Ermənilərin Quba sakinlərinə işgəncə verdiyi GÜNBƏZLİ HAMAM
"Bu gün Beynəlxalq Mədəniyyət Günüdür. Günümüzə qədər gəlib çıxan, Qubadakı 18-19-cu əsrlərə aid Çuxur hamamından danışmaq yerinə düşər".
Bu fikirlər AzTV-nin videomaterialında yer alıb.
El arasında "Hündürgünbəzli hamam" və ya "Bəkir hamamı" kimi də tanınır. "Çuxur hamam" adlandırılmasının səbəbi isə hamamın yerləşdiyi ərazinin yer səthindən bir neçə metr aşağıda olmasıdır. Abidənin unikallığından biri də buranın qırmızı kərpiclə tikilməsidir. Hamam Şərq memarlıq incilərindən hesab edilir.
Ümumilikdə, bu tikili 1985-ci ilə qədər hamam kimi fəaliyyət göstərib, daha sonra isə tarixi mədəniyyət abidəsi olaraq qeydiyyata alınıb və Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən qorunmaqdadır. 1918-ci ildə ermənilərin xalqımıza qarşı törətmiş olduqları soyqırımıların biri də Qubada baş verib. Həmin soyqırımı zamanı yerli sakinlərin bildirdiklərinə görə, məhz bu hamamda insanları buxarda boğaraq öldürüblər.

«Сегодня Международный день культуры. Вместо того чтобы говорить о нем, хочется рассказать о бане Чухур в Кубе, относящейся к XVIII-XIX векам», — говорится в видеоматериале АзТВ.
В народе она также известна как «хамам с высоким куполом» или «баня Бекир». Причина названия «баня Чухур» заключается в том, что баня расположена на несколько метров ниже уровня земли. Одной из уникальных особенностей памятника является то, что он построен из красного кирпича. Эта баня считается шедевром восточной архитектуры.
В целом, это здание функционировало как баня до 1985 года, затем было зарегистрировано как историко-культурный памятник и охраняется Министерством культуры. В 1918 году в Кубе произошел один из геноцидов армян против нашего народа. По словам местных жителей, во время этого геноцида людей убивали, задушив паром именно в этой бане.