Dəbilqəsi başına bəla oldu - Olimpiadadan kənarlaşdırıldı - FOTO
2026 Milan-Kortina Qış Olimpiya Oyunlarında mübarizə aparan ukraynalı skeletonçu Vladislav Heraskeviç Rusiya-Ukrayna müharibəsində həlak olan idmançıların fotoları əks olunmuş dəbilqə ilə yarışdığı üçün diskalifikasiya edilib. İdmançının atası və eyni zamanda məşqçisi olan Mixail Heraskeviç qərardan sonra göz yaşlarını saxlaya bilməyib.
Milli.Az xəbər verir ki, 27 yaşlı Vladislav Heraskeviç həm məşqlərdə, həm də rəsmi hazırlıq mərhələlərində üzərində müharibə qurbanlarının şəkilləri olan xüsusi kaskdan istifadə edib. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi (BOK) bu kaskın olimpiya qaydalarına (siyasi simvolların qadağan olunması) zidd olduğunu bildirib.
BOK rəsmiləri, o cümlədən komitənin sədri Kirsti Koventri idmançını kaskı dəyişməyə razı salmağa çalışsa da, Heraskeviç bundan qəti şəkildə imtina edib.
BOK-un açıqlaması: "Biz cənab Heraskeviçin yarışmasını çox istəyirdik. Onun həlak olan dostlarını anma arzusuna hörmətlə yanaşaraq, bunu qaydalar çərçivəsində necə edə biləcəyimizi müzakirə etdik, lakin o, heç bir güzəştə razı olmadı."
Yarışlardan kənarlaşdırılan idmançı sosial media hesabında qərara sərt reaksiya verib. O, öz seçimini "Bu, bizim şərəfimizin əvəzidir" ifadəsi ilə müdafiə edərək, prinsiplərindən dönməyəcəyini vurğulayıb.

His helmet became a curse on his head - Disqualified from the Olympics - PHOTO
Ukrainian skeleton racer Vladislav Heraskevich, competing in the 2026 Milan-Cortina Winter Olympic Games, was disqualified for racing with a helmet depicting photos of athletes who died in the Russia-Ukraine war. Mixail Heraskevich, the athlete's father and coach, could not hold back his tears after the decision.
According to Milli.Az, 27-year-old Vladislav Heraskevich used a special helmet with images of war victims both in training and in official preparation stages. The International Olympic Committee (IOC) stated that this helmet violated Olympic rules (ban on political symbols).
IOC officials, including the committee chair Kirsty Coventry, tried to persuade the athlete to change the helmet, but Heraskevich firmly refused.
IOC's statement: "We very much wanted Mr. Heraskevich to compete. Respecting his desire to commemorate his fallen friends, we discussed how this could be done within the rules, but he refused any compromise."
The athlete, excluded from the competitions, reacted harshly to the decision on his social media account. Defending his choice with the phrase "This is the price of our honor," he emphasized that he will not abandon his principles.