Ermənilərin Quba sakinlərinə işgəncə verdiyi GÜNBƏZLİ HAMAM
"Bu gün Beynəlxalq Mədəniyyət Günüdür. Günümüzə qədər gəlib çıxan, Qubadakı 18-19-cu əsrlərə aid Çuxur hamamından danışmaq yerinə düşər".
Bu fikirlər AzTV-nin videomaterialında yer alıb.
El arasında "Hündürgünbəzli hamam" və ya "Bəkir hamamı" kimi də tanınır. "Çuxur hamam" adlandırılmasının səbəbi isə hamamın yerləşdiyi ərazinin yer səthindən bir neçə metr aşağıda olmasıdır. Abidənin unikallığından biri də buranın qırmızı kərpiclə tikilməsidir. Hamam Şərq memarlıq incilərindən hesab edilir.
Ümumilikdə, bu tikili 1985-ci ilə qədər hamam kimi fəaliyyət göstərib, daha sonra isə tarixi mədəniyyət abidəsi olaraq qeydiyyata alınıb və Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən qorunmaqdadır. 1918-ci ildə ermənilərin xalqımıza qarşı törətmiş olduqları soyqırımıların biri də Qubada baş verib. Həmin soyqırımı zamanı yerli sakinlərin bildirdiklərinə görə, məhz bu hamamda insanları buxarda boğaraq öldürüblər.

"Today is International Culture Day. Instead of talking about the Çuxur bathhouse in Quba, which dates back to the 18th-19th centuries and has come down to our day, it is worth mentioning."
These thoughts were included in a video material by AzTV.
It is also known among the people as the "Hündürgünbəzli bath" or "Bekir bath." The reason it is called "Çuxur bath" is that the bathhouse is located several meters below the ground surface. One of the unique features of the monument is that it is built with red bricks. The bathhouse is considered one of the masterpieces of Eastern architecture.
In general, this building operated as a bathhouse until 1985 and later was registered as a historical cultural monument and is protected by the Ministry of Culture. One of the genocides perpetrated by the Armenians against our people in 1918 took place in Quba. According to the local residents during that genocide, people were killed by suffocating them in steam precisely in this bathhouse.