“Bir ay toya getməsən, acından ölənin birisən!”
Gənc ifaçılar incəsənəti lap qara günə qoyublar. Böyük-kiçik bilmirlər. Ağzılarına gələni danışırlar. Nə sözün varsa, keç kənarda danış. Özünü bir az ələ al. Sonra öz eybini onsuz da anlayacaq".
Bu sözləri Əməkdar artist Gövhər Rzayeva "Günə uğurla" verilişində deyib. O, bu yaxınlarda verilişlərin birində yaşanan qalmaqala görə xəcalət çəkdiyini bildirib:
"Srağagün bir verilişə baxdım, xəcalət çəkdim. O yerə çatdırmayın. Bizə xalq baxır, onlardan çörək yeyirik. Allaha and olsun, səni bir ay toya aparmasalar, acından ölənin birisən! Niyə fironluq edirsən axı?".
Qeyd edək ki, bir neçə gün əvvəl "Tarixin bir günü" verilişində xoşagəlməz hadisə yaşanmışdı. (Axşam.az)

“If you don’t go to a wedding for a month, you are one of those dying of hunger!”
Young performers have brought art to a very bad state. They don't know the difference between big and small. They say whatever comes to their mouth. If you have something to say, go outside and say it. Control yourself a little. Then you will understand your own fault anyway."
These words were said by Honored Artist Goyhar Rzayeva on the program "Good Day". She stated that she felt ashamed because of a recent scandal that occurred on one of the shows:
"The other day I watched a program, I felt ashamed. Don't let it get to that point. The people are watching us, we earn our living from them. I swear to God, if you are not taken to a wedding for a month, you are someone who would starve to death! Why are you acting like a pharaoh?"
It should be noted that a few days ago, an unpleasant incident occurred on the program "One Day in History". (Axşam.az)