İnsan ölümündən bir neçə dəqiqə əvvəl nə eşidir?
Yeni tədqiqatlar həyat və ölüm arasındakı sərhəd haqqında anlayışımızı alt-üst edir və şüurun həqiqətən harada sona çatdığını yenidən düşünməyə vadar edir.
Dr. Samir Şet bildirir:
"Nəticələrimiz göstərir ki, beyin əvvəllər düşünüləndən daha aktiv və bacarıqlıdır. Xəstələr tam anesteziya altındaykən belə, onların beyni ətraf mühiti emal etməyə davam edir."
Tədqiqatçılar əməliyyat zamanı ümumi anesteziya alan xəstələrin beyin fəaliyyətini qeydə alıblar və xüsusilə hipokampusa diqqət yetiriblər — bu bölgə yaddaş və informasiya emalında əsas rol oynayır.
Xəstələrə qısa hekayələr və müxtəlif səslər təqdim olunub. Nəticələr həkimləri təəccübləndirib: hipokampusdakı neyronlar yalnız səslərə reaksiya verməyib, həm də isimləri, felləri və sifətləri ayırd edə bilib, hətta cümlələrdə növbəti sözləri proqnozlaşdırmaq qabiliyyətinə malik olub.
Dr. Benjamin Hayden qeyd edir:
"Bu cür proqnozlaşdırıcı kodlaşdırma adətən diqqətlilik və ayıqlıqla bağlıdır, amma burada şüuraltı vəziyyətdə baş verir."
Bu nəticələr Nyu-York Universitetinin Langone Tibb Məktəbində Dr. Sam Parnianın tədqiqatını dəstəkləyir. O, ürək dayanmasından sağ çıxan, yəni “ölümdən qayıdan” xəstələrin halları üzərində araşdırmalar aparıb.(medicine.az)

Информация, которую люди слышат за несколько минут до смерти, удивила ученых.
Новые исследования переворачивают наше понимание границы между жизнью и смертью и заставляют заново подумать о том, где на самом деле заканчивается сознание.
Доктор Самир Шет сообщает:
"Наши результаты показывают, что мозг более активен и способен, чем считалось ранее. Даже под полной анестезией мозг пациентов продолжает обрабатывать окружающую среду."
Исследователи зарегистрировали активность мозга пациентов, получавших общий наркоз во время операции, и особенно сосредоточились на гиппокампе — области, которая играет ключевую роль в памяти и обработке информации.
Пациентам представляли короткие истории и различные звуки. Результаты удивили врачей: нейроны в гиппокампе реагировали не только на звуки, но и могли различать имена, глаголы и лица, а также обладали способностью прогнозировать следующие слова в предложениях.
Доктор Бенджамин Хейден отмечает:
"Такое предсказательное кодирование обычно связано с внимательностью и бодрствованием, но здесь оно происходит в подсознательном состоянии."
Эти результаты поддерживают исследование доктора Сэма Парниана из Медицинской школы Лангоне при Нью-Йоркском университете. Он проводил исследования случаев пациентов, которые пережили остановку сердца, то есть "вернувшихся из мертвых". (medicine.az)