Avtomobil satmaq istəyənlərin nəzərinə: Köhnə sahibinin borcu yeni sahibindən çıxır?
Gədəbəy rayon sakini Süleyman Alıyev uzun illər əvvəl aldığı avtomobili satışa çıxarmaq istəsə də, gözlənilməz problemlə üzləşdiyini bildirir.
Milli.Az xəbər verir ki, vətəndaşın sözlərinə görə, minik avtomobilini 6 il əvvəl qanuni qaydada əldə edib və dövlət qeydiyyat nişanı saxlanılmaqla nəqliyyat vasitəsi onun adına rəsmiləşdirilib. Lakin bu il avtomobili satmaq məqsədilə notariat orqanına müraciət etdikdə, nəqliyyat vasitəsinə tətbiq edilmiş məhdudiyyət səbəbindən alqı-satqının mümkün olmadığı bildirilib.
Məlumata əsasən, sözügedən məhdudiyyət 2022-ci ildə Samux Rayon İcra və Probasiya Şöbəsi tərəfindən tətbiq olunub. Səbəb kimi isə avtomobilin əvvəlki sahibinin banka olan borc öhdəlikləri göstərilir.
Süleyman Alıyev məsələ ilə bağlı müxtəlif dövlət qurumlarına müraciət etdiyini desə də, indiyədək problemin həlli istiqamətində konkret nəticə əldə edilmədiyini qeyd edir.
Mövzu ilə bağlı Ədliyyə Nazirliyindən verilən açıqlamada bildirilib ki, fakt araşdırılır və araşdırmanın yekunundan sonra vətəndaşın müraciəti üzrə qanunvericiliyə uyğun addımlar atılacaq.

Gadabay district resident Suleyman Aliyev, who bought a car many years ago, says that he encountered an unexpected problem when he tried to put the car up for sale.
According to Milli.Az, the citizen states that he legally acquired the passenger car 6 years ago and the vehicle was officially registered in his name with the license plate retained. However, when he applied to the notary office this year to sell the car, he was informed that a restriction applied to the vehicle prevented the sale.
According to the information, this restriction was imposed in 2022 by the Samukh District Executive and Probation Department. The reason given is the previous owner’s debt obligations to a bank.
Suleyman Aliyev says he contacted various government agencies regarding the issue, but so far no concrete result has been achieved in resolving the problem.
In a statement from the Ministry of Justice on the subject, it was noted that the fact is being investigated and that after the investigation is completed, appropriate legal steps will be taken in response to the citizen’s application.