Emmanuel Makron fransızlar arasında etimad itkisi ilə üzləşməkdə davam edir.
“La Tribune Dimanche” qəzetinin yaydığı son Ipsos – BVA-CESI sorğusuna əsasən, Fransa prezidentinə müsbət münasibət bildirənlərin sayı cəmi 21 faiz təşkil edir.
Sorğunun nəticələrinə görə, Makron əvvəlki ayla müqayisədə daha iki faiz itirib, respondentlərin 75 faizi isə ona mənfi münasibət bəslədiyini bildirib.
Fransanın Baş naziri Sebastyən Lökornünün reytinqində cüzi artım qeydə alıb.
Araşdırmada iştirak edən politoloq Bris Tentyurye bildirib ki, Emmanuel Makron artıq beynəlxalq gündəmin yaratdığı siyasi effekt hesabına əvvəlki kimi dəstək qazana bilmir.
Sorğu həmçinin Fransada iqtisadi narahatlıqların artdığını və hakimiyyətə qarşı uzunmüddətli yorğunluğun formalaşdığını göstərir. Bununla belə, bəzi nazirlərin imici hökumətin ümumi reytinqindən daha yüksək olaraq qalır.
Müsbət qiymətləndirilən nazirlər arasında Jeral Darmanən 44 faizlə ilk sırada qərarlaşıb.
Sorğu 2027-ci il prezident seçkiləri ilə bağlı ilkin tendensiyaları da ortaya qoyub. Jordan Bardellanın rəhbərlik etdiyi Milli Birlik Partiyası (Rassemblement National -RN) hazırda sorğularda önə çıxır.
Respondentlərin 34 faizi Jordan Bardellanın Yelisey Sarayına gəlməsindən məmnun qalacağını bildirib./AZƏRTAC

Emmanuel Macron continues to face a loss of trust among the French.
According to the latest Ipsos – BVA-CESI survey published by "La Tribune Dimanche" newspaper, only 21 percent of people have a positive attitude towards the President of France.
According to the survey results, Macron lost another two percent compared to the previous month, and 75 percent of respondents expressed a negative attitude towards him.
There has been a slight increase in the rating of France's Prime Minister Sébastien Lecornu.
Political scientist Brice Teinturier, who participated in the research, stated that Emmanuel Macron can no longer gain support as before due to the political effect created by the international agenda.
The survey also shows that economic concerns are increasing in France and a long-term fatigue against the government is forming. However, the image of some ministers remains higher than the overall rating of the government.
Among the positively evaluated ministers, Gérald Darmanin ranks first with 44 percent.
The survey also revealed preliminary trends related to the 2027 presidential elections. The National Rally Party (Rassemblement National - RN), led by Jordan Bardella, currently stands out in the surveys.
Thirty-four percent of respondents said they would be pleased if Jordan Bardella came to the Élysée Palace./AZERTAC