Araşdırma: İnsanların çənəyə ehtiyacı yoxdur
İnsanlar yer üzündə çənə çıxıntısı olan yeganə canlı növüdür. Hətta ən yaxın qohumlarımız sayılan şimpanzelərin və qoranqutanların belə alt çənə sümükləri geri doğru meyillidir və bizimki kimi irəli çıxan bir ucluqları yoxdur. Ayova Universitetinin alimləri bu anatomik xüsusiyyətin niyə var olduğunu araşdırıblar.
Milli.Az xəbər verir ki, uzun müddət elm dünyasında çənənin varlığı ilə bağlı iki əsas nəzəriyyə hakim idi:
Çeynəmə mexanizmi: Çənənin çeynəmə zamanı yaranan fiziki gərginliyi azaltmaq üçün inkişaf etdiyi düşünülürdü.
Danışıq qabiliyyəti: Danışarkən dil və ağız əzələlərinin hərəkəti nəticəsində yaranan mexaniki təzyiqi qarşılamaq üçün bu çıxıntının yarandığı iddia edilirdi.
Alimlər biomexanik analizlər vasitəsilə sübut ediblər ki, çənə əslində çeynəmə və ya danışma zamanı yaranan gərginliyi azaltmaqda heç bir mühüm rol oynamır. Əksinə, bəzi hallarda bu çıxıntı gərginliyi daha da artıra bilir.
Bəs elə isə çənə niyə yarandı? Araşdırmaya görə, çənə təkamülün yan məhsuludur.
İnsan təkamül etdikcə üz quruluşu daha da kiçilib və geri çəkilib.
Üz sümükləri kiçilərkən alt çənə sümüyünün ön hissəsi digər hissələrə nisbətən daha yavaş dəyişib. Nəticədə, üz geri çəkildiyi halda, alt çənənin ucu bir növ "artıq" olaraq ortada qalıb və bugünkü çənə çıxıntısını formalaşdırıb.

Люди — единственный вид живых существ на планете с выступающей нижней челюстью. Даже у шимпанзе и горилл, которые считаются нашими ближайшими родственниками, кости нижней челюсти наклонены назад и не имеют выступающего вперед конца, как у нас. Ученые из Университета Айовы исследовали, почему существует эта анатомическая особенность.
По сообщению Milli.Az, в течение долгого времени в научном мире господствовали две основные теории о наличии нижней челюсти:
Механизм жевания: считалось, что челюсть развилась для уменьшения физического напряжения, возникающего во время жевания.
Способность говорить: утверждалось, что этот выступ возник для компенсации механического давления, возникающего в результате движения языка и мышц рта при речи.
Ученые с помощью биомеханического анализа доказали, что на самом деле челюсть не играет значительной роли в снижении напряжения, возникающего во время жевания или речи. Напротив, в некоторых случаях этот выступ может даже усиливать напряжение.
Так почему же тогда возникла челюсть? По исследованию, челюсть — это побочный продукт эволюции.
По мере эволюции человека черты лица становились всё менее заметными и отходили назад.
Когда лицевые кости уменьшались, передняя часть нижней челюсти менялась медленнее, чем остальные части. В результате, несмотря на то, что лицо отступало назад, кончик нижней челюсти остался в середине словно "лишним" и сформировал современный выступ нижней челюсти.