İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (SEPAH) hökumətin onlara 20 milyon barel neft verməsini təsdiqləməyib.
Bunu SEPAH-ın sözçüsü Hüseyn Mohəbbi bildirib.
"Bunun doğru olduğuna şübhə edirəm", - H. Mohəbbi vurğulayıb və məsələ ilə bağlı heç bir məlumatının olmadığını deyib.
Onun sözlərinə görə, döyüş əməliyyatları aparmaq üçün silahlı qüvvələri dəstəkləmək hökumətin vəzifəsidir: "Təbii ki, düşmənə qarşı durmaq və müxtəlif bölmələri təchiz etmək üçün büdcəyə ehtiyacı var. Hökumət bu büdcəni təmin etməyə borcludur.
Hökumətin həqiqətən SEPAH-a neft verməsi barədə məndə məlumat yoxdur və bunun baş verdiyinə şübhə edirəm, çünki Korpusun bunun üçün mexanizmi mövcud deyil".
Xatırladaq ki, iyunun 19-da "Bloomberg", 21-də isə "Iran International" ölkə Prezidenti Məsud Pezeşkianın hökumətə məxsus 20 milyon barel xam nefti hərbi potensialın, xüsusilə Hava-Kosmik Qüvvələrinin təchizatı və maliyyə imkanlarını gücləndirmək məqsədilə SEPAH-a təhvil verdiyi barədə məlumat yayıb. "O, ölkənin hərbi qüvvələrinin dəstək olmadan fəaliyyət göstərə bilməyəcəyini vurğulayaraq, bu qərarı müdafiə edib", - məlumatda bildirilib.
Qeyd edək ki, bu qərar İranda ağırlaşan sosial-iqtisadi böhran fonunda bir çox müxalif dairələr tərəfindən tənqidlə qarşılanıb./Report

The Islamic Revolutionary Guard Corps (SEPAH) has not confirmed the government's allocation of 20 million barrels of oil to them.
This was stated by SEPAH spokesman Hussein Mohabbi.
"I doubt that this is true," H. Mohabbi emphasized, adding that he has no information regarding the matter.
According to him, it is the government's responsibility to support the armed forces in conducting combat operations: "Of course, there is a need for a budget to stand against the enemy and equip various units. The government is obliged to provide this budget.
I have no information that the government has indeed given oil to SEPAH, and I doubt that this has happened, because the Corps does not have a mechanism for this."
It is worth recalling that on June 19, "Bloomberg," and on the 21st, "Iran International" reported that the country's President Masoud Pezeshkian handed over 20 million barrels of crude oil owned by the government to SEPAH with the aim of strengthening the military potential, particularly the supply and financial capabilities of the Aerospace Forces. "He defended this decision by emphasizing that the country's military forces cannot operate without support," the report stated.
It should be noted that this decision was criticized by many opposition circles amid the worsening socio-economic crisis in Iran. /Report