Ukraynada müharibəni başa çatdırma üçün ABŞ ilə Rusiya arasında yeni danışıqlar gözlənilir.
"Bloomberg"in məlumatına əsasən, ABŞ Prezidenti Donald Trampın kürəkəni Cared Kuşner və Yaxın Şərq üzrə elçi Stiv Uitkof Moskvada Putinlə görüşməyi planlaşdırırlar.
Rusiya isə gözlənilən görüşdən öncə danışıqların şərtlərini maksimallaşdıraraq onu yeniləyir.
Rusiya Donetsk, Luqansk, Zaporojye və Xersonla yanaşı, artıq Xarkov, Nikolayev və Dnepropetrovsk vilayətlərinə də iddialarını irəli sürür.
Yanvarın 14-də Rusiya xarici işlər naziri Sergey Lavrov bu ərazilər üzrə Rusiyanın tələblərinə yenidən "Novorossiya" adı ilə istinad edib.
Krımın taleyi isə həm Avropanın sülh konsepsiyasında, həm də ABŞ-nin planlarında Ukrayna üçün xeyirli perspektiv vəd etmir.
Bu, Rusiyanın masada güclü və üstün görünmək cəhdidir və ehtimalla Kreml:
- Rusiyanın tələblərinin ABŞ-nin təklif etdiyi 28 bəndlik planda əks olunanlardan daha böyük olduğunu sübut etməklə danışıqlardan daha mənfəətli çıxmağı hədəfləyir,
- ABŞ-nin Venesuelada həyata keçirdiyi əməliyyatlarla Kremlin qarşısına çıxan riskləri Ukrayna üzərindən kompensasiya etməyə cəhd göstərir.
Başqa məqam isə Donald Trampın Qrenlandiyanı ilhaq etmək planı ilə əlaqəlidir.
ABŞ ilə Rusiya razılıq əldə etsələr, onların növbəti bazarlıq meydançası Qrenlandiyadakı sərvətlərin bölüşdürülməsi planı üzərində qurulacaq.

New talks are expected between the US and Russia to end the war in Ukraine.
According to Bloomberg, Jared Kushner, son-in-law of US President Donald Trump, and Middle East envoy Steve Whitkof plan to meet with Putin in Moscow.
Russia, however, is maximizing the terms of the negotiations before the expected meeting and renewing them.
Russia is now claiming not only Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, and Kherson but also the Kharkiv, Mykolaiv, and Dnipropetrovsk regions.
On January 14, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov again referred to Russia's demands on these territories as "Novorossiya."
The fate of Crimea, both in Europe's peace concept and US plans, does not promise a favorable perspective for Ukraine.
This is Russia's attempt to appear strong and dominant at the negotiating table, and probably the Kremlin:
- Aims to prove that Russia's demands exceed those reflected in the 28-point plan proposed by the US to come out more profitably from the negotiations,
- Attempts to compensate for the risks faced by the Kremlin from US operations in Venezuela through Ukraine.
Another point relates to Donald Trump's plan to annex Greenland.
If the US and Russia reach an agreement, their next bargaining ground will be the plan to share the wealth in Greenland.