Trampdan dəvət almış ölkələrin adları -
Məlum olduğu kimi, ABŞ Prezidenti Donald Tramp Qəzza üçün Sülh Şurası təşəbbüsü irəli sürüb və şuraya qoşulmaları üçün bir sıra ölkələrin rəhbərlərinə rəsmi dəvət göndərib.
Medianews.az bildirir ki, yanvarın 20-də “Bloomberg” agentliyi Trampdan dəvət almış ölkələrin siyahısını dərc edib. Agentlik siyahının natamam olduğunu, adını dəqiqləşdirə bilmədiyi bir neçə ölkənin bu siyahıya salınmadığını da qeyd edib.
1. Almaniya
2. Albaniya
3. Argentina
4. Avropa Komissiyası
5. Avstraliya
6. Avstriya
7. Bəhreyn
8. Belarus
9. Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri
10. Böyük Britaniya
11. Braziliya
12. Çin
13. Cənubi Koreya
14. Finlandiya
15. Fransa
16. Hindistan
17. İndoneziya
18. İordaniya
19. İrlandiya
20. İspaniya
21. İsrail
22. İsveç
23. İsveçrə
24. İtaliya
25. Kanada
26. Kipr
27. Macarıstan
28. Misir
29. Mərakeş
30. Niderland
31. Norveç
32. Oman
33. Pakistan
34. Paraqvay
35. Polşa
36. Portuqaliya
37. Qazaxıstan
38. Qətər
39. Rumıniya
40. Rusiya
41. Səudiyyə Ərəbistanı
42. Sinqapur
43. Sloveniya
44. Tailand
45. Türkiyə
46. Ukrayna
47. Vyetnam
48. Yaponiya
49. Yeni Zelandiya
50. Yunanıstan
51. Özbəkistan.
Medianews.az xatırladır ki, bəzi ekspertlər Qəzza üçün Sülh Şurasının əslində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) alternativi olduğunu deyir, bunu “Trampın BMT-si” kimi xarakterizə edirlər. Onların fikrincə, plan həyata keçsə, yeni şura BMT-ni kənara sıxışdıra bilər.
Sülh Şurasının nizamnamə layihəsinə görə, şuraya ömürlük sədrliyi Donald Tramp edəcək. Şura fəaliyyətinə Qəzza münaqişəsinin müzakirəsi ilə başlayacaq, daha sonra digər münaqişələrin müzakirəsinə keçəcək.
Üzv dövlətlərin mandatı 3 illə məhdudlaşacaq. Lakin şuranın fəaliyyətini maliyyələşdirmək üçün hər biri 1 milyard dollar ödəyən ölkələr daimi üzvlük qazana biləcək. Ağ ev “X” sosial şəbəkəsində yaydığı açıqlamada bunu, yəni daimi üzvlüyü “sülhə, təhlükəsizliyə və rifaha dərin sadiqlik nümayiş etdirən tərəfdaş ölkələrə” yaradılan məxsusi imkan kimi dəyərləndirib.
Nizamnamə layihəsində vurğulanır ki, “dayanıqlı sülh praqmatik düşüncə, sağlam məntiqə əsaslanan həll yolları və dəfələrlə uğursuz olmuş yanaşma və institutlardan uzaqlaşmaq qətiyyəti tələb edir”. Eyni zamanda “daha çevik və effektiv beynəlxalq sülhyaratma qurumuna ehtiyac olduğu” qeyd olunur.

Список стран, получивших приглашение от Трампа -
Как известно, президент США Дональд Трамп выдвинул инициативу по созданию Совета мира для Газы и направил официальные приглашения руководителям ряда стран присоединиться к этому совету.
Medianews.az сообщает, что 20 января агентство «Bloomberg» опубликовало список стран, получивших приглашение от Трампа. Агентство отметило, что список не является полным, и несколько стран, названия которых не удалось уточнить, в него не включены.
1. Германия
2. Албания
3. Аргентина
4. Европейская Комиссия
5. Австралия
6. Австрия
7. Бахрейн
8. Беларусь
9. Объединённые Арабские Эмираты
10. Великобритания
11. Бразилия
12. Китай
13. Южная Корея
14. Финляндия
15. Франция
16. Индия
17. Индонезия
18. Иордания
19. Ирландия
20. Испания
21. Израиль
22. Швеция
23. Швейцария
24. Италия
25. Канада
26. Кипр
27. Венгрия
28. Египет
29. Марокко
30. Нидерланды
31. Норвегия
32. Оман
33. Пакистан
34. Парагвай
35. Польша
36. Португалия
37. Казахстан
38. Катар
39. Румыния
40. Россия
41. Саудовская Аравия
42. Сингапур
43. Словения
44. Таиланд
45. Турция
46. Украина
47. Вьетнам
48. Япония
49. Новая Зеландия
50. Греция
51. Узбекистан.
Medianews.az напоминает, что некоторые эксперты считают, что Совет мира для Газы на самом деле является альтернативой Организации Объединённых Наций (ООН), характеризуя его как «ООН Трампа». По их мнению, если план будет реализован, новый совет может вытеснить ООН.
Согласно проекту устава Совета мира, пожизненное председательство будет осуществлять Дональд Трамп. Совет начнёт свою деятельность с обсуждения конфликта в Газе, затем перейдёт к рассмотрению других конфликтов.
Мандат стран-членов будет ограничен тремя годами. Однако страны, каждая из которых внесёт по одному миллиарду долларов на финансирование деятельности совета, смогут получить постоянное членство. В Белом доме в заявлении, опубликованном в социальной сети «X», это было оценено именно как особая возможность для «партнёрских стран, проявляющих глубокую приверженность миру, безопасности и процветанию».
В проекте устава подчёркивается, что «устойчивый мир требует прагматичного мышления, обоснованных решений и решимости отказаться от многократно провальных подходов и институтов». Одновременно отмечается «необходимость более гибкого и эффективного международного органа по миротворчеству».