İlber Ortaylının vəsiyyəti ortaya çıxdı
Türkiyənin və türk dünyasının ən parlaq zəkalarından biri, görkəmli tarixçi professor İlber Ortaylı 79 yaşında vəfat edib. Alimin vəfatından sonra onun dəfn yeri ilə bağlı keçmişdə verdiyi bir müsahibədəki vəsiyyəti yenidən gündəmə gəlib.
Milli.Az xəbər verir ki, İlber Ortaylı sağlığında qatıldığı proqramların birində "Məzarınızla bağlı bir vəsiyyətiniz varmı?" sualına belə cavab vermişdi:
"Yəqin ki, Gəlibolu olar. Burada (İstanbulda) istəmirəm. İzdiham xoşlamıram."
Onun bu sözləri, dahi tarixçinin səs-küydən uzaq, tarixi bir məkanda əbədi istirahətə çəkilmək istədiyini göstərir.
Professor bir müddətdir Koç Universiteti Xəstəxanasında reanimasiya şöbəsində müalicə alırdı və süni tənəffüs aparatına qoşulmuşdu. Həkimlərin bütün səylərinə baxmayaraq, onun həyatını xilas etmək mümkün olmayıb. İlber Ortaylı ilə vida mərasimi bazar ertəsi günü İstanbulda keçiriləcək və o, son mənzilə yola salınacaq.
1947-ci ildə Avstriyada doğulan İlber Ortaylı, dünya tarix elminin ən mühüm simalarından biri idi.
Ankara, Vyana və Çikaqo universitetlərində təhsil alıb. Böyük tarixçi Xəlil İnalcıkın tələbəsi olub.
Topqapı Sarayı Muzeyinin direktoru vəzifəsində çalışıb, dünyanın ən nüfuzlu universitetlərində (Oksford, Kembric, Prinston və s.) mühazirələr oxuyub.
O, fenomenal yaddaşı və dil biliyi ilə tanınırdı. Türk, Osmanlı, Krım-tatar, ərəb, fars, alman, fransız, italyan, latın, yunan, rus və bir neçə slavyan dili daxil olmaqla 15-dən çox dili mükəmməl bilirdi.

Появилось завещание Илбера Ортайлы
Один из самых ярких умов Турции и тюркского мира, выдающийся историк профессор Ильбер Ортайлы умер в возрасте 79 лет. После смерти ученого вновь стала актуальной его воля, озвученная в одном из прошлых интервью относительно места захоронения.
Как сообщает Milli.Az, Ильбер Ортайлы в одном из телешоу при жизни на вопрос "Есть ли у вас какая-то воля относительно вашего захоронения?" ответил следующим образом:
"Наверное, это будет Галлиполи. Здесь (в Стамбуле) не хочу. Не люблю толпу."
Эти слова показывают, что великий историк хотел уйти на вечный покой вдали от шума, в историческом месте.
Профессор некоторое время лечился в реанимационном отделении больницы Университета Коч и был подключен к аппарату искусственной вентиляции легких. Несмотря на все усилия врачей, спасти его жизнь не удалось. Церемония прощания с Ильбером Ортайлы пройдет в понедельник в Стамбуле, после чего его проводят в последний путь.
Ильбер Ортайлы, родившийся в 1947 году в Австрии, был одной из важнейших фигур мировой исторической науки.
Он учился в университетах Анкары, Вены и Чикаго. Был учеником великого историка Халила Иналцыка.
Работал директором Музея дворца Топкапы, читал лекции в самых престижных университетах мира (Оксфорд, Кембридж, Принстон и др.).
Он был известен своей феноменальной памятью и знанием языков. Он отлично владел более чем 15 языками, включая турецкий, османский, крымско-татарский, арабский, фарси, немецкий, французский, итальянский, латинский, греческий, русский и несколькими славянскими языками.