Ənənəvi kondisionerlərin sonu çatdı — Alimlərdən yeni kəşf
Alimlər laboratoriya sınaqları zamanı ammonium nitrat və su qarışığının temperaturunu cəmi 20 dəqiqə ərzində 25 dərəcədən 3,6 dərəcə selsiyə qədər elektrik enerjisi olmadan endirməyə nail olublar. Bu nəticə yeni soyutma texnologiyasının əsasını təşkil edir.
Qeyd olunur ki, Səudiyyə Ərəbistanındakı Kral Abdulla Elm və Texnologiya Universitetinin alimləri elektrikdən istifadə etmədən havanı soyutmağa imkan verən yeni texnologiya hazırlayıblar. Sistem NESCOD (“Elektriksiz və tələb əsasında soyutma”) adlandırılıb.
Soyutma mexanizmi endotermik həllolma adlanan kimyəvi prosesə əsaslanır. Bəzi duzlar suda həll olunduqda istilik buraxmaq əvəzinə ətraf mühitdən enerji udur. Nəticədə temperatur sürətlə və nəzərəçarpacaq dərəcədə aşağı düşür.
Alimlər ən yaxşı nəticəni müəyyən etmək üçün bir sıra duzları sınaqdan keçiriblər. Ən yüksək göstərici ammonium nitratda qeydə alınıb.
Tədqiqatçılar bildiriblər ki, ammonium nitrat 100 qram suda 208 qramadək həll ola bilir, halbuki digər duzlarda bu göstərici adətən 100 qramdan aşağıdır.
Alimlərin sözlərinə görə, həllolma nə qədər yüksəkdirsə, bir o qədər çox duz həll olur və proses zamanı daha çox istilik udulur. Bu maddənin əlavə üstünlükləri də var: ucuzdur, geniş yayılıb və artıq iri miqyasda istehsal olunur.
Texnologiyanın potensialını nümayiş etdirmək üçün alimlər duzu suya metal qabın içində həll ediblər və onu strafor izolyasiyalı qutuya yerləşdiriblər. Nəticədə qabın temperaturu təxminən 3,6 dərəcə selsiyə düşüb və 15 saatdan çox müddət ərzində 15 dərəcədən aşağı səviyyədə qalıb.
Alimlər həmçinin texnologiyanın təkrar istifadə olunması üçün həll yolunu da hazırlayıblar. NESCOD sistemi hər istifadədən sonra duzu bərpa edən və xarici enerji mənbəyinə ehtiyac duymayan regenerasiya dövrü nəzərdə tutur.
Duz məhlulu otaq temperaturuna qayıtdıqdan sonra alimlər günəş enerjisindən istifadə edərək xüsusi 3D regenerasiya qurğusu vasitəsilə prosesi bərpa edirlər. Qurğu günəş spektrinin maksimum hissəsini udmaq üçün hazırlanmış materialdan istehsal olunub.
Su buxarlandıqca qabın xarici səthində ammonium nitrat kristalları əmələ gəlir. Alimlərin bildirdiyinə görə, bu kristallar cazibə qüvvəsinin təsiri ilə öz-özünə qoparaq düşür və bu da yığım prosesini demək olar ki, avtomatik edir.
Alimlər həmçinin bildirirlər ki, buxarlanan su da itirilmir. Günəş distillasiyası zamanı buxar toplanaraq kondensasiya edilə və yenidən istifadə oluna bilər ki, bu da isti və quraq iqlimlər üçün xüsusilə əhəmiyyətlidir.Demokrat.az

Учёные во время лабораторных испытаний смогли снизить температуру смеси нитрата аммония и воды всего за 20 минут с 25 градусов до 3,6 градуса Цельсия без использования электричества. Этот результат лег в основу новой технологии охлаждения.
Отмечается, что учёные Университета короля Абдаллы в Саудовской Аравии разработали новую технологию, позволяющую охлаждать воздух без использования электричества. Система получила название NESCOD («Охлаждение без электричества и по требованию»).
Механизм охлаждения основан на химическом процессе, называемом эндотермическим растворением. Некоторые соли, растворяясь в воде, не выделяют тепло, а поглощают энергию из окружающей среды. В результате температура быстро и заметно понижается.
Для определения наилучшего результата учёные испытали ряд солей. Наивысший показатель был зарегистрирован у нитрата аммония.
Исследователи сообщили, что нитрат аммония может растворяться в 100 граммах воды до 208 граммов, тогда как у других солей этот показатель обычно ниже 100 граммов.
По словам учёных, чем выше растворимость, тем больше соли растворяется и тем больше тепла поглощается в процессе. У этого вещества также есть дополнительные преимущества: оно дешевое, широко распространено и уже производится в больших масштабах.
Чтобы продемонстрировать потенциал технологии, учёные растворили соль в воде внутри металлической ёмкости и поместили её в изолированную пенопластом коробку. В результате температура ёмкости снизилась примерно до 3,6 градуса Цельсия и оставалась ниже 15 градусов более 15 часов.
Учёные также разработали способ повторного использования технологии. Система NESCOD предусматривает регенерационный цикл, в ходе которого соль восстанавливается после каждого использования без необходимости внешних источников энергии.
После возвращения солевого раствора к комнатной температуре учёные возобновляют процесс с помощью специального 3D-регенерационного устройства, используя солнечную энергию. Устройство изготовлено из материала, предназначенного для поглощения максимальной части солнечного спектра.
По мере испарения воды на внешней поверхности ёмкости образуются кристаллы нитрата аммония. По словам учёных, эти кристаллы под действием силы тяжести самостоятельно отделяются и падают, что практически полностью автоматизирует процесс сбора.
Учёные также отмечают, что испаряющаяся вода не теряется. Во время солнечной дистилляции пар собирается, конденсируется и может использоваться повторно, что особенно важно для теплого и сухого климата.Demokrat.az