Alimlərdən yeni nəzəriyyə: Qara dəliklər gözləniləndən daha sürətli böyüyür
Meynut Universitetinin astrofizikləri müasir astronomiyanın əsas sirlərindən birinə - qara dəliklərin Böyük Partlayışdan bir neçə yüz milyon il sonra fövqəlkütlə toplaya bilməsinə dair yeni izah təklif ediblər.
Oxu.Az xəbər verir ki, tədqiqat "Nature Astronomy" jurnalında dərc olunub.
Kompüter simulyasiyaları göstərib ki, erkən kainatda son dərəcə sıx və xaotik şərait mövcud olub və bu mühitdə qara dəliklərin hətta kiçik "rüşeymləri" belə anormal dərəcədə yüksək sürətlə böyüyə bilib.
Tədqiqatın rəhbəri, Meynut Universitetinin aspirantı Daksal Mehtanın sözlərinə görə, Böyük Partlayışdan cəmi bir neçə yüz milyon il sonra yaranan ilk qara dəliklər ətraf maddəni mümkün hesab ediləndən daha sürətlə udaraq əsl "qidalanma vəhşiliyi" yaşayıblar.
Erkən qalaktikalarda qazın yüksək sıxlığı belə sürətli böyümə mərhələlərinin dəfələrlə baş verməsinə imkan verib və nəticədə qara dəliklər Günəşin kütləsi ilə müqayisədə onminlərlə dəfə ağırlaşıb.

Астрофизики Университета Мейнута предложили новое объяснение одному из основных тайн современной астрономии — тому, как черные дыры смогли сверхсветовой скоростью собираться через несколько сотен миллионов лет после Большого взрыва.
Как сообщает Oxu.Az, исследование опубликовано в журнале "Nature Astronomy".
Компьютерные симуляции показали, что в ранней вселенной существовали чрезвычайно плотные и хаотичные условия, в которых даже небольшие "зачатки" черных дыр могли аномально быстро расти.
По словам руководителя исследования, аспиранта Университета Мейнута Даксала Мехтана, первые черные дыры, возникшие всего через несколько сотен миллионов лет после Большого взрыва, поглощали окружающую материю с большей скоростью, чем считалось возможным, переживая настоящую "жестокую голодовку".
Высокая плотность газа в ранних галактиках позволила многократно происходить таким этапам быстрого роста, и в результате масса черных дыр увеличилась в десятки тысяч раз по сравнению с массой Солнца.