Dünya Təbiəti Mühafizə Fondunun (WWF) məlumatına görə, onurğalı heyvan populyasiyası 73% azalıb. Bu qlobal böhrana qarşı Dubayda BioVault adlı nəhəng bir bioloji kassa inşa edilib. Layihə çərçivəsində 10 mindən çox növün DNT-si gələcək nəsillər üçün dondurularaq mühafizə altına alınır.
Milli.Az xəbər verir ki, "Colossal Biosciences" tərəfindən idarə olunan və BƏƏ tərəfindən maliyyələşdirilən layihədə vəziyyəti ən ağır olan 100 növ prioritet siyahıya salınıb. Dubay Gələcək Muzeyində yerləşən bu bioloji kassa:
Dondurulmuş toxuma nümunələrini və hüceyrə xətlərini qoruyur.
Bioloji müxtəlifliyin itirilməsini analiz etmək üçün elmi baza rolunu oynayır.
Gələcəkdə ekosistemlərin bərpası üçün vacib məlumatları saxlayır.
Bu sistem Norveçdəki məşhur Svalbard Qlobal Toxum Anbarı ilə eyni məntiqlə işləyir. Faktiki olaraq heyvanlar dünyası üçün bir "genetik sığorta" funksiyasını yerinə yetirir.
Saxlanılan genetik məlumatlar vasitəsilə gələcəkdə nəsli kəsilmiş növlərin yenidən canlandırılması (de-extinction) hədəflənir.
Müasir dondurma üsulları ilə hüceyrələr onilliklər boyu canlılığını itirmədən saxlanılır.
Layihə təsisçiləri bu bioloji bankların təkcə Dubayla məhdudlaşmamasını, bütün dünyaya yayılmasını planlaşdırırlar. Məqsəd müxtəlif coğrafiyalardakı növləri qorumaq üçün qlobal bir DNA bankı şəbəkəsi qurmaq və elmi məlumat mübadiləsini sürətləndirməkdir.

По данным Всемирного фонда дикой природы (WWF), популяция позвоночных животных сократилась на 73%. В ответ на этот глобальный кризис в Дубае построен гигантский биологический сейф под названием BioVault. В рамках проекта ДНК более чем 10 тысяч видов замораживается и сохраняется для будущих поколений.
По сообщению Milli.Az, в проекте, управляемом компанией "Colossal Biosciences" и финансируемом ОАЭ, в приоритетный список включены 100 видов, находящихся в наиболее тяжелом положении. Биологический сейф, расположенный в Музее будущего в Дубае:
Сохраняет образцы замороженных тканей и клеточных линий.
Служит научной базой для анализа утраты биологического разнообразия.
Хранит важные данные для восстановления экосистем в будущем.
Эта система работает по тому же принципу, что и знаменитое Глобальное хранилище семян на Шпицбергене в Норвегии. Фактически она выполняет функцию «генетической страховки» для мира животных.
Через сохранённые генетические данные планируется в будущем возрождение вымерших видов (деизакция).
Современные методы заморозки позволяют хранить клетки десятилетиями без потери жизнеспособности.
Основатели проекта планируют, чтобы эти биологические банки не ограничивались только Дубаем, а распространились по всему миру. Цель — создать глобальную сеть ДНК-банков для защиты видов в различных географических регионах и ускорения научного обмена данными.