İlin ən depressiv günü bu tarixdə olacaq
Bu nəticəyə 2005-ci ildə ABŞ-dakı Kardiff  Universitetinin tədqiqatçısı Klif Arnol gəlib. O bildirib ki, insanlar bu gün ən çox depressiyada olurlar. Onun müşahidələrini sonradan digər mütəxəssislər təsdiqləyib.
Ekspertlər izah edirlər ki, bu gün müxtəlif ölkələrdə insanlar üçün fərqli ola bilər, lakin insanların əksəriyyəti yorğunluq, laqeydlik, əsəbilik hiss edir və pis əhval-ruhiyyə və kədərli düşüncələrlə üzləşirlər.
Mütəxəssislər izah edirlər ki, bu günə qədər Yeni il və Milad tətilləri başa çatır. Şənliklərin eyforiyası azalır və hər şey normal vəziyyətinə qayıdır, insanlar olduqca yorğun olduqlarını, çox pul xərclədiklərini, əlavə çəki qazandıqlarını və s. aşkar edirlər.
Nəticədə, bir çoxları maaşlarını səbirsizliklə gözləməyə başlayır ki, bu da onların psixoloji vəziyyətinə təsir göstərir. Öz növbəsində, onların rifahına günəş işığının olmaması və soyuq təsir göstərir.
Yeri gəlmişkən, bu gün həm də Ümumdünya qucaqlaşma günü kimi qeyd olunur. Bu bayramda qucaqlaşmaq, səmimi olmaq və başqalarına istilik bəxş etməyə çalışmaq adətdir. Bu iki bayramın üst-üstə düşməsi, yəqin ki, təsadüf deyil. Alimlərin fikrincə, qucaqlaşmalar insanlara mənfi emosiyaların və stressin öhdəsindən gəlməyə kömək edir və ilin ən depressiv günündə bu, çox faydalı olur. (lent.az)

The most depressing day of the year will be on this date.
This conclusion was reached by Cliff Arnall, a researcher at Cardiff University in the USA in 2005. He stated that people are most depressed on this day. His observations were later confirmed by other specialists.
Experts explain that this day may vary for people in different countries, but the majority of people feel fatigue, apathy, irritability, and face bad moods and sad thoughts.
Experts explain that by this day, New Year and Christmas holidays end. The euphoria of celebrations diminishes and everything returns to normal, people realize that they are quite tired, have spent a lot of money, gained extra weight, etc.
As a result, many start eagerly awaiting their salaries, which affects their psychological state. In turn, their well-being is influenced by the absence of sunlight and cold weather.
By the way, this day is also celebrated as World Hug Day. It is customary on this holiday to hug, be sincere, and try to give warmth to others. The overlap of these two holidays is probably not a coincidence. According to scientists, hugs help people cope with negative emotions and stress, and on the most depressing day of the year, this is very beneficial. (lent.az)