Avtomobillərlə bağlı gözlənilməz qadağa: Çin geri addım atdı
2012-ci ildə "Tesla"nın avtomobil bazarına gətirdiyi yenilik - avtomobillərin qapı dəstəklərinin içəridən açılması tezliklə dəb halını aldı. Bu yenilik Çində təkrarlanaraq həmin bazarda geniş şəkildə istifadə edilməyə başlandı. Lakin indi Çin bu tətbiqə qadağa qoyur.
Bunun səbəbi nədir?
Avtobloger Araz Mübarizoğlunun Baku TV-yə dediklərinə görə, bu yeniliyin müsbət tərəfi gizli tutacaqların avtomobillərə aerodinamik üstünlük verməsidir. Lakin mənfi tərəfləri daha çoxdur.
O qeyd edib ki, Çin avtomobilləri daha çox Rusiyaya ixrac olunur və soyuq hava şəraitində bu cür gizli tutacaqların açılması problemlər yarada bilər.
Araz Mübarizoğlu əlavə edib ki, bu mexanizm yalnız görkəm üçündür, amma həm təhlükəli, həm də bahalıdır: "Yanğın zamanı bu qapıları açmaq mümkün olmur, çünki sistem maşını bloklayır, bu da insanların avtomobildən çıxmasını və xilas olunmasını çətinləşdirir".
Qeyd edək ki, qayda qüvvəyə mindikdən sonra yalnız istehsal mərhələsində olan modellərə 2029-cu ilə qədər möhlət veriləcək. Elektron mexanizmlə idarə olunan, qapının içərisinə sıxılmış zərif tutacaqlar artıq sertifikat almayacaq.
Mütəxəssislərin fikrincə, avtomobillərin mexaniki dəstəklərlə açılması həm avtomobil istehsalçıları, həm də vətəndaşlar üçün sərfəlidir. Çünki bu dəstəklər həm ucuz başa gəlir, həm də təhlükəsizdir.

The innovation Tesla brought to the automobile market in 2012 - the opening of car door handles from the inside - quickly became a trend. This innovation was replicated in China and began to be widely used in that market. However, China is now banning this application.
What is the reason for this?
According to auto blogger Araz Mubarizoglu speaking to Baku TV, the positive aspect of this innovation is that hidden handles give cars an aerodynamic advantage. However, there are more negative sides.
He noted that China exports more cars to Russia, and in cold weather conditions, opening such hidden handles can cause problems.
Araz Mubarizoglu added that this mechanism is only for appearance but is both dangerous and expensive: "It is impossible to open these doors during a fire because the system blocks the car, which makes it difficult for people to exit and be rescued."
It should be noted that after the rule comes into force, only models in the production phase will be given a grace period until 2029. Door handles operated by electronic mechanisms that are flush with the interior will no longer be certified.
According to experts, opening car doors with mechanical handles is beneficial for both car manufacturers and citizens because these handles are cheaper and safer.