Tramp: “Xamneyi öldü” – ABŞ prezidenti sərt və net bəyanat verdi
ABŞ prezidenti Donald Tramp İranın ali dini lideri Əli Xamneyinin öldüyünü açıq şəkildə bəyan edib və bunu “ədalətin təntənəsi” adlandırıb.
Medianews.az Musavat.com-a istinadən  xəbər verir ki, Tramp yaydığı geniş bəyanatda Xamneyini “tarixin ən şər insanlarından biri” kimi təqdim edərək onun ölümünün təkcə İran xalqı üçün deyil, həm də “Xamneyi və onun qana susamış dəstəsi tərəfindən öldürülmüş və ya şikəst edilmiş amerikalılar və digər ölkə vətəndaşları üçün ədalət” olduğunu bildirib.
ABŞ prezidenti vurğulayıb ki, Xamneyi Amerika kəşfiyyatının və “yüksək səviyyəli izləmə sistemlərinin” nəzarətindən yayınmağa qadir olmayıb. O, İsraillə sıx əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilən əməliyyat nəticəsində Xamneyinin və onunla birlikdə digər yüksək səviyyəli rəhbərlərin zərərsizləşdirildiyini açıqlayıb.
Tramp bəyanatında bildirib ki, bu hadisə İran xalqı üçün “ölkəni geri qaytarmaq üçün ən böyük fürsətdir”. Onun sözlərinə görə, İranın SEPAH (IRGC), ordu və digər təhlükəsizlik strukturlarının bir hissəsi artıq döyüşmək istəmir və ABŞ-dan “immunitet” istəyir. Prezident daha əvvəl söylədiyi fikri təkrarlayaraq deyib: “İndi immunitet ala bilərlər, sonra isə yalnız ölüm əldə edəcəklər”.
Eyni zamanda Tramp İran ərazisində həyata keçirilən bombardmanların davam edəcəyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, “ağır və nöqtəvi zərbələr” həftə boyu və ya Yaxın Şərqdə və dünyada sülhə nail olunana qədər fasiləsiz davam edəcək.
Xatırladaq ki, son günlər ABŞ mediasında Trampın Xamneyinin ölümü ilə bağlı “dəqiq məlumatlara” malik olduğu barədə xəbərlər yayılmışdı. Bundan əvvəl o, NBC-yə müsahibəsində Xamneyinin ölümü ilə bağlı xəbərləri “etibarlı saydığını” demişdi. İndi isə ABŞ prezidenti artıq birbaşa və qəti şəkildə “Xamneyi öldü” bəyanatı ilə çıxış edib.
İran tərəfi isə rəsmi şəkildə bu məlumatı təsdiqləməyib və Xamneyinin “sahədə komandanlıq etdiyini” bildirmişdi. Bununla belə, Trampın son açıqlaması regionda vəziyyəti daha da gərginləşdirib.
Yaxın Şərqdə hərbi-siyasi proseslər sürətlə dəyişir və beynəlxalq ictimaiyyət hadisələrin növbəti mərhələsini diqqətlə izləyir.

US President Donald Trump has openly declared that Iran's Supreme Leader Ali Khamenei has died and called it the "triumph of justice."
Medianews.az, citing Musavat.com, reports that in a lengthy statement, Trump described Khamenei as "one of the most evil people in history" and said that his death is not only justice for the Iranian people but also "justice for Americans and other citizens of countries who have been killed or maimed by Khamenei and his bloodthirsty gang."
The US president emphasized that Khamenei was unable to evade American intelligence and "high-level surveillance systems." He announced that Khamenei and other high-ranking leaders alongside him were neutralized in an operation carried out in close cooperation with Israel.
In his statement, Trump said that this event represents "the greatest opportunity to reclaim the country" for the Iranian people. According to him, part of Iran's IRGC (Sepah), army, and other security structures now no longer want to fight and are seeking "immunity" from the US. Reiterating his previous statement, the president said: "They can get immunity now, but later they will only get death."
At the same time, Trump stressed that bombings carried out on Iranian territory will continue. According to him, "heavy and targeted strikes" will persist throughout the week or until peace is achieved in the Middle East and the world.
It should be recalled that recent days saw reports in the US media claiming that Trump had "precise information" about Khamenei's death. Earlier, in an interview with NBC, he said he "considered the reports of Khamenei's death reliable." Now, the US president has already come forward directly and decisively with the statement "Khamenei is killed."
The Iranian side, however, has officially not confirmed this information and stated that Khamenei is "commanding in the field." Nevertheless, Trump's latest statement has further heightened tensions in the region.
Military-political processes in the Middle East are changing rapidly, and the international community is closely watching the next phase of events.