İnsan ölümündən bir neçə dəqiqə əvvəl nə eşidir?
Yeni tədqiqatlar həyat və ölüm arasındakı sərhəd haqqında anlayışımızı alt-üst edir və şüurun həqiqətən harada sona çatdığını yenidən düşünməyə vadar edir.
Dr. Samir Şet bildirir:
"Nəticələrimiz göstərir ki, beyin əvvəllər düşünüləndən daha aktiv və bacarıqlıdır. Xəstələr tam anesteziya altındaykən belə, onların beyni ətraf mühiti emal etməyə davam edir."
Tədqiqatçılar əməliyyat zamanı ümumi anesteziya alan xəstələrin beyin fəaliyyətini qeydə alıblar və xüsusilə hipokampusa diqqət yetiriblər — bu bölgə yaddaş və informasiya emalında əsas rol oynayır.
Xəstələrə qısa hekayələr və müxtəlif səslər təqdim olunub. Nəticələr həkimləri təəccübləndirib: hipokampusdakı neyronlar yalnız səslərə reaksiya verməyib, həm də isimləri, felləri və sifətləri ayırd edə bilib, hətta cümlələrdə növbəti sözləri proqnozlaşdırmaq qabiliyyətinə malik olub.
Dr. Benjamin Hayden qeyd edir:
"Bu cür proqnozlaşdırıcı kodlaşdırma adətən diqqətlilik və ayıqlıqla bağlıdır, amma burada şüuraltı vəziyyətdə baş verir."
Bu nəticələr Nyu-York Universitetinin Langone Tibb Məktəbində Dr. Sam Parnianın tədqiqatını dəstəkləyir. O, ürək dayanmasından sağ çıxan, yəni “ölümdən qayıdan” xəstələrin halları üzərində araşdırmalar aparıb.(medicine.az)

The information people hear a few minutes before death has amazed scientists.
New studies are overturning our understanding of the boundary between life and death and prompting a reconsideration of where consciousness truly ends.
Dr. Samir Shet reports:
"Our results show that the brain is more active and capable than previously thought. Even under general anesthesia, patients' brains continue to process the environment."
Researchers recorded the brain activity of patients under general anesthesia during surgery, focusing especially on the hippocampus — a region that plays a central role in memory and information processing.
Patients were presented with short stories and various sounds. The results surprised doctors: neurons in the hippocampus not only responded to the sounds but were also able to distinguish nouns, verbs, and adjectives, and even had the ability to predict the next words in sentences.
Dr. Benjamin Hayden notes:
"Such predictive coding is usually associated with attention and wakefulness, but here it occurs in a subconscious state."
These findings support the research of Dr. Sam Parnia at New York University's Langone Medical School. He has conducted studies on cases of patients who survived cardiac arrest, effectively "returned from the dead." (medicine.az)