İki paytaxtı bir-birinə bağlayan qatar on ildən sonra geri qayıdır
Yanacaq böhranının yaşandığı bu günlərdə neft qiymətlərindəki qeyri-müəyyənlik həm ölkələri, həm də turistləri Avropanın komfortlu dəmir yolu şəbəkəsinə yönəldir.
Milli.Az xəbər verir ki, aviasiya sektorundakı xərclərin artması səyahətsevərləri qatarlara üstünlük verməyə sövq edir. Bu yayın ən böyük müjdəsi isə dəmir yolu həvəskarları üçün gəlib. Praqa və Kopenhagen arasında birbaşa qatar səfərləri rəsmən başlayıb. 1 may tarixindən etibarən xidmətə girən yeni xətt Avropanın ən populyar iki mədəniyyət paytaxtını birləşdirir. Sərnişinlər bir bilet üçün 53 sterlinqdən (təxminən 115 AZN) başlayan cəlbedici qiymətlərlə bu bənzərsiz marşrutdan yararlana biləcəklər. Avropa Komissiyası tərəfindən sərhədlərarası dəmir yolu nəqliyyatını inkişaf etdirmək məqsədilə dəstəklənən bu layihə, qitə üzrə planlaşdırılan 10 strateji xətdən biri olma xüsusiyyətini daşıyır.
Praqanın tarixi ana vağzalı olan "Hlavní Nádraží" stansiyasından hərəkət edən qatarlar yalnız iki şəhəri birləşdirmir, həm də Almaniyanın ən vacib nöqtələrindən keçir. Sərnişinlər istədikləri təqdirdə aşağıdakı şəhərlərdə düşə bilərlər:
Drezden
Berlin
Hamburq
Səfər məlumatları
Qatarda təqdim olunan imkanlar:
Qurman restoranlar: Yol boyu ləzzətli təamlar.
Uşaq kinoteatrı: Ailələr üçün nəzərdə tutulmuş xüsusi əyləncə zonası.
Komfort və texnologiya: Pulsuz Wi-Fi, inkişaf etmiş əyləncə sistemləri, kondisioner və səssiz vaqon seçimləri.
Velosiped dostu: Velosipedi ilə səyahət etmək istəyənlər üçün xüsusi saxlama yerləri.
Yeniliklər yalnız Praqa-Kopenhagen xətti ilə məhdudlaşmayacaq. Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə səyahətsevərləri həyəcanlandıracaq növbəti böyük marşrut yoldadır. 2026-cı ilin dekabr ayından etibarən Münhen - Milan - Roma xəttinin istifadəyə verilməsi gözlənilir.

В эти дни топливного кризиса неопределённость в ценах на нефть направляет как страны, так и туристов к комфортной железнодорожной сети Европы.
По информации Milli.Az, рост затрат в авиационном секторе побуждает путешественников отдавать предпочтение поездам. Самая большая хорошая новость этого лета пришла для любителей железных дорог. Прямые железнодорожные рейсы между Прагой и Копенгагеном официально начались. Новый маршрут, введённый в эксплуатацию с 1 мая, соединяет две самые популярные культурные столицы Европы. Пассажиры смогут воспользоваться этим уникальным маршрутом по привлекательным ценам от 53 фунтов стерлингов (примерно 115 AZN) за билет. Этот проект, поддерживаемый Европейской комиссией с целью развития трансграничных железнодорожных перевозок, является одним из десяти стратегических маршрутов, запланированных по всему континенту.
Поезда, отправляющиеся с исторического главного вокзала Праги "Hlavní Nádraží", не только соединяют два города, но и проходят через важнейшие пункты Германии. Пассажиры могут выйти в следующих городах, если захотят:
Дрезден
Берлин
Гамбург
Данные поездки
Возможности в поезде:
Гурман-рестораны: вкусные блюда в пути.
Детский кинозал: специальная зона развлечений для семей.
Комфорт и технологии: бесплатный Wi-Fi, продвинутые развлекательные системы, кондиционер и выбор вагонов с низким уровнем шума.
Велодружелюбность: специальные места для хранения велосипедов для желающих путешествовать с велосипедом.
Новинки не ограничатся только маршрутом Прага-Копенгаген. При поддержке Европейской комиссии следующий крупный маршрут, который порадует путешественников, уже в пути. Ожидается ввод в эксплуатацию линии Мюнхен - Милан - Рим в декабре 2026 года.