Yaralılar xəstəxanada başlarından güllələnib, 36 mindən çox ölü var -
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə İran İnsan Haqları Fəalları Xəbər Agentliyi (HRANA) məlumat yayıb.
Həmçinin etirazlarda 41283 nəfərin saxlanıldığı qeyd olunub.
"Iran International" jurnalının məlumatına görə isə, 8-9 yanvar tarixlərində ölkə miqyasında etirazların yatırılması zamanı təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən 36 500-dən çox iranlı öldürülüb. Jurnal iddia edir ki, hətta bəzi yaralı vətəndaşlar xəstəxanaya yerləşdirilərkən və müalicə alarkən başlarından güllələnib.
Bununla yanaşı digər dövlət qurumları da təhlükəsizlik orqanlarından fərqli rəqəmlər əldə ediblər. Lakin qətllərin qəsdən gizlədilməsi kimi pozuntu halları baş verdiyindən hətta təhlükəsizlik orqanlarının hələ dəqiq ölüm sayını bilmədiyi qeyd olunub.

The wounded were shot in the head in the hospital, there are more than 36,000 dead -
Publika.az reports that this information was released by the Iran Human Rights Activists News Agency (HRANA).
It was also noted that 41,283 people have been detained during the protests.
According to the "Iran International" magazine, more than 36,500 Iranians were killed by security forces during the suppression of protests nationwide on January 8-9. The magazine claims that some injured citizens were even executed in the head while being admitted to hospitals and receiving treatment.
Additionally, other state institutions have obtained different figures from those of security agencies. However, it was noted that due to violations such as the deliberate concealment of murders, even the security agencies do not yet know the exact number of deaths.