Havanın çirklənməsi insan bədənini gizlicə dəyişirmiş -
Havanın çirklənməsi qidalanma və fiziki aktivlik səviyyəsi dəyişməz qalsa belə, piyin toplanmasına və əzələ kütləsinin itirilməsinə səbəb ola bilər.
Medianews.az Oxu.Az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə Balear Adaları Sağlamlıq Araşdırmaları İnstitutunun tədqiqatçılarının nəticələri "Diabetes Care" jurnalında dərc olunub.
Alimlər İspaniyada yaşayan, artıq çəki və metabolik sindromdan - yüksək qan şəkəri, hipertoniya və xolesterin mübadiləsinin pozulmasının birləşməsindən əziyyət çəkən 55-75 yaş arası 1454 nəfərin məlumatlarını təhlil ediblər. İştirakçılar çirklənmə səviyyəsinin yüksək olduğu Barselona da daxil olmaqla, beş fərqli şəhərdə yaşayırdılar.
Tədqiqatçılar havanı çirkləndirən üç əsas amilin - PM2.5 incə dispersiyalı hissəciklərin, azot dioksidinin və əsasən dizel mühərriklərinin fəaliyyəti nəticəsində yaranan hisin təsirini qiymətləndiriblər.
Əksər oxşar tədqiqatlardan fərqli olaraq, yeni araşdırmada alimlər yalnız çəki ölçməklə kifayətlənməyiblər. İştirakçılara üç dəfə - araşdırmanın əvvəlində, bir il sonra və üç il sonra - DXA densitometriyası tətbiq olunub. Bu üsul piy və əzələ toxumasının miqdarını ayrı-ayrılıqda qiymətləndirməyə, həmçinin piyin bədəndə hansı nahiyələrdə toplandığını dəqiq müəyyən etməyə imkan verir.
Məlum olub ki, daha çirkli havası olan ərazilərdə yaşayan insanlarda zaman keçdikcə bədəndəki piy faizi artır, əzələ kütləsi isə azalır. Xüsusilə, hislə bağlı güclü əlaqə müşahidə olunub. Belə ki, üç il ərzində ən çirkli bölgələrin sakinləri təxminən bir kiloqram əzələ toxuması itiriblər.
Bundan əlavə, tədqiqat ilk dəfə olaraq havanın çirklənməsi ilə daxili orqanları əhatə edən qarın boşluğundakı dərin piyin - visseral piyin toplanması arasında əlaqəni ortaya qoyub. Bu növ piy xüsusilə təhlükəli hesab olunur. Çünki o, xroniki iltihab, diabet və ürək-damar xəstəlikləri riski ilə əlaqələndirilir.
Tədqiqatçıların sözlərinə görə, xırda çirkləndirici hissəciklər qan dövranına daxil olaraq sistemli iltihab yarada bilər. Bu isə maddələr mübadiləsinə və bədəndə piyin paylanmasına təsir göstərir.
Bununla belə, müəlliflər vurğulayırlar ki, bu araşdırma yalnız əlaqəni aşkar edib və hələlik birbaşa səbəb-nəticə münasibətini tam sübut etmir.

Загрязнение воздуха может привести к накоплению жира и потере мышечной массы, даже если уровень питания и физической активности остается неизменным.
Medianews.az со ссылкой на Oxu.Az сообщает, что об этом свидетельствуют результаты исследования, проведенного учеными Института здравоохранения Балеарских островов, опубликованные в журнале "Diabetes Care".
Ученые проанализировали данные 1454 человек в возрасте от 55 до 75 лет, проживающих в Испании и страдающих избыточным весом и метаболическим синдромом — сочетанием высокого уровня сахара в крови, гипертонии и нарушений обмена холестерина. Участники проживали в пяти различных городах, включая Барселону, где уровень загрязнения воздуха был высоким.
Исследователи оценили влияние трех основных факторов загрязнения воздуха — мелкодисперсных частиц PM2.5, диоксида азота и смогового фактора, возникающего преимущественно из-за работы дизельных двигателей.
В отличие от большинства подобных исследований, в новом исследовании ученые не ограничились только измерением веса. Участникам трижды - в начале исследования, через год и через три года - проводили денситометрию DXA. Этот метод позволяет отдельно оценить количество жира и мышечной ткани, а также точно определить, в каких областях тела накапливается жир.
Выяснилось, что у людей, проживающих в районах с более загрязненным воздухом, со временем увеличается процент жира в организме, а мышечная масса уменьшается. Особенно сильная связь была отмечена с смогом. Так, за три года жители самых загрязненных районов потеряли примерно килограмм мышечной ткани.
Кроме того, исследование впервые выявило связь между загрязнением воздуха и накоплением глубоко расположенного жира в брюшной полости — висцерального жира, который особенно опасен, так как связан с хроническим воспалением, риском диабета и сердечно-сосудистых заболеваний.
По словам исследователей, мелкие загрязняющие частицы могут попадать в кровоток, вызывая системное воспаление, что влияет на обмен веществ и распределение жира в организме.
При этом авторы подчеркивают, что исследование выявило лишь корреляцию и пока не доказывает прямую причинно-следственную связь.