Şəhid anasından ŞOK SÖZLƏR
"Mən bu vaxta qədər heç bir yerdə danışmamışam və heç bir müsahibə verməmişəm. Bu məsələyə aydınlıq gətirilməsini istəyirəm, çünki mətbuatda çox danışılır və hərə bir söz deyir".
Medianews.az xəbər verir ki, bu sözləri 44 günlük Vətən müharibəsi qəhrəmanı, şəhid Səxavət Məmmədovun anası öldürülən gəlini Gülüzar Məmmədova ilə bağlı deyib.
Şəhid anasının sözlərinə görə, iddia olunduğu kimi, ortalıqda hər hansı bir maddiyyat və ya bank kartı məsələsi yoxdur: "Bizim öhdəmizə, payımıza düşən və dövlət tərəfindən bizə verilən nə qədər imtiyaz, eləcə də maddi vəsait var idisə, hamısını notarial qaydada gəlinimizə bağışlamışıq. Çünki onun iki körpə övladı var idi. Mən gəlinimlə eyni evdə yaşayırdım və altı il ərzində onu ovcumun içində bəsləmişəm. Heç kəs deyə bilməz ki, qayınana ilə onun arasında hər hansı bir söz-söhbət olub və ya problem yaşanıb. Bunu onun anası da, atası da, bütün qohum-əqrəbası da yaxşı bilir".
O, bildirib ki, bir ay əvvəl aldığı telefon zəngi ilə gəlininin gizli əlaqələrinin üstü açılıb: "Mənə məlum oldu ki, Gülüzar xanım bir başqası ilə gizli əlaqədədir. Qızın bu vəziyyətdə olduğunu atasından, anasından gizlətmək qeyri-mümkün idi. Onlar da gəldilər; atası gəlməsə də, anası, qardaşı və bacısının yoldaşı gəldi. Anası içəri girən kimi mənə hücum çəkərək, 'gəzir, hamı gəzir, mənim qızım da gəzir' dedi. Mən isə onun bu hərəkətlərinə bəraət qazandıracaq tərəf deyiləm, çünki bu, heç bir halda bəraət qazanılası bir məsələ deyil".
Məsələyə münasibət bildirən ana qarşı tərəfin əvvəlcə hadisənin əsl mahiyyətini gizlətməyə və günahı onun üstünə yıxmağa çalışdığını diqqətə çatdırıb: "Üzünə hər şey deyildi və qızın hansı səbəbdən getdiyi bildirildi. Atası, demək olar ki, hadisənin əsl mahiyyətindən xəbərsiz imiş. Gəlinin anası isə əvvəlcə qızının guya qayınanası ilə yola getmədiyini, evdə maddiyyat üstündə dava düşdüyünü və bu səbəbdən onu götürüb apardığını deməyə çalışırdı. Amma hadisə heç də belə olmamışdı. Hətta buradan çıxanda da dedi ki, 'əgər saxlamırsınızsa, aparıb atasına deyərəm ki, arvadla söz-söhbəti düşüb, ona görə gətirmişəm'. Mən isə ona etiraz etdim və həqiqət nədirsə, onu deməsini, yalandan danışıb günahı mənim üstümə atmamasını bildirdim".
Onun sözlərinə görə, həqiqətlər tam açıldıqdan sonra gəlinin valideynləri heç bir söz deyə bilməyiblər: "Qızın atası gəlib hər şey açıqlığa qovuşandan və qızının əslində nə üstündə getdiyini biləndən sonra nə ata, nə də ana bir söz deyə bildi. Yenə də həmin qayda ilə qızlarını götürüb getdilər. Atası məndən yalnız qızın şəxsiyyət vəsiqəsini istədi və mən onun əlindən nə kart, nə də başqa bir şey almadığımı bildirdim. Vəsiqəni verdim, ata da qızını götürüb evdən çıxdı. Bizim evdə heç vaxt maddi narazılığımız, giley-güzarımız olmayıb. Yeganə narazılığımız namus üstündə olub".
Daha sonra o, qeyd edib ki, baş verən hadisə şəhid övladının uca adına böyük bir ləkədir: "Mənim oğlumun dünyada uca bir adı var idi, indi də var, onun məkanı və məqamı hər zaman ucadadır. Bununla belə, mən heç vaxt istəməzdim ki, nə Gülüzara bir zərər gəlsin – çünki o, mənim balam idi və mən onu altı il ovcumda saxlamışdım – nə də oğlumun adının bu cür hallanmasını istəyirdim. Mən buradan xalqıma müraciət edirəm; bu mesajlara, səslərə, yazılara qulaq asıb birtərəfli yanaşırlar. Mən Gülüzarı öz övladlarımdan artıq istəmişəm, onu qızımdan, oğlundan və o biri gəlinimdən hər zaman üstün tutmuşam. Heç vaxt belə bir badisənin baş verməsini istəməzdim".
Şəhid anası vurğulayıb ki, törədilən cinayəti qətiyyətlə pisləsə də, gəlinin nalayiq hərəkətləri bütün ailəni sarsıdıb: "Mən buna etirazımı bildirirəm, mən cinayətin tərəfdarı deyiləm. Bunu edən şəxs də dövlətin qanunları qarşısında layiqli cəzasını çəkəcəkdir. Gülüzar onların yox, mənim qızım idi, mənim evimdən getdi. O, mənim övladımın bu evdəki yadigarı idi, lakin onun etdiyi nalayiq hərəkətlər bütün hər şeyi məhv etdi və alt-üst etdi".
O, əlavə edib ki, əlində gəlininin əxlaqsız yol tutduğunu sübut edən çoxsaylı maddi dəlillər var: "Mənim əlimdə gəlinimin yanlış yolda olduğunu sübut edən çoxsaylı videoçəkilişlər, səs yazıları və şəkillər var. Mən bu iddiaları həmin maddi sübutlara əsaslanaraq deyirəm. Bu məsələ tamamilə namus üstündə baş vermişdir, lakin hadisənin daxili mahiyyətini bilmədən hərə buna bir don geyindirir. İndi mən əlimdə olan materialların öz ismətimə və həyama sığınaraq, ən abırlı və uyğun hissələrindən bir neçəsini xalqımın həqiqəti görməsi üçün bu səhifəyə yönləndirəcəm ki, özünüz hər şeyi görəsiniz".
Sonda şəhidin xatirəsinə qarşı edilən bu hörmətsizliyi heç bir vicdanlı insanın qəbul edə bilməyəcəyini deyən ana xalqa müraciət edib: "Buradan şəhid ailələrinə, namuslu qadınlarımıza, şəhid analarına müraciət edirəm: hansı biriniz öz gəlininizin şəhidin muzeyinə, onun xatirə otağına yad bir kişini gətirib salmasını qəbul edərsiniz? Mənim səsimi eşidin və mənə cavab verin. Mən kiməsə böhtan atmıram, ləkə yaxmıram. O, mənim evimdə göz bəbəyim kimi qorunan gəlinim, qızım olub, lakin təəssüf ki, bu yola düşüb".(nocommentaz)

"Until now, I have not spoken anywhere or given any interview. I want this matter to be clarified because there is a lot of talk in the press and everyone is saying something."
Medianews.az reports that these words were said about Guluzar Mammadova, the daughter-in-law of the 44-day Patriotic War hero and martyr Sakhavat Mammadov, who was killed.
According to the martyr's mother, contrary to claims, there is no issue of any money or bank card involved: "All the privileges and financial resources given to us by the state, which were our share, were legally gifted to our daughter-in-law through notarization. Because she had two small children. I lived in the same house with my daughter-in-law and raised her in the palm of my hand for six years. No one can say there was any quarrel or problem between the mother-in-law and her. Her mother, father, and all relatives know this well."
She stated that a phone call a month ago revealed her daughter-in-law's secret relationships: "I found out that Mrs. Guluzar was secretly involved with another man. It was impossible to hide this from the girl's father and mother. They came; although her father did not come, her mother, brother, and sister's husband did. As soon as her mother entered, she attacked me saying, 'She is seeing people, everyone is seeing people, my daughter is also seeing someone.' I am not someone who justifies her actions because this is not something that should be justified in any case."
Commenting on the matter, the mother noted that the other party initially tried to hide the true nature of the incident and to blame her: "Everything was told to her face, and it was explained why the girl left. The father was almost unaware of the real nature of the event. The daughter-in-law's mother initially tried to say that her daughter supposedly did not get along with her mother-in-law, that there was a fight at home over money, and that she took her away for this reason. But the event was not like that at all. Even when leaving here, she said, 'If you do not keep her, I will take her to her father and say that she had words with her wife, and that's why I brought her.' I objected to her and told her to tell the truth, not to lie and blame me."
According to her, after the full truth was revealed, the daughter-in-law's parents could not say a word: "The girl's father came, and after everything was clarified and they learned what the girl was actually doing, neither the father nor the mother could say anything. Still, they took their daughter and left in the same way. Her father only asked me for the girl's ID card, and I told him that I did not take any card or anything else from her hand. I gave the ID, and the father took his daughter and left the house. There has never been any financial dissatisfaction or complaint in our house. Our only dissatisfaction was about honor."
She later noted that the incident is a great stain on the noble name of the martyr's child: "My son's name was and still is exalted in this world; his place and rank are always high. Nevertheless, I never wanted any harm to come to Guluzar—because she was my child, and I had raised her in my palm for six years—nor did I want my son's name to be stained like this. I am addressing my people from here; they listen to these messages, voices, writings, and approach the matter one-sidedly. I have loved Guluzar more than my own children; I always valued her above my daughter, son, and other daughter-in-law. I never wanted such a misfortune to happen."
The martyr's mother emphasized that although she strongly condemns the committed crime, the indecent actions of the daughter-in-law shocked the entire family: "I express my protest; I am not a supporter of the crime. The person who did it will receive the appropriate punishment under the laws of the state. Guluzar was not theirs but my daughter; she left my house. She was the legacy of my child in this house, but her indecent actions destroyed and overturned everything."
She added that she has many material proofs demonstrating her daughter-in-law took an immoral path: "I have many videos, voice recordings, and pictures proving that my daughter-in-law was on the wrong path. I make these claims based on those material evidences. This matter happened entirely on the issue of honor, but without knowing the inner essence of the event, everyone dresses it in a different way. Now, relying on my dignity and modesty, I will direct to this page some of the most decent and appropriate parts of the materials I have so my people can see the truth themselves."
In conclusion, the mother, stating that no conscientious person can accept the disrespect shown to the memory of the martyr, addressed the people: "I address the families of martyrs, honorable women, martyr mothers: which one of you would accept your daughter-in-law bringing a strange man into the martyr's museum, his memorial room? Hear my voice and answer me. I am not slandering or defaming anyone. She was my daughter-in-law, cherished like the apple of my eye in my house, but unfortunately, she took this path."