Trampdan dəvət almış ölkələrin adları -
Məlum olduğu kimi, ABŞ Prezidenti Donald Tramp Qəzza üçün Sülh Şurası təşəbbüsü irəli sürüb və şuraya qoşulmaları üçün bir sıra ölkələrin rəhbərlərinə rəsmi dəvət göndərib.
Medianews.az bildirir ki, yanvarın 20-də “Bloomberg” agentliyi Trampdan dəvət almış ölkələrin siyahısını dərc edib. Agentlik siyahının natamam olduğunu, adını dəqiqləşdirə bilmədiyi bir neçə ölkənin bu siyahıya salınmadığını da qeyd edib.
1. Almaniya
2. Albaniya
3. Argentina
4. Avropa Komissiyası
5. Avstraliya
6. Avstriya
7. Bəhreyn
8. Belarus
9. Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri
10. Böyük Britaniya
11. Braziliya
12. Çin
13. Cənubi Koreya
14. Finlandiya
15. Fransa
16. Hindistan
17. İndoneziya
18. İordaniya
19. İrlandiya
20. İspaniya
21. İsrail
22. İsveç
23. İsveçrə
24. İtaliya
25. Kanada
26. Kipr
27. Macarıstan
28. Misir
29. Mərakeş
30. Niderland
31. Norveç
32. Oman
33. Pakistan
34. Paraqvay
35. Polşa
36. Portuqaliya
37. Qazaxıstan
38. Qətər
39. Rumıniya
40. Rusiya
41. Səudiyyə Ərəbistanı
42. Sinqapur
43. Sloveniya
44. Tailand
45. Türkiyə
46. Ukrayna
47. Vyetnam
48. Yaponiya
49. Yeni Zelandiya
50. Yunanıstan
51. Özbəkistan.
Medianews.az xatırladır ki, bəzi ekspertlər Qəzza üçün Sülh Şurasının əslində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) alternativi olduğunu deyir, bunu “Trampın BMT-si” kimi xarakterizə edirlər. Onların fikrincə, plan həyata keçsə, yeni şura BMT-ni kənara sıxışdıra bilər.
Sülh Şurasının nizamnamə layihəsinə görə, şuraya ömürlük sədrliyi Donald Tramp edəcək. Şura fəaliyyətinə Qəzza münaqişəsinin müzakirəsi ilə başlayacaq, daha sonra digər münaqişələrin müzakirəsinə keçəcək.
Üzv dövlətlərin mandatı 3 illə məhdudlaşacaq. Lakin şuranın fəaliyyətini maliyyələşdirmək üçün hər biri 1 milyard dollar ödəyən ölkələr daimi üzvlük qazana biləcək. Ağ ev “X” sosial şəbəkəsində yaydığı açıqlamada bunu, yəni daimi üzvlüyü “sülhə, təhlükəsizliyə və rifaha dərin sadiqlik nümayiş etdirən tərəfdaş ölkələrə” yaradılan məxsusi imkan kimi dəyərləndirib.
Nizamnamə layihəsində vurğulanır ki, “dayanıqlı sülh praqmatik düşüncə, sağlam məntiqə əsaslanan həll yolları və dəfələrlə uğursuz olmuş yanaşma və institutlardan uzaqlaşmaq qətiyyəti tələb edir”. Eyni zamanda “daha çevik və effektiv beynəlxalq sülhyaratma qurumuna ehtiyac olduğu” qeyd olunur.

List of countries invited by Trump -
As is known, US President Donald Trump has proposed the Peace Council for Gaza and sent official invitations to the leaders of a number of countries to join the council.
Medianews.az reports that on January 20, the "Bloomberg" agency published the list of countries that received an invitation from Trump. The agency noted that the list is incomplete, and several countries whose names could not be confirmed were not included on this list.
1. Germany
2. Albania
3. Argentina
4. European Commission
5. Australia
6. Austria
7. Bahrain
8. Belarus
9. United Arab Emirates
10. United Kingdom
11. Brazil
12. China
13. South Korea
14. Finland
15. France
16. India
17. Indonesia
18. Jordan
19. Ireland
20. Spain
21. Israel
22. Sweden
23. Switzerland
24. Italy
25. Canada
26. Cyprus
27. Hungary
28. Egypt
29. Morocco
30. Netherlands
31. Norway
32. Oman
33. Pakistan
34. Paraguay
35. Poland
36. Portugal
37. Kazakhstan
38. Qatar
39. Romania
40. Russia
41. Saudi Arabia
42. Singapore
43. Slovenia
44. Thailand
45. Turkey
46. Ukraine
47. Vietnam
48. Japan
49. New Zealand
50. Greece
51. Uzbekistan.
Medianews.az recalls that some experts say the Peace Council for Gaza is essentially an alternative to the United Nations (UN), characterizing it as “Trump’s UN.” According to them, if the plan is implemented, the new council could sideline the UN.
According to the draft charter of the Peace Council, the lifelong presidency will be held by Donald Trump. The council will begin its activities by discussing the Gaza conflict and later move on to discussing other conflicts.
The mandate of member states will be limited to 3 years. However, countries that pay 1 billion dollars each to fund the activities of the council will gain permanent membership. The White House, in a statement posted on the social network "X," evaluated this—that is, permanent membership—as a special opportunity created for “partner countries demonstrating deep commitment to peace, security, and prosperity.”
The draft charter emphasizes that “sustainable peace requires pragmatic thinking, solutions based on sound logic, and a firm determination to move away from approaches and institutions that have repeatedly failed.” At the same time, it notes the “need for a more agile and effective international peacebuilding institution.”