin qarşısına çıxan riskləri Ukrayna üzərindən kompensasiya etməyə cəhd göstərir.
Başqa məqam isə Donald Trampın Qrenlandiyanı ilhaq etmək planı ilə əlaqəlidir.
ABŞ ilə Rusiya razılıq əldə etsələr, onların növbəti bazarlıq meydançası Qrenlandiyadakı sərvətlərin bölüşdürülməsi planı üzərində qurulacaq.

В Украине ожидаются новые переговоры между США и Россией для завершения войны.
По информации "Bloomberg", зять президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер и специальный представитель по Ближнему Востоку Стивен Витткоп планируют встретиться в Москве с Путиным.
Россия же до ожидаемой встречи максимизирует условия переговоров, обновляя их.
Россия предъявляет претензии на Донецк, Луганск, Запорожье и Херсон, а также уже выдвигает свои претензии на Харьков, Николаев и Днепропетровскую области.
14 января министр иностранных дел России Сергей Лавров вновь сослался на требования России по этим территориям под названием "Новороссия".
Судьба Крыма не обещает перспектив, выгодных Украине, как в европейской концепции мира, так и в планах США.
Это попытка России выглядеть сильной и превосходящей за столом переговоров и, вероятно, Кремль:
- стремится доказать, что требования России превышают те, что содержатся в 28-пунктном плане США, чтобы выйти из переговоров более выгодно,
- пытается компенсировать риски, с которыми Кремль столкнулся из-за операций США в Венесуэле, посредством Украины.
Другой момент связан с планом Дональда Трампа по аннексии Гренландии.
Если США и Россия достигнут согласия, следующей ареной для их переговоров станет план по разделу богатств Гренландии.