“Qarabağ”: əvvəl PSJ ya “Nyukasl”, sonra “Barselona” ya “Çelsi”
Azərbaycanın “Qarabağ” komandası UEFA Çempionlar Liqasının 2025-2026 mövsümündə 1/16 finala adlayıb. Həmin mərhələdə “Qarabağ” ya PSJ (Fransa), ya da “Nyukasl” (İngiltərə) ilə üz-üzə gələcək.
Medianews.az bildirir ki, 1/8 finala çıxacağı halda “Qarabağ”a “Barselona” (İspaniya) və “Çelsi” (İngiltərə) komandalarının biri rəqib olacaq.
1/16 final 17-25 fevralda, 1/8 final 10-18 martda keçiriləcək.
Mövsümün finalı (30 may) Macarıstanın paytaxtı Budapeştə təyin olunub.
“Qarabağ” əvvəllər 11 mövsüm klub turnirlərinin əsas mərhələlərində yarışıb.
2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 mövsümlərində komanda Avropa Liqasının qrup mərhələsində, 2017-2018 mövsümündə Çempionlar Liqasının qrup mərhələsində, 2024-2025 mövsümündə Avropa Liqasının liqa mərhələsində oynayıb.
2021-2022, 2022-2023 mövsümlərində “Qarabağ” Konfrans Liqasının 1/16 finalına, 2023-2024 mövsümündə Avropa Liqasının 1/8 finalına qədər irəliləyib.
1951-ci ildə Ağdam şəhərində yaradılan “Qarabağ” (“Məhsul”, “Şəfəq”, “Kooperator” adları da daşıyıb) 1 dəfə Azərbaycan SSR-in, 12 dəfə müstəqil Azərbaycanın çempionu olub, 8 dəfə Azərbaycan kubokunu qazanıb.

Команда Азербайджана «Карабах» вышла в 1/16 финала Лиги чемпионов УЕФА в сезоне 2025-2026 годов. На этом этапе «Карабах» встретится либо с ПСЖ (Франция), либо с «Ньюкаслом» (Англия).
Medianews.az сообщает, что в случае выхода в 1/8 финала «Карабах» встретится с одной из команд «Барселона» (Испания) или «Челси» (Англия).
Матчи 1/16 финала пройдут с 17 по 25 февраля, 1/8 финала — с 10 по 18 марта.
Финал сезона (30 мая) назначен в столице Венгрии городе Будапешт.
Ранее «Карабах» участвовал в основных этапах клубных турниров 11 раз.
В сезонах 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 команда выступала на групповом этапе Лиги Европы, в сезоне 2017-2018 — на групповом этапе Лиги чемпионов, в сезоне 2024-2025 — на лиговом этапе Лиги Европы.
В сезонах 2021-2022, 2022-2023 «Карабах» достиг 1/16 финала Лиги конференций, а в сезоне 2023-2024 продвинулся до 1/8 финала Лиги Европы.
«Карабах», основанный в 1951 году в городе Агдам (также имел названия «Махсул», «Шафаг», «Кооператор»), один раз становился чемпионом Азербайджанской ССР, 12 раз — независимого Азербайджана, а также восемь раз выигрывал Кубок Азербайджана.