Avtomobillərlə bağlı gözlənilməz qadağa: Çin geri addım atdı
2012-ci ildə "Tesla"nın avtomobil bazarına gətirdiyi yenilik - avtomobillərin qapı dəstəklərinin içəridən açılması tezliklə dəb halını aldı. Bu yenilik Çində təkrarlanaraq həmin bazarda geniş şəkildə istifadə edilməyə başlandı. Lakin indi Çin bu tətbiqə qadağa qoyur.
Bunun səbəbi nədir?
Avtobloger Araz Mübarizoğlunun Baku TV-yə dediklərinə görə, bu yeniliyin müsbət tərəfi gizli tutacaqların avtomobillərə aerodinamik üstünlük verməsidir. Lakin mənfi tərəfləri daha çoxdur.
O qeyd edib ki, Çin avtomobilləri daha çox Rusiyaya ixrac olunur və soyuq hava şəraitində bu cür gizli tutacaqların açılması problemlər yarada bilər.
Araz Mübarizoğlu əlavə edib ki, bu mexanizm yalnız görkəm üçündür, amma həm təhlükəli, həm də bahalıdır: "Yanğın zamanı bu qapıları açmaq mümkün olmur, çünki sistem maşını bloklayır, bu da insanların avtomobildən çıxmasını və xilas olunmasını çətinləşdirir".
Qeyd edək ki, qayda qüvvəyə mindikdən sonra yalnız istehsal mərhələsində olan modellərə 2029-cu ilə qədər möhlət veriləcək. Elektron mexanizmlə idarə olunan, qapının içərisinə sıxılmış zərif tutacaqlar artıq sertifikat almayacaq.
Mütəxəssislərin fikrincə, avtomobillərin mexaniki dəstəklərlə açılması həm avtomobil istehsalçıları, həm də vətəndaşlar üçün sərfəlidir. Çünki bu dəstəklər həm ucuz başa gəlir, həm də təhlükəsizdir.

Нововведение, которое компания "Tesla" ввела на автомобильный рынок в 2012 году — открытие дверных ручек изнутри — вскоре стало модным. Это нововведение повторили в Китае и начало широко использоваться на том рынке. Однако сейчас Китай запрещает это применение.
Какова причина?
По словам авто-блогера Араза Мубаризоглу в интервью Baku TV, положительной стороной этого нововведения является то, что скрытые ручки придают автомобилям аэродинамическое преимущество. Но отрицательных сторон гораздо больше.
Он отметил, что автомобили из Китая экспортируются в основном в Россию, и в холодных погодных условиях открытие таких скрытых ручек может создавать проблемы.
Араз Мубаризоглу добавил, что этот механизм служит только для внешнего вида, но при этом опасен и дорог: «Во время пожара невозможно открыть эти двери, потому что система блокирует машину, что затрудняет выход и спасение людей из автомобиля».
Отметим, что после вступления правила в силу будет предоставлена отсрочка до 2029 года только для моделей, находящихся на стадии производства. Автомобили с электронными механизмами управления, с тонкими ручками, утопленными внутрь двери, больше не будут получать сертификаты.
По мнению специалистов, открытие дверей автомобилей с помощью механических ручек выгодно как производителям автомобилей, так и гражданам. Потому что эти ручки дешевле и безопаснее.