Yaralılar xəstəxanada başlarından güllələnib, 36 mindən çox ölü var -
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə İran İnsan Haqları Fəalları Xəbər Agentliyi (HRANA) məlumat yayıb.
Həmçinin etirazlarda 41283 nəfərin saxlanıldığı qeyd olunub.
"Iran International" jurnalının məlumatına görə isə, 8-9 yanvar tarixlərində ölkə miqyasında etirazların yatırılması zamanı təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən 36 500-dən çox iranlı öldürülüb. Jurnal iddia edir ki, hətta bəzi yaralı vətəndaşlar xəstəxanaya yerləşdirilərkən və müalicə alarkən başlarından güllələnib.
Bununla yanaşı digər dövlət qurumları da təhlükəsizlik orqanlarından fərqli rəqəmlər əldə ediblər. Lakin qətllərin qəsdən gizlədilməsi kimi pozuntu halları baş verdiyindən hətta təhlükəsizlik orqanlarının hələ dəqiq ölüm sayını bilmədiyi qeyd olunub.

Раненные в больнице были расстреляны в голову, более 36 тысяч погибших - ИСК
По информации журнала "Iran International", в ходе подавления протестов по всей стране 8-9 января силовыми структурами было убито более 36 500 иранцев. Журнал утверждает, что некоторые раненые граждане были расстреляны в голову во время госпитализации и лечения.
Кроме того, другие государственные учреждения получили иные цифры, отличающиеся от данных сил безопасности. Однако, учитывая случаи умышленного скрытия убийств, отмечается, что даже силовые структуры до сих пор не знают точное количество погибших.