Rusiya Ukraynanın hökumət binalarını və Prezident sarayını vuracaqsa...
Siyasi şərhçi Məhəmməd Əsədullazadə hesab edir ki, ABŞ Prezidenti Donald Tramp Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenskiyə Rusiyanın əli ilə hərbi cəhətdən təzyiq göstərir.
Bunu M.Əsədullazadə Medianews.az-a Trampla Zelenskinin dekabrın 29-u Florida ştatındakı Mar-a-Laqo iqamətgahında keçirdikləri görüşü şərh edərkən deyib.
Ekspert vurğulayıb ki, Moskva həmin görüşü nəticə verməyə qoymayıb: “Rusiya sülh danışıqlarında maraqlı deyil. Məlum olduğu kimi, Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Floridadakı görüşdən əvvəl Trampla telefonla danışıb. Məhz bu telefon zəngi Ukraynanın əleyhinə işlədi”.
M.Əsədullazadənin sözlərinə görə, Rusiya-Ukrayna müharibəsi yeni mərhələyə keçir: “Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov Ukrayna dronlarının Putinin iqamətgahını hədəf sevdiyini açıqladı və buna cavab veriləcəyini vurğuladı. Faktiki Rusiya danışıqlar prosesindən çıxdığını bəyan edib. Əslində, danışıqların intensiv şəkildə davam etdiyi bir məqamda Zelenski Trampı qəzəbləndirməmək üçün belə bir hücum əmri verə bilməzdi.
Zelenski ərazi güzəştinə getmir və Tramp buna görə ona təzyiqlər edir. ABŞ və Rusiya prezidentləri Ukrayna Prezidentinin mövqeyini zəiflətmək, onu güzəştə razı salmaq üçün birgə hərəkətə keçib. Rusiya Ukraynanın hökumət binalarını və Prezident sarayını vuracaqsa, müharibənin miqyası dəyişəcək. Bu, Avropa ölkələri üçün ciddi təzyiqlər deməkdir.

Политический комментатор Махаммад Асадуллазаде считает, что президент США Дональд Трамп оказывает военное давление на президента Украины Владимира Зеленского при помощи России.
Об этом М. Асадуллазаде заявил в комментарии Medianews.az, комментируя встречу Трампа и Зеленского 29 декабря в резиденции Мар-а-Лаго во Флориде.
Эксперт подчеркнул, что Москва не позволила этой встрече привести к результату: «Россия не заинтересована в мирных переговорах. Как известно, президент России Владимир Путин перед встречей во Флориде говорил по телефону с Трампом. Именно этот телефонный звонок сыграл против Украины».
По словам М. Асадуллазаде, война России и Украины переходит на новый этап: «Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что украинские дроны нацеливаются на резиденцию Путина и подчеркнул, что будет дан ответ. Фактически Россия заявила о выходе из переговорного процесса. На самом деле, в момент интенсивных переговоров Зеленский не мог дать такой приказ, лишь бы не рассердить Трампа.
Зеленский не идет на территориальные уступки, и Трамп оказывает на него давление именно по этой причине. Президенты США и России совместно действуют с целью ослабить позицию президента Украины и склонить его к уступкам. Если Россия ударит по правительственным зданиям Украины и президентскому дворцу, масштаб войны изменится. Это будет означать серьезное давление на страны Европы.