Vəfat edən Xalq artisti Hacı Murad Yagizarov kimdir? – DOSYE
Hacı Murad Hacı Əhməd oğlu Yagizarov 18 iyul 1939-cu ildə Bakıda anadan olub. O, erkən yaşlarından məktəbin dram dərnəyində çıxış edərək səhnə sənətinə maraq göstərib. Məhz bu həvəsli çıxışlarından birini görən görkəmli aktyor Ələsgər Ələkbərov gənc Hacı Murada teatral təhsil almağı tövsiyə edib. Beləliklə, Yagizarov hələ gəncliyində aktyorluq yoluna qədəm qoyaraq gələcək məşhur sənətkar kimi formalaşıb.
Orta təhsilini bitirdikdən sonra Hacı Murad Yagizarov 1958-ci ildə M. A. Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunun (indiki Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin) aktyorluq fakültəsinə daxil olub və 1962-ci ildə həmin institutu bitirib. Elə həmin ildən etibarən, o, Bakıdakı Səməd Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrında aktyor kimi çalışmağa başlayıb. Teatr səhnəsində gənc aktyor qısa zamanda böyük uğurlar qazanıb. Yagizarov teatrın səhnəsində Azərbaycan və dünya dramaturqlarının əsərləri əsasında 200-dən çox obraz canlandıraraq peşəkarlığını sübut edib. Bununla yanaşı, o, 1958-ci ildən başlayaraq kino sahəsində də fəaliyyət göstərib. İlk dəfə Tofiq Tağızadənin "Uzaq sahillərdə" (1958) filmində epizodik partizan rolunda və daha sonra "Ögey ana" (1958) filmində Ayaz rolunda çəkilib. Ardınca "Arşın mal alan" (1965) filmində Süleyman obrazı daxil olmaqla, bir-birinin ardınca çoxsaylı filmlərdə əsas və ikinci dərəcəli rollar canlandırıb. Beləliklə, Yagizarov həm teatr səhnəsində, həm də ekranlarda uzun illər ardıcıl və məhsuldar yaradıcılıq yolu keçib, Azərbaycanın teatr və kino tarixində xüsusi yerini tutub.
Hacı Murad Yagizarov məşhur bir nəslin təmsilçisidir. Atası Hacı Əhməd Yagizarov əslən Dağıstanın Buynaksk şəhərindən olub. 1917-ci il inqilabından sonra varlı ailə kimi sürgünə göndərilən Hacı Əhməd sonradan Bakıya gələrək burada Tamara xanım Əliyeva ilə ailə qurub. Anası Tamara Əliyeva soyu-kökü ilə Şamaxı xanlarına bağlı idi. Onun ulu babası Şamaxı xanı Mahmud ağa olub. Tamara xanım sovet dövründə qida sənayesi nazirinin müavini vəzifəsinə qədər yüksəlmiş, belə yüksək dövlət postunda çalışmış ilk azərbaycanlı qadınlardan biri idi. Hacı Murad valideynlərinin tək övladı olub. Anası onun sənət seçimində ən böyük dəstəkçisi idi, lakin atası oğlunun zərgər və ya diş həkimi kimi "daha ciddi" peşə seçməsini arzulayıb. Valideynləri daha sonra ayrılmış və atasının ikinci evliliyindən Yagizarovun bir ata bir qardaşı doğulub. Hacı Murad ögey qardaşı və onun övladları ilə daim yaxın münasibət saxladığını müsahibələrində qeyd edib. Öz şəxsi həyatı barədə isə o bildirib ki, gənclik illərində qısa bir evlilik yaşasa da, artıq 1981-ci ildən ikinci həyat yoldaşı ilə birlikdə xoşbəxt ailə qurub yaşayır. Yagizarovun bu evlilikdən övladları və nəvələri var. Onun bir qızı incəsənət sahəsində fəaliyyət göstərib.
Sənətdəki xidmətlərinə görə Hacı Murad Yagizarov Azərbaycanda yüksək fəxri ad və mükafatlara layiq görülüb. O, 1974-cü ildə "Azərbaycan SSR Əməkdar artisti", 1982-ci ildə isə "Azərbaycan SSR Xalq artisti" fəxri adlarını alıb. Yagizarov 1986-cı ildə Azərbaycan SSR Dövlət mükafatı laureatı adına layiq görülüb. Sovet dövründən sonra da sənətkarın uğurları təqdir olunub. 1996-cı ildə "Qızıl Dərviş" mükafatını əldə edib və Azərbaycan mədəniyyətinə verdiyi töhfələrə görə ölkə Prezidenti tərəfindən yüksək dövlət ordenləri ilə təltif olunub. Belə ki, Hacı Murad Yagizarov 2009-cu ildə "Şöhrət" ordeni, 2019-cu ildə isə "Şərəf" ordeni ilə təltif ediliib. Bu fəxri adlar və mükafatlar Yagizarovun həm sovet, həm də müstəqillik dövründə Azərbaycan mədəniyyətindəki xidmətlərinin dövlət səviyyəsində qiymətləndirildiyini göstərir.
Hacı Murad Yagizarov təxminən son iyirmi ilə yaxın bir müddətdə ailəsi ilə birlikdə Almaniyada yaşayırdı. Qeyd etmək lazımdır ki, o, 1990-cı illərin əvvəllərində Azərbaycan üçün çətin olan dövrdə ölkəni tərk etmə təkliflərini qəbul etməmişdi. Mirzə Xəzərin onu Almaniyada radio işinə dəvətinə "Vətənim ağır günlər yaşayır, onu tərk edə bilmərəm" deyərək vətənpərvərlik göstərmişdi. Lakin sonrakı dövrdə, həyat şəraiti imkan verdikcə, o, Almaniyaya köçmüş və orada da aktiv yaradıcılıq fəaliyyətini davam etdirib.
Xalq artisti Hacı Murad Yagizarov ömrünün son illərini Almaniyada keçirib. O, 13 sentyabr 2025-ci ildə, 86 yaşında, Almaniyada uzun sürən xəstəlikdən sonra dünyasını dəyişib.(Lent.az)

Кто такой народный артист Хаджи Мурад Ягизаров, который скончался? – ДОСЬЕ
Хаджи Мурат Хаджи Ахмед оглу Ягизаров родился 18 июля 1939 года в Баку. С ранних лет он выступал в драматическом кружке школы, проявляя интерес к сценическому искусству. Именно один из таких увлечённых выступлений заметил выдающийся актёр Алескер Алекперов и порекомендовал молодому Хаджи Мурату получить театральное образование. Так, Ягизаров ещё в юности начал свой путь актёра и сформировался как будущий известный мастер искусства.
После окончания средней школы Хаджи Мурат Ягизаров в 1958 году поступил на актёрский факультет Азербайджанского государственного института искусств имени М. А. Алиева (ныне Университет культуры и искусств), который окончил в 1962 году. С того же года он начал работать актёром в Азербайджанском государственном русском драматическом театре имени Самеда Вургуна в Баку. Молодой актёр быстро добился больших успехов на театральной сцене. Ягизаров сыграл более 200 ролей в произведениях азербайджанских и мировых драматургов, подтверждая своё мастерство. Кроме того, начиная с 1958 года, он также работал в кино. Впервые он снялся в эпизодической роли партизана в фильме Тофика Тагизаде «В дальних берегах» (1958), а затем в фильме «Мачеха» (1958) сыграл роль Айаза. Впоследствии он сыграл главные и второстепенные роли во многих фильмах, включая образ Сулеймана в фильме «Аршин мал алан» (1965). Таким образом, Ягизаров долгие годы плодотворно и последовательно творил как на театральной сцене, так и на экране, занимая особое место в истории азербайджанского театра и кино.
Хаджи Мурат Ягизаров — представитель известного рода. Его отец Хаджи Ахмед Ягизаров был родом из города Буйнакск в Дагестане. После революции 1917 года, будучи из зажиточной семьи, он подвергся ссылке, затем переехал в Баку и здесь женился на Тамаре ханым Алиевой. Мать Тамара Алиева по происхождению была связана с Шемахинскими ханы — её прадедом был хан Шемахи Махмуд ага. Тамара ханым стала одной из первых азербайджанских женщин, достигших высокого государственного поста — заместителя министра пищевой промышленности в советское время. Хаджи Мурат был единственным ребёнком в семье. Его мать была его главной поддержкой в выборе профессии в искусстве, тогда как отец мечтал, чтобы сын выбрал более «серьёзную» профессию, например ювелира или стоматолога. Позднее родители развелись, и у Ягизарова появился сводный брат от второго брака отца. Хаджи Мурат отмечал в интервью, что поддерживал тёплые отношения с сводным братом и его детьми. Что касается личной жизни, он сообщил, что в молодости у него был короткий брак, а с 1981 года он счастлив в браке со второй супругой. В этом браке у Ягизарова есть дети и внуки. Одна из его дочерей занималась деятельностью в области искусства.
За заслуги в искусстве Хаджи Мурат Ягизаров удостоился высоких почётных званий и наград в Азербайджане. В 1974 году ему присвоено звание «Заслуженный артист Азербайджанской ССР», а в 1982 году — «Народный артист Азербайджанской ССР». В 1986 году он был награждён Государственной премией Азербайджанской ССР. После распада Советского Союза его достижения продолжили отмечать. В 1996 году он получил премию «Золотой Дервиш», а за вклад в азербайджанскую культуру был награждён высшими государственными орденами страны. В частности, Хаджи Мурат Ягизаров в 2009 году был награждён орденом «Шахрят», а в 2019 году — орденом «Шараф». Эти звания и награды свидетельствуют о признании государства заслуг Ягизарова в азербайджанской культуре как в советский, так и в период независимости.
Примерно последние двадцать лет своей жизни Хаджи Мурат Ягизаров проживал с семьёй в Германии. Следует отметить, что в начале 1990-х годов, в трудные для Азербайджана времена, он отказался от предложений покинуть страну. На приглашение Мирзы Хазара работать в радиовещании в Германии он ответил: «Моя родина переживает трудные дни, я не могу её покинуть», проявляя патриотизм. Однако в дальнейшем, когда позволяли жизненные обстоятельства, он переехал в Германию и там продолжил активную творческую деятельность.
Народный артист Хаджи Мурат Ягизаров провёл последние годы жизни в Германии. Он скончался 13 сентября 2025 года, в возрасте 86 лет, после продолжительной болезни. (Lent.az)