Emmanuel Makron fransızlar arasında etimad itkisi ilə üzləşməkdə davam edir.
“La Tribune Dimanche” qəzetinin yaydığı son Ipsos – BVA-CESI sorğusuna əsasən, Fransa prezidentinə müsbət münasibət bildirənlərin sayı cəmi 21 faiz təşkil edir.
Sorğunun nəticələrinə görə, Makron əvvəlki ayla müqayisədə daha iki faiz itirib, respondentlərin 75 faizi isə ona mənfi münasibət bəslədiyini bildirib.
Fransanın Baş naziri Sebastyən Lökornünün reytinqində cüzi artım qeydə alıb.
Araşdırmada iştirak edən politoloq Bris Tentyurye bildirib ki, Emmanuel Makron artıq beynəlxalq gündəmin yaratdığı siyasi effekt hesabına əvvəlki kimi dəstək qazana bilmir.
Sorğu həmçinin Fransada iqtisadi narahatlıqların artdığını və hakimiyyətə qarşı uzunmüddətli yorğunluğun formalaşdığını göstərir. Bununla belə, bəzi nazirlərin imici hökumətin ümumi reytinqindən daha yüksək olaraq qalır.
Müsbət qiymətləndirilən nazirlər arasında Jeral Darmanən 44 faizlə ilk sırada qərarlaşıb.
Sorğu 2027-ci il prezident seçkiləri ilə bağlı ilkin tendensiyaları da ortaya qoyub. Jordan Bardellanın rəhbərlik etdiyi Milli Birlik Partiyası (Rassemblement National -RN) hazırda sorğularda önə çıxır.
Respondentlərin 34 faizi Jordan Bardellanın Yelisey Sarayına gəlməsindən məmnun qalacağını bildirib./AZƏRTAC

Эммануэль Макрон продолжает сталкиваться с потерей доверия среди французов.
Согласно последнему исследованию Ipsos – BVA-CESI, опубликованному газетой «La Tribune Dimanche», количество тех, кто положительно относится к президенту Франции, составляет всего 21 процент.
По результатам опроса, Макрон потерял еще два процента по сравнению с предыдущим месяцем, а 75 процентов респондентов выразили к нему негативное отношение.
Рейтинг премьер-министра Франции Себастьяна Лекорну зафиксировал небольшое повышение.
Политолог Брис Тентюрье, участвовавший в исследовании, заявил, что Эммануэль Макрон уже не может, как прежде, заручиться поддержкой за счёт политического эффекта, созданного международной повесткой дня.
Опрос также показывает рост экономических беспокойств во Франции и формирование долгосрочной усталости от власти. Тем не менее, имидж некоторых министров остаётся выше общего рейтинга правительства.
Среди положительно оцениваемых министров на первом месте с 44 процентами находится Жеральд Дарманен.
Опрос также выявил предварительные тенденции, связанные с президентскими выборами 2027 года. Партия Национальное Объединение (Rassemblement National - RN) под руководством Жордана Барделья сейчас лидирует в опросах.
34 процента респондентов заявили, что будут довольны приходом Жордана Барделья в Елисейский дворец./AZERTAC