Dəbilqəsi başına bəla oldu - Olimpiadadan kənarlaşdırıldı - FOTO
2026 Milan-Kortina Qış Olimpiya Oyunlarında mübarizə aparan ukraynalı skeletonçu Vladislav Heraskeviç Rusiya-Ukrayna müharibəsində həlak olan idmançıların fotoları əks olunmuş dəbilqə ilə yarışdığı üçün diskalifikasiya edilib. İdmançının atası və eyni zamanda məşqçisi olan Mixail Heraskeviç qərardan sonra göz yaşlarını saxlaya bilməyib.
Milli.Az xəbər verir ki, 27 yaşlı Vladislav Heraskeviç həm məşqlərdə, həm də rəsmi hazırlıq mərhələlərində üzərində müharibə qurbanlarının şəkilləri olan xüsusi kaskdan istifadə edib. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi (BOK) bu kaskın olimpiya qaydalarına (siyasi simvolların qadağan olunması) zidd olduğunu bildirib.
BOK rəsmiləri, o cümlədən komitənin sədri Kirsti Koventri idmançını kaskı dəyişməyə razı salmağa çalışsa da, Heraskeviç bundan qəti şəkildə imtina edib.
BOK-un açıqlaması: "Biz cənab Heraskeviçin yarışmasını çox istəyirdik. Onun həlak olan dostlarını anma arzusuna hörmətlə yanaşaraq, bunu qaydalar çərçivəsində necə edə biləcəyimizi müzakirə etdik, lakin o, heç bir güzəştə razı olmadı."
Yarışlardan kənarlaşdırılan idmançı sosial media hesabında qərara sərt reaksiya verib. O, öz seçimini "Bu, bizim şərəfimizin əvəzidir" ifadəsi ilə müdafiə edərək, prinsiplərindən dönməyəcəyini vurğulayıb.

Украинский скелетонист Владислав Гераскевич, выступающий на зимних Олимпийских играх 2026 года в Милане-Кортина, был дисквалифицирован за соревнования в шлеме с изображениями погибших в российско-украинской войне спортсменов. Отец спортсмена и одновременно его тренер Михаил Гераскевич не смог сдержать слез после этого решения.
Как сообщает Milli.Az, 27-летний Владислав Гераскевич использовал специальный шлем с фотографиями жертв войны как на тренировках, так и на официальных этапах подготовки. Международный олимпийский комитет (МОК) заявил, что этот шлем противоречит олимпийским правилам (запрет политических символов).
Члены МОК, включая председателя комитета Керсти Ковентри, пытались убедить спортсмена сменить шлем, однако Гераскевич категорически отказался.
Заявление МОК: «Мы очень хотели видеть господина Гераскевича на соревнованиях. С уважением относясь к его желанию почтить память погибших друзей, мы обсудили, как можно сделать это в рамках правил, но он не согласился ни на какой компромисс».
Спортсмен, отстранённый от соревнований, резко отреагировал на решение в своих аккаунтах в социальных сетях. Он защитил свой выбор фразой «Это плата за нашу честь», подчеркнув, что не откажется от своих принципов.