Dünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) məlumatına görə, onurğalı heyvan populyasiyası 73% azalıb. Bu qlobal böhrana qarşı Dubayda BioVault adlı nəhəng bir bioloji kassa inşa edilib. Layihə çərçivəsində 10 mindən çox növün DNT-si gələcək nəsillər üçün dondurularaq mühafizə altına alınır.
Milli.Az xəbər verir ki, "Colossal Biosciences" tərəfindən idarə olunan və BƏƏ tərəfindən maliyyələşdirilən layihədə vəziyyəti ən ağır olan 100 növ prioritet siyahıya salınıb. Dubay Gələcək Muzeyində yerləşən bu bioloji kassa:
Dondurulmuş toxuma nümunələrini və hüceyrə xətlərini qoruyur.
Bioloji müxtəlifliyin itirilməsini analiz etmək üçün elmi baza rolunu oynayır.
Gələcəkdə ekosistemlərin bərpası üçün vacib məlumatları saxlayır.
Bu sistem Norveçdəki məşhur Svalbard Qlobal Toxum Anbarı ilə eyni məntiqlə işləyir. Faktiki olaraq heyvanlar dünyası üçün bir "genetik sığorta" funksiyasını yerinə yetirir.
Saxlanılan genetik məlumatlar vasitəsilə gələcəkdə nəsli kəsilmiş növlərin yenidən canlandırılması (de-extinction) hədəflənir.
Müasir dondurma üsulları ilə hüceyrələr onilliklər boyu canlılığını itirmədən saxlanılır.
Layihə təsisçiləri bu bioloji bankların təkcə Dubayla məhdudlaşmamasını, bütün dünyaya yayılmasını planlaşdırırlar. Məqsəd müxtəlif coğrafiyalardakı növləri qorumaq üçün qlobal bir DNA bankı şəbəkəsi qurmaq və elmi məlumat mübadiləsini sürətləndirməkdir.

The animal will be frozen for 10 minutes and stored in a special warehouse.
According to the World Wide Fund for Nature (WWF), the vertebrate animal population has decreased by 73%. In response to this global crisis, a giant biological vault called BioVault has been constructed in Dubai. Within the framework of the project, the DNA of more than 10,000 species is frozen and preserved for future generations.
Reported by Milli.Az, the project, managed by "Colossal Biosciences" and funded by the UAE, has listed the 100 most critically endangered species as priorities. This biological vault, located in the Dubai Museum of the Future:
Protects frozen tissue samples and cell lines.
Acts as a scientific base to analyze the loss of biological diversity.
Stores important data for ecosystem restoration in the future.
This system operates on the same principle as the famous Svalbard Global Seed Vault in Norway. It essentially functions as a "genetic insurance" for the animal world.
Through the stored genetic information, the goal is to revive extinct species (de-extinction) in the future.
With modern freezing methods, cells are preserved for decades without losing viability.
The project founders plan for these biological banks not to be limited to Dubai but to spread worldwide. The aim is to establish a global DNA bank network to protect species in various geographic regions and accelerate scientific data exchange.