İlin ən depressiv günü bu tarixdə olacaq
Bu nəticəyə 2005-ci ildə ABŞ-dakı Kardiff  Universitetinin tədqiqatçısı Klif Arnol gəlib. O bildirib ki, insanlar bu gün ən çox depressiyada olurlar. Onun müşahidələrini sonradan digər mütəxəssislər təsdiqləyib.
Ekspertlər izah edirlər ki, bu gün müxtəlif ölkələrdə insanlar üçün fərqli ola bilər, lakin insanların əksəriyyəti yorğunluq, laqeydlik, əsəbilik hiss edir və pis əhval-ruhiyyə və kədərli düşüncələrlə üzləşirlər.
Mütəxəssislər izah edirlər ki, bu günə qədər Yeni il və Milad tətilləri başa çatır. Şənliklərin eyforiyası azalır və hər şey normal vəziyyətinə qayıdır, insanlar olduqca yorğun olduqlarını, çox pul xərclədiklərini, əlavə çəki qazandıqlarını və s. aşkar edirlər.
Nəticədə, bir çoxları maaşlarını səbirsizliklə gözləməyə başlayır ki, bu da onların psixoloji vəziyyətinə təsir göstərir. Öz növbəsində, onların rifahına günəş işığının olmaması və soyuq təsir göstərir.
Yeri gəlmişkən, bu gün həm də Ümumdünya qucaqlaşma günü kimi qeyd olunur. Bu bayramda qucaqlaşmaq, səmimi olmaq və başqalarına istilik bəxş etməyə çalışmaq adətdir. Bu iki bayramın üst-üstə düşməsi, yəqin ki, təsadüf deyil. Alimlərin fikrincə, qucaqlaşmalar insanlara mənfi emosiyaların və stressin öhdəsindən gəlməyə kömək edir və ilin ən depressiv günündə bu, çox faydalı olur. (lent.az)

Если верить учёным, этот день будет самым грустным и депрессивным в году.
К такому выводу в 2005 году пришёл Клифф Арнол, исследователь Университета Кардифф в США. Он заявил, что в этот день у людей наибольший уровень депрессии. Его наблюдения впоследствии подтвердили и другие специалисты.
Эксперты объясняют, что для разных стран этот день может быть разным, но большинство людей чувствуют усталость, безразличие, раздражительность, а также сталкиваются с плохим настроением и печальными мыслями.
Специалисты поясняют, что к этому дню уже заканчиваются новогодние и рождественские праздники. Эйфория от торжеств уменьшается, всё возвращается в нормальное состояние, люди осознают, что они очень устали, много потратили денег, набрали лишний вес и т.п.
В результате многие начинают с нетерпением ждать зарплату, что влияет на их психологическое состояние. В свою очередь, на их благополучие влияют отсутствие солнечного света и холод.
Кстати, в этот день также отмечается Всемирный день объятий. Этот праздник предполагает обниматься, быть искренними и стараться дарить другим тепло. Совпадение этих двух праздников, по всей видимости, не случайно. По мнению учёных, объятия помогают людям справиться с негативными эмоциями и стрессом и в самый депрессивный день года это очень полезно. (lent.az)