Avtomobil satmaq istəyənlərin nəzərinə: Köhnə sahibinin borcu yeni sahibindən çıxır?
Gədəbəy rayon sakini Süleyman Alıyev uzun illər əvvəl aldığı avtomobili satışa çıxarmaq istəsə də, gözlənilməz problemlə üzləşdiyini bildirir.
Milli.Az xəbər verir ki, vətəndaşın sözlərinə görə, minik avtomobilini 6 il əvvəl qanuni qaydada əldə edib və dövlət qeydiyyat nişanı saxlanılmaqla nəqliyyat vasitəsi onun adına rəsmiləşdirilib. Lakin bu il avtomobili satmaq məqsədilə notariat orqanına müraciət etdikdə, nəqliyyat vasitəsinə tətbiq edilmiş məhdudiyyət səbəbindən alqı-satqının mümkün olmadığı bildirilib.
Məlumata əsasən, sözügedən məhdudiyyət 2022-ci ildə Samux Rayon İcra və Probasiya Şöbəsi tərəfindən tətbiq olunub. Səbəb kimi isə avtomobilin əvvəlki sahibinin banka olan borc öhdəlikləri göstərilir.
Süleyman Alıyev məsələ ilə bağlı müxtəlif dövlət qurumlarına müraciət etdiyini desə də, indiyədək problemin həlli istiqamətində konkret nəticə əldə edilmədiyini qeyd edir.
Mövzu ilə bağlı Ədliyyə Nazirliyindən verilən açıqlamada bildirilib ki, fakt araşdırılır və araşdırmanın yekunundan sonra vətəndaşın müraciəti üzrə qanunvericiliyə uyğun addımlar atılacaq.

Житель района Гаджабей, Сулейман Алиев, который много лет назад приобрел автомобиль, хочет его продать, но сталкивается с неожиданной проблемой.
По информации Milli.Az, по словам гражданина, он приобрел легковой автомобиль законным путем 6 лет назад, а транспортное средство было зарегистрировано на его имя с сохранением государственного регистрационного знака. Однако в этом году, когда он обратился в нотариат с целью продажи автомобиля, ему сообщили, что продажа невозможна из-за наложенных ограничений на транспортное средство.
Согласно информации, указанное ограничение было применено в 2022 году Отделом исполнения и пробации Самухского района. В качестве причины называется задолженность предыдущего владельца автомобиля перед банком.
Сулейман Алиев заявил, что обращался в разные государственные органы по данному вопросу, однако до сих пор конкретных результатов по решению проблемы не достигнуто.
В связи с темой в заявлении Министерства юстиции сообщается, что факт расследуется, и по результатам расследования по обращению гражданина будут приняты меры, соответствующие законодательству.