İlber Ortaylının vəsiyyəti ortaya çıxdı
Türkiyənin və türk dünyasının ən parlaq zəkalarından biri, görkəmli tarixçi professor İlber Ortaylı 79 yaşında vəfat edib. Alimin vəfatından sonra onun dəfn yeri ilə bağlı keçmişdə verdiyi bir müsahibədəki vəsiyyəti yenidən gündəmə gəlib.
Milli.Az xəbər verir ki, İlber Ortaylı sağlığında qatıldığı proqramların birində "Məzarınızla bağlı bir vəsiyyətiniz varmı?" sualına belə cavab vermişdi:
"Yəqin ki, Gəlibolu olar. Burada (İstanbulda) istəmirəm. İzdiham xoşlamıram."
Onun bu sözləri, dahi tarixçinin səs-küydən uzaq, tarixi bir məkanda əbədi istirahətə çəkilmək istədiyini göstərir.
Professor bir müddətdir Koç Universiteti Xəstəxanasında reanimasiya şöbəsində müalicə alırdı və süni tənəffüs aparatına qoşulmuşdu. Həkimlərin bütün səylərinə baxmayaraq, onun həyatını xilas etmək mümkün olmayıb. İlber Ortaylı ilə vida mərasimi bazar ertəsi günü İstanbulda keçiriləcək və o, son mənzilə yola salınacaq.
1947-ci ildə Avstriyada doğulan İlber Ortaylı, dünya tarix elminin ən mühüm simalarından biri idi.
Ankara, Vyana və Çikaqo universitetlərində təhsil alıb. Böyük tarixçi Xəlil İnalcıkın tələbəsi olub.
Topqapı Sarayı Muzeyinin direktoru vəzifəsində çalışıb, dünyanın ən nüfuzlu universitetlərində (Oksford, Kembric, Prinston və s.) mühazirələr oxuyub.
O, fenomenal yaddaşı və dil biliyi ilə tanınırdı. Türk, Osmanlı, Krım-tatar, ərəb, fars, alman, fransız, italyan, latın, yunan, rus və bir neçə slavyan dili daxil olmaqla 15-dən çox dili mükəmməl bilirdi.

The will of İlber Ortaylı has emerged.
One of Turkey's and the Turkic world's brightest minds, the distinguished historian Professor İlber Ortaylı has passed away at the age of 79. After the scholar's death, his will regarding his burial place, which he mentioned in a past interview, has come to the fore again.
According to Milli.Az, İlber Ortaylı, during a program he attended while alive, responded to the question "Do you have a wish regarding your grave?" as follows:
"Probably Gallipoli. I don't want it here (in Istanbul). I don't like crowds."
These words indicate that the great historian wished to be laid to rest away from noise, in a historical place.
The professor had been receiving treatment in the intensive care unit at Koç University Hospital for some time and was connected to a ventilator. Despite all the doctors' efforts, it was not possible to save his life. The farewell ceremony for İlber Ortaylı will be held on Monday in Istanbul, and he will be sent off to his final resting place.
Born in Austria in 1947, İlber Ortaylı was one of the most important figures in the science of world history.
He studied at Ankara, Vienna, and Chicago universities. He was a student of the great historian Halil İnalcık.
He worked as the director of the Topkapi Palace Museum and gave lectures at the world's most prestigious universities (Oxford, Cambridge, Princeton, etc.).