Azərbaycanda qəzetlər və qəzet satışı necə çöküb?
2025-ci ilin oktyabrında Azərbaycanın həftədə altı dəfə nəşr olunan rəsmi qəzetləri dövriliyini azaltdı. O vaxtadək ikicə qəzet həftədə altı dəfə çıxırdı: Prezidentin İşlər İdarəsinin nəşri olan “Xalq qəzeti” və Milli Məclisin orqanı “Azərbaycan”.
Bu qəzetlər bazar saylarını ləğv edib həftədə beş dəfə çap olunandan ölkədə həftədə altı dəfə çıxan qəzet qalmayıb.
O dövrdə Azərbaycanda daha 7 qəzet həftədə beş dəfə çıxırdı: “İki sahil”, “Yeni Azərbaycan”, “Yeni Müsavat”, “525-ci qəzet”, “Bakı xəbər”, “Səs”, “Şərq”.
Qalan gündəlik qəzetlər həftədə beş dəfə nəşr olunmaq üçün dövlətdən maliyyə alırdı. Medianın İnkişafı Agentliyi “Yeni Azərbaycan”, “Yeni Müsavat”, “525-ci qəzet”, “Bakı xəbər”, “Səs” və “Şərq” qəzetlərinə ayda 15 min manat, onların saytlarına isə 3 min manat ayırırdı.
2026-cı ildən qəzetlərin yalnız həftədə bir nömrəsinin çapına maliyyə yardımı göstərilir: onlara aylıq 5 min manat vəsait ödənir. Hər bir qəzetin internet versiyası üçün isə ayda 3 min manat maliyyə yardımı verilir.
Maliyyə yardımı azaldığına görə “İki sahil” və “Səs” həftədə iki dəfə, “Yeni Müsavat”, “525-ci qəzet”, “Bakı xəbər” və “Şərq” həftədə bir dəfə nəşr olunmağa keçib.
Hazırda 3 qəzet həftədə beş dəfə çıxır: “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti”, “Yeni Azərbaycan”.
Rus dilində işıq üzü görən “Novoye vremya” həftədə dörd dəfə çıxır. Medianın İnkişafı Agentliyi əvvəllər də “Novoye vremya”nın həftədə yalnız bir nömrəsini maliyyələşdirib, lakin qəzet öz hesabına həftə ərzində daha üç nömrəsini çap edə bilir.
Həftədə iki dəfə çıxan qəzetlərin sırasında “İki sahil” ilə “Səs”dən başqa “Futbol+” da var.
Həftəlik qəzetlər arasında “Yeni Müsavat”, “525-ci qəzet”, “Bakı xəbər” və “Şərq”lə yanaşı “Azernews” (ingilisdilli), “Azərbaycan müəllimi”, “Azərbaycan Ordusu”, “Bakinski raboçi” (rusdilli), “Cümhuriyət”, “Ejednevniye novosti” (rusdilli), “Ədalət”, “Ədəbiyyat qəzeti”, “Həftə içi”, “Hərbi and”, “Kaspi”, “Xalq Cəbhəsi”, “Nedelya” (rusdilli), “Olaylar”, “Olimpiya dünyası”, “Paralel”, “Təzadlar”, “Türküstan”, “Unikal”, “Vışka” (rusdilli) qəzetləri də var.
Beləliklə, Azərbaycanda ölkə miqyasında çıxan əsas ictimai-siyasi qəzetlərin və sahə nəşrlərinin 3-ü həftədə beş dəfə, 1-i dörd dəfə, 3-ü iki dəfə işıq üzü görür. 20-dən çox qəzet isə həftəlikdir.
Medianews.az ictimai-siyasi qəzetlərin bir nömrəsinin neçə tirajla çap olunduğuna da nəzər salıb.
“Yeni Azərbaycan”ın bir nömrəsi 4919 nüsxədə, “Azərbaycan”ın bir nömrəsi 3317 nüsxədə, “Xalq qəzeti”nin bir nömrəsi 2951 nüsxədə işıq üzü görür.
“Novoye vremya” qəzetinin bir nömrəsinin tirajı 3000 nüsxədir.
“İki sahil”in bir nömrəsi 5913 nüsxədə, “Səs”in bir nömrəsi 2000 nüsxədə çap olunur.
Həftəlik qəzetlərdən də bir neçəsinin tirajına nəzər yetirək: “Bakı xəbər” - 3050 nüsxə, “525-ci qəzet”, “Həftə içi”, “Kaspi” (həmçinin rusdilli “Kaspiy”), “Unikal” - 2000 nüsxə, “Ədalət”, “Türküstan”, “Yeni Müsavat” - 1500 nüsxə, “Bakinski raboçi” - 1179 nüsxə.
Bazar və bazar ertəsi heç bir qəzet çıxmır. Şənbə günü isə yalnız “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti” və “Yeni Azərbaycan” işıq üzü görür.
Gündəlik qəzetlərin azalması mətbuat yayımında da dəyişikliklərə gətirib. Paytaxtın əsas mətbuat yayıcısı olan Bakı Mətbuat Yayımının kollektivi 2026-cı ilədək yalnız bazar və bazar ertəsi işləmirdi, indi şənbə günü də qeyri-iş günü olub. Bakı Mətbuat Yayımının rəhbəri Cavid Rzayev Medianews.az-a müsahibəsində bu qərarı belə izah edib ki, cəmi üç gündəlik qəzetə görə komandanı səfərbər edib işləmək maddi baxımdan şirkətə sərf etmir.
Beləliklə, yayım firması işləmədiyinə görə şənbə günü çıxan qəzetlər köşklərə bir neçə gün sonra - növbəti həftənin çərşənbə axşamı çatdırılır. Nəticədə çərşənbə axşamı köşklərdə “Azərbaycan”, “Xalq qəzeti” və “Yeni Azərbaycan” qəzetlərinin eyni vaxtda iki nömrəsi - həm o gün çıxan sayı, həm də şənbə sayı satılır.
Bəs qəzetlər dövriliyini dəyişəndən sonra qəzet alanların sayı necə dəyişib?
Bakı Mətbuat Yayımının rəhbəri Cavid Rzayev Medianews.az-a deyib ki, dövriliklər azalandan qəzet alanların sayı da xeyli azalıb: “Sözün açığı, bunu gözləmirdim. Düşünürdüm ki, filan qəzetin, tutalım, gündəlik çıxanda bir nömrəsinin 100 nüsxəsi satılırdısa, həftəliyə keçəndən sonra heç olmasa 120-130 nüsxəsi satılar. Yaxud ən azından satış səviyyəsi elə əvvəlki kimi 100 nüsxədə qalar. Amma satış aşağı düşüb. Özünüz təsəvvür edin, qəzetlərin dövriliyi azalıb, yəni satışa çıxarılan qəzet nüsxələrinin sayı azalıb, üstəlik, alıcılıq da zəifləyib. Bütün bu faktorları cəmlədikdə ümumən qəzet satışının təxminən 10 dəfə azaldığını deyə bilərəm”.
Beləliklə, qəzetlərin dövriliyinin azalması mətbuat yayımına növbəti zərbəni vurur. Bakı Mətbuat Yayımı bu zərbələrə davam gətirə biləcəkmi?
Cavid Rzayev deyir: “Nə qədər işləyə biləcəyiksə, o vaxta qədər də işimizi davam edəcəyik. Başqa çarə yoxdur. Satış səviyyəsi aşağı düşməyən yalnız rusdilli qəzetlər və krossvord qəzetləridir. Rusdilli qəzetlərin satış qiymətlərində elə bir artım olmayıb. Satış səviyyələri də olduğu kimi qalıb. Krossvord qəzetləri satış qiymətlərini artırsa da, satış səviyyəsini saxlaya bilib. Faktiki bu gün Bakı Mətbuat Yayımı əsas krossvord qəzetlərinin və rusdilli nəşrlərin satışı sayəsində fəaliyyətini davam etdirə bilir. Onların satışı da aşağı düşsəydi, yəqin ki, biz daha işləyə bilməyəcəkdik”.
Qeyd: Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “Fikir, söz və məlumat azadlığının, plüralizmin inkişaf etdirilməsi” mövzusunda hazırlanıb.

В октябре 2025 года официальные газеты Азербайджана, выходившие шесть раз в неделю, сократили свою периодичность. До того времени лишь две газеты выходили шесть раз в неделю: издание Управления дел Президента «Халк газети» и орган Национального собрания «Азербайджан».
Эти газеты отменили воскресные номера и стали выходить пять раз в неделю, после чего в стране не осталось газет, выходивших шесть раз в неделю.
В то время в Азербайджане ещё 7 газет выходило пять раз в неделю: «Ики сахиль», «Новый Азербайджан», «Новый Мусават», «525-й газет», «Бакы хабер», «Сес», «Шарх».
Учредителем «Ики сахиль» является Государственная нефтяная компания.
Остальные ежедневные газеты получали финансирование от государства, чтобы издаваться пять раз в неделю. Агентство развития медиа выделяло газетам «Новый Азербайджан», «Новый Мусават», «525-й газет», «Бакы хабер», «Сес» и «Шарх» по 15 тысяч манатов в месяц, а их сайтам – по 3 тысячи манатов.
С 2026 года финансовая поддержка предоставляется только на печать одного номера в неделю: им выплачивают по 5 тысяч манатов в месяц. Для каждой интернет-версии газеты выделяется финансовая помощь в размере 3 тысяч манатов в месяц.
Поскольку финансирование сократилось, «Ики сахиль» и «Сес» стали выходить два раза в неделю, а «Новый Мусават», «525-й газет», «Бакы хабер» и «Шарх» — один раз в неделю.
В настоящее время 3 газеты выходят пять раз в неделю: «Азербайджан», «Халк газети», «Новый Азербайджан».
Газета на русском языке «Новое время» выходит четыре раза в неделю. Агентство развития медиа ранее финансировало только один номер в неделю «Нового времени», но газета самостоятельно печатает ещё три номера в неделю.
В группе газет, выходящих два раза в неделю, кроме «Ики сахиль» и «Сес», есть также «Футбол+».
Среди еженедельных газет помимо «Нового Мусавата», «525-го газета», «Бакы хабер» и «Шарха» есть также «Azernews» (на английском языке), «Азербайджанский учитель», «Армия Азербайджана», «Бакинский рабочий» (на русском языке), «Джумхурият», «Ежедневные новости» (на русском языке), «Адолят», «Газета литературы», «Хефте ичи», «Воинская клятва», «Каспи», «Халк Джебхеси», «Неделя» (на русском языке), «Олайлар», «Олимпийский мир», «Параллель», «Тезадлар», «Туркестан», «Уникал», «Вышка» (на русском языке).
Таким образом, основные общенациональные общественно-политические газеты и отраслевые издания в Азербайджане: 3 из них выходят пять раз в неделю, 1 — четыре раза, 3 — два раза. Более 20 газет — еженедельные.
Medianews.az также рассмотрел тиражи одного номера общественно-политических газет.
Один номер «Нового Азербайджана» выходит тиражом 4919 экземпляров, один номер «Азербайджана» — 3317 экземпляров, один номер «Халк газети» — 2951 экземпляров.
Тираж одного номера газеты «Новое время» составляет 3000 экземпляров.
Один номер «Ики сахиль» печатается тиражом 5913 экземпляров, один номер «Сес» — 2000 экземпляров.
Рассмотрим тиражи некоторых еженедельных газет: «Бакы хабер» — 3050 экземпляров, «525-й газет», «Хефте ичи», «Каспи» (также русскоязычный «Каспий»), «Уникал» — 2000 экземпляров, «Адолят», «Туркестан», «Новый Мусават» — 1500 экземпляров, «Бакинский рабочий» — 1179 экземпляров.
В воскресенье и понедельник ни одна газета не выходит. В субботу же выходят только «Азербайджан», «Халк газети» и «Новый Азербайджан».
Сокращение ежедневных газет повлекло также изменения в распространении прессы. Коллектив Бакинского прессового распространителя, основного распространителя прессы в столице, до 2026 года не работал только в воскресенье и понедельник, теперь же и в субботу также нерабочий день. Руководитель Бакинского прессового распространителя Джавид Рзаев в интервью Medianews.az объяснил это решение тем, что мобилизовывать команду и работать ради всего трёх ежедневных газет с материальной точки зрения компании невыгодно.
Таким образом, поскольку распространитель не работает, газеты, выходящие в субботу, попадают на газетные киоски только через несколько дней — во вторник следующей недели. В результате во вторник на киосках одновременно продаются два номера газет «Азербайджан», «Халк газети» и «Новый Азербайджан» — номер этого дня и субботний номер.
А как изменилось число покупателей газет после изменения периодичности?
Руководитель Бакинского прессового распространителя Джавид Рзаев Medianews.az заявил, что после сокращения периодичности число покупателей газет значительно уменьшилось: «Честно говоря, я этого не ожидал. Я думал, что если, допустим, один номер какой-то газеты в будни продавался тиражом 100 экземпляров, то после перехода на еженедельный формат хотя бы 120-130 экземпляров будет продаваться. Или как минимум уровень продаж останется прежним — 100. Но продажи упали. Представьте, что периодичность газет сократилась, то есть тиражи газет, поступающих в продажу, уменьшились, и при этом покупательная способность тоже ослабла. Если суммировать все эти факторы, то в целом могу сказать, что продажи газет уменьшились примерно в 10 раз».
Таким образом, снижение периодичности газет наносит новый удар распространению прессы. Сможет ли Бакинский прессовый распространитель выдержать эти удары?
Джавид Рзаев говорит: «Пока сможем работать — будем работать. Другого выхода нет. Единственные газеты, у которых уровень продаж не упал — это русскоязычные газеты и кроссворд-газеты. Цены на русскоязычные газеты особо не выросли. Уровень продаж остался прежним. Кроссворд-газеты, хоть и повышали цены, но при этом сохранили уровень продаж. Фактически сегодня Бакинский прессовый распространитель может продолжать работать благодаря продажам основных кроссворд-газет и русскоязычных изданий. Если бы их продажи тоже упали, мы, наверное, не смогли бы больше работать».
Примечание: Статья подготовлена на тему «Развитие свободы мысли, слова и информации, плюрализма» при финансовой поддержке Агентства развития медиа Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса.