Sovet dövründən bəri istehsalı davam edən əfsanəvi yolsuzluq avtomobilinin tamamilə yenilənmiş dizayn və müasir SUV cizgiləri ilə yenidən yollara qayıtmağa hazırlaşdığı iddia edilir.
Milli.Az xəbər verir ki, Rusiyanın ikonik modeli olan "Lada Niva" sızdırılan yeni patent görüntüləri ilə birlikdə tamamilə yenilənmiş versiyada yenidən gündəmə gəlib. Paylaşılan dizaynlar avtomobilin daha müasir bir SUV kimliyinə bürünə biləcəyini və hətta dizayn dili baxımından "Dacia" modelləri ilə bənzərlik daşıdığını göstərir. Bu bənzərliyin isə təsadüf olmadığı iddia edilir. Görüntülərdə ən çox diqqət çəkən detallar arasında klassik "Niva"ya işarə edən yuvarlaq fara dizaynı və küncli, möhkəm kuzov quruluşu ön plana çıxır. Bundan əlavə, avtomobil daha əzələli qanadlar, yüksəldilmiş çiyin xətti və müasir LED işıqlandırmalarla günümüzün SUV dizayn anlayışına olduqca yaxın, daha çağdaş bir görünüş qazanıb.
Layihənin başlanğıcda "Renault" ilə əməkdaşlıq dövründə hazırlandığı irəli sürülür. Lakin "Renault"un Rusiya bazarından çəkilməsindən sonra işlərin tamamilə yerli mühəndislik imkanları ilə davam etdirildiyi bildirilir.
Yeni modelin "Renault-Dacia"nın CMF-B platforması üzərində inşa edilməsi planlaşdırılarkən, bəzi mənbələr avtomobilin bunun əvəzinə "Lada Vesta" bazasından törədilmiş bir arxitektura ilə gələ biləcəyini deyir. Mühərrik seçimlərində isə "AvtoVAZ"ın mövcud 1.6 və 1.8 litrlik benzinli aqreqatlarının yer alması gözlənilir.
"Lada Niva Legend" 1977-ci ildən bəri demək olar ki, dəyişmədən istehsalda qaldığı halda, "Lada Niva Travel" isə 1998-ci ildən bəri bazardadır və illər ərzində müxtəlif yenilənmələrlə təkmilləşdirilib. Bu seriyaya əlavə olaraq, "Lada"nın yeni SUV həmləsi çərçivəsində bu il ərzində "Lada Azimut" modelinin də təqdim edilməsi gözlənilir.

It is claimed that the legendary off-road vehicle, which has been in production since the Soviet era, is preparing to return to the roads with a completely renewed design and modern SUV lines.
According to Milli.Az, the iconic Russian model "Lada Niva" has come back into the spotlight in a completely renewed version along with leaked new patent images. The shared designs show that the vehicle could take on a more modern SUV identity and even bear similarities in design language with "Dacia" models. It is claimed that this similarity is not a coincidence. Among the most striking details in the images are the round headlight design referring to the classic "Niva" and the angular, sturdy body structure. Additionally, the vehicle has gained a more contemporary appearance very close to today’s SUV design concept with more muscular fenders, a raised shoulder line, and modern LED lighting.
It is suggested that the project was initially developed during the period of cooperation with "Renault." However, it is reported that after Renault's withdrawal from the Russian market, the work has continued entirely with local engineering capabilities.
While the new model was planned to be built on the CMF-B platform of "Renault-Dacia," some sources say that the vehicle could come with an architecture derived from the "Lada Vesta" base instead. In engine selections, it is expected that "AvtoVAZ"’s existing 1.6 and 1.8-liter gasoline units will be featured.
While the "Lada Niva Legend" has been in production almost unchanged since 1977, the "Lada Niva Travel" has been on the market since 1998 and has been improved with various updates over the years. In addition to this series, "Lada"'s new SUV offensive is expected to include the presentation of the "Lada Azimut" model within this year.