Havanın çirklənməsi insan bədənini gizlicə dəyişirmiş -
Havanın çirklənməsi qidalanma və fiziki aktivlik səviyyəsi dəyişməz qalsa belə, piyin toplanmasına və əzələ kütləsinin itirilməsinə səbəb ola bilər.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Balear Adaları Sağlamlıq Araşdırmaları İnstitutunun tədqiqatçılarının nəticələri "Diabetes Care" jurnalında dərc olunub.
Alimlər İspaniyada yaşayan, artıq çəki və metabolik sindromdan - yüksək qan şəkəri, hipertoniya və xolesterin mübadiləsinin pozulmasının birləşməsindən əziyyət çəkən 55-75 yaş arası 1454 nəfərin məlumatlarını təhlil ediblər. İştirakçılar çirklənmə səviyyəsinin yüksək olduğu Barselona da daxil olmaqla, beş fərqli şəhərdə yaşayırdılar.
Tədqiqatçılar havanı çirkləndirən üç əsas amilin - PM2.5 incə dispersiyalı hissəciklərin, azot dioksidinin və əsasən dizel mühərriklərinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan hisin təsirini qiymətləndiriblər.
Əksər oxşar tədqiqatlardan fərqli olaraq, yeni araşdırmada alimlər yalnız çəki ölçməklə kifayətlənməyiblər. İştirakçılara üç dəfə - araşdırmanın əvvəlində, bir il sonra və üç il sonra - DXA densitometriyası tətbiq olunub. Bu üsul piy və əzələ toxumasının miqdarını ayrı-ayrılıqda qiymətləndirməyə, həmçinin piyin bədəndə hansı nahiyələrdə toplandığını dəqiq müəyyən etməyə imkan verir.
Məlum olub ki, daha çirkli havası olan ərazilərdə yaşayan insanlarda zaman keçdikcə bədəndəki piy faizi artır, əzələ kütləsi isə azalır. Xüsusilə, hislə bağlı güclü əlaqə müşahidə olunub. Belə ki, üç il ərzində ən çirkli bölgələrin sakinləri təxminən bir kiloqram əzələ toxuması itiriblər.
Bundan əlavə, tədqiqat ilk dəfə olaraq havanın çirklənməsi ilə daxili orqanları əhatə edən qarın boşluğundakı dərin piyin - visseral piyin toplanması arasında əlaqəni ortaya qoyub. Bu növ piy xüsusilə təhlükəli hesab olunur. Çünki o, xroniki iltihab, diabet və ürək-damar xəstəlikləri riski ilə əlaqələndirilir.
Tədqiqatçıların sözlərinə görə, xırda çirkləndirici hissəciklər qan dövranına daxil olaraq sistemli iltihab yarada bilər. Bu isə maddələr mübadiləsinə və bədəndə piyin paylanmasına təsir göstərir.
Bununla belə, müəlliflər vurğulayırlar ki, bu araşdırma yalnız əlaqəni aşkar edib və hələlik birbaşa səbəb-nəticə münasibətini tam sübut etmir.

Air pollution can cause fat accumulation and muscle mass loss even if diet and physical activity levels remain unchanged.
Medianews.az reports, citing Oxu.Az, that the results of researchers from the Balearic Islands Health Research Institute were published in the journal "Diabetes Care."
The scientists analyzed data from 1,454 individuals aged 55-75 living in Spain who were overweight and suffering from metabolic syndrome – a combination of high blood sugar, hypertension, and cholesterol metabolism disorders. The participants lived in five different cities, including Barcelona, where pollution levels are high.
The researchers evaluated the impact of three main air pollutants – PM2.5 fine particulate matter, nitrogen dioxide, and smog mainly produced by diesel engines.
Unlike most similar studies, in this new research, scientists did not limit themselves to measuring only weight. Participants underwent DXA densitometry three times – at the beginning of the study, one year later, and three years later. This method allows separate assessment of the amounts of fat and muscle tissue, as well as accurately determining which body regions the fat was accumulated in.
It was found that people living in more polluted areas had an increase in body fat percentage over time, while muscle mass decreased. Particularly, a strong link with smog was observed. Over the course of three years, residents of the most polluted regions lost about one kilogram of muscle tissue.
Additionally, for the first time, the study revealed a connection between air pollution and the accumulation of deep fat in the abdominal cavity surrounding the internal organs – visceral fat. This type of fat is considered especially dangerous because it is associated with chronic inflammation, diabetes, and cardiovascular disease risks.
According to the researchers, fine pollutant particles can enter the bloodstream, causing systemic inflammation. This, in turn, affects metabolism and the distribution of fat in the body.
However, the authors emphasize that this study only identified an association and does not yet fully prove a direct cause-and-effect relationship.