Bir qaşığı da bəs edir - Alimlərin "tanınmayan möcüzə" dediyi super qida
Elm adamları uzun müddət diqqətdən kənarda qalan bu tərəvəzin əslində sağlamlıq üçün əvəzolunmaz olduğunu açıqlayıblar. Mütəxəssislərə görə o, təkcə immunitet sistemini gücləndirmir, həm də xolesterini aşağı salır və bağırsaqları təbii şəkildə bərpa edir.
Milli.Az xəbər verir ki, söhbət rəngi ilə diqqət çəkən qırmızı kələmdən gedir. Artıq o, yalnız salatların deyil, sağlam həyat tərzinin də vacib hissəsinə çevrilib.
Qidalanma mütəxəssisləri qırmızı kələmin yüksək lif tərkibi, güclü antioksidant maddələri və iltihab əleyhinə xüsusiyyətləri sayəsində "həqiqi super qida" olduğunu vurğulayırlar.
Aşağı kalorili olmasına baxmayaraq, qida dəyəri çox yüksəkdir. Buna görə də qırmızı kələm uzunmüddətli istifadədə həm ürək-damar, həm də həzm sisteminin sağlamlığını dəstəkləyir.
Qidalanma və sağlamlıq üzrə ekspert Dr. Franklin Joseph qırmızı kələmi "marketlərdə ən çox gözdən qaçan, lakin ən faydalı tərəvəzlərdən biri" adlandırır:
"Qırmızı kələm liflə zəngindir, kalori baxımından azdır və bağırsaq florasını tarazlayan birləşmələrə malikdir. Eyni zamanda pis xolesterini azaldır və immun sistemini gücləndirir."
Qırmızı-bənövşəyi rəng yalnız estetik görünüş deyil. Bu rəng, tərəvəzin antosiyanin və polifenol kimi güclü antioksidant maddələr daşıdığını göstərir.
Bu birləşmələr orqanizmdə iltihabı azaldır, hüceyrələri sərbəst radikalların zərərindən qoruyur və qocalma prosesini ləngidir.
Həmçinin antosiyaninlər damar sağlamlığını qoruyaraq qan təzyiqinin normada qalmasına kömək edir.
Dr. Joseph bildirir ki, qırmızı kələm təkcə həzm sisteminə deyil, ümumi sağlamlığa da müsbət təsir edir: "Bağırsaq sağlamlığı, immun sistemindən tutmuş əhval-ruhiyyəyə qədər hər şeyə təsir göstərir. Qırmızı kələmdəki prebiyotik lif faydalı bakteriyaların çoxalmasını təmin edir. Gündə bir neçə qaşıq çiy və ya yüngül bişmiş qırmızı kələm yemək belə fərq yaradır."
Qırmızı kələm, brokoli və gül kələmi ilə eyni - turpgillər ailəsinə aiddir. Buna görə də, sulfur tərkibli birləşmələr baxımından zəngindir.
Bu maddələr qaraciyərin detoks prosesinə dəstək olur, orqanizmi zərərli toksinlərdən təmizləyir və bəzi xərçəng növlərinə qarşı qoruma təmin edən sulforafan maddəsini ehtiva edir.
Aparılan tədqiqatlar göstərir ki, müntəzəm qırmızı kələm qəbulu ürək sağlamlığını gücləndirir, bağırsaq balansını qoruyur və immun sistemini aktivləşdirir.
Antioksidant xüsusiyyətləri hüceyrə yenilənməsini dəstəkləyir, xroniki xəstəlik riskini azaldır və bədənin enerji balansını tənzimləyir.
Dr. Joseph-ə görə qırmızı kələm sağlam qidalanmanın ən sadə və əlçatan yollarından biridir: "Qırmızı kələm sadəcə tərəvəz deyil, orqanizmin özünü bərpaetmə mexanizmini gücləndirən bioloji enerji mənbəyidir. Sağlam qidalanmaq üçün bahalı məhsullara ehtiyac yoxdur - qırmızı kələm bunun ən gözəl sübutudur."

Ученые выяснили, что этот овощ, долгое время оставшийся без внимания, на самом деле является незаменимым для здоровья. По словам специалистов, он не только укрепляет иммунную систему, но и снижает холестерин, а также естественным образом восстанавливает кишечник.
По сообщению Milli.Az, речь идет о капусте красного цвета, привлекающей внимание своим оттенком. Теперь она стала важной частью не только салатов, но и здорового образа жизни.
Диетологи подчеркивают, что благодаря высокому содержанию клетчатки, сильным антиоксидантным веществам и противовоспалительным свойствам красная капуста является «настоящей супер-едой».
Несмотря на низкую калорийность, её пищевая ценность очень высока. Поэтому длительное употребление красной капусты поддерживает здоровье как сердечно-сосудистой, так и пищеварительной систем.
Эксперт по питанию и здоровью доктор Франклин Джозеф называет красную капусту «одним из самых незаметных, но полезных овощей в супермаркетах»:
«Красная капуста богата клетчаткой, низкокалорийна и содержит соединения, уравновешивающие кишечную флору. В то же время она снижает плохой холестерин и укрепляет иммунную систему.»
Красно-фиолетовый цвет — это не просто эстетика. Этот цвет свидетельствует о наличии в овощах мощных антиоксидантов, таких как антоцианы и полифенолы.
Эти соединения уменьшают воспаления в организме, защищают клетки от вреда свободных радикалов и замедляют процессы старения.
Кроме того, антоцианы помогают сохранять здоровье сосудов и поддерживать нормальное кровяное давление.
Доктор Джозеф отмечает, что красная капуста оказывает положительное влияние не только на пищеварительную систему, но и на общее здоровье: «Здоровье кишечника влияет на все — от иммунной системы до настроения. Пребиотическая клетчатка в красной капусте способствует размножению полезных бактерий. Даже несколько ложек сырой или слегка приготовленной красной капусты в день делают разницу.»
Красная капуста принадлежит к семейству крестоцветных, как брокколи и цветная капуста. Поэтому она богата соединениями, содержащими серу.
Эти вещества поддерживают процесс детоксикации печени, очищают организм от вредных токсинов и содержат сульфорафан — вещество, обеспечивающее защиту от некоторых видов рака.
Исследования показывают, что регулярное употребление красной капусты укрепляет здоровье сердца, поддерживает баланс кишечной флоры и активизирует иммунную систему.
Антиоксидантные свойства способствуют обновлению клеток, уменьшают риск хронических заболеваний и регулируют энергетический баланс организма.
По мнению доктора Джозефа, красная капуста — один из самых простых и доступных способов здорового питания: «Красная капуста — это не просто овощ, а биологический источник энергии, который усиливает механизмы восстановления организма. Для здорового питания не нужны дорогие продукты — красная капуста является лучшим тому доказательством.»