Elm dünyasının uzun müddətdir "gələcəyin tikinti bloku" kimi xarakterizə etdiyi qrafen artıq tikinti sektorunda bütün qaydaları kökündən dəyişməyə başlayıb. Ənənəvi polad sistemlərlə müqayisədə qat-qat yüngül olan, lakin dözümlülüyü ikiqat artıran bu yeni nəsil texnologiya binaların zəlzələyə qarşı müqavimətini yüksəldir və ekologiyaya dəyən ziyanı minimuma endirir.
Milli.Az xəbər verir ki, karbon atomlarının qüsursuz düzülüşü ilə əldə edilən qrafenin tikinti sahələrində tətbiqi mühəndislik dünyasında səssiz bir inqilabın əsasını qoyub.
Qrafenli beton: İkiqat daha güclü, suya 4 dəfə daha davamlı
Böyük Britaniyanın Ekseter Universiteti (University of Exeter) tədqiqatçılarının hazırladığı qrafen formullu xüsusi betonlar, müasir tikintidə istifadə olunan standart betonlarla müqayisədə:
İki qat daha çox yük daşıya bilir.
Suyu 4 dəfə daha az keçirir.
Eyni möhkəmliyi əldə etmək üçün daha az xammal tələb olunduğundan, inşaat prosesindəki karbon ayaq izini kəskin şəkildə aşağı salır.
Polad armaturun yeni rəqibi: "GraphenBar"
Qrafenin təsiri təkcə betonla məhdudlaşmır; binaların karkasını formalaşdıran polad armaturları tədricən "GraphenBar" adlı kompozit çubuqlar əvəz etməyə başlayır. Bu yeni nəsil çubuqların üstünlükləri bunlardır:
Klassik tikinti dəmirlərindən %70 daha yüngüldür. Bu yüngüllük daşınma və quraşdırma xərclərini ciddi şəkildə azaldır.
Paslanmaya qarşı göstərdiyi yüksək müqavimət sayəsində dəniz kənarındakı tikililər, tunellər və körpülər üçün əvəzedilməzdir.
Elastik strukturu sayəsində zəlzələ zamanı yaranan yeraltı təkanların enerjisini effektiv şəkildə udur və binaların çatlama riskini minimuma endirir.
3D printerlər və "Concretene" texnologiyası
İnnovativ tikinti şirkətləri bu möcüzəvi materialı nəhəng sənaye tipli 3D printerlərlə birləşdirərək tikinti sürətini tamamilə fərqli bir mərhələyə daşıyıblar.
"Concretene" adı verilən qrafenli sistemlər vasitəsilə tikinti blokları eynilə kağız printeri kimi qat-qat və milimetrik dəqiqliklə çap olunur. Bu istehsal modeli sayəsində inşaatın tamamlanma müddəti qısalır, əlavə polad istifadəsinə ehtiyac qalmır və tikinti sahəsindəki material tullantısı sıfıra yaxınlaşır.
Laboratoriya mühitindəki qüsursuz nəticələrə və böyük potensiala rəğmən, mütəxəssislər bu texnologiyanın hələ başlanğıc (iməkləmə) mərhələsində olduğunu xatırladırlar.
2026-cı il etibarilə tamamilə yalnız qrafen texnologiyası ilə inşa edilib satışa çıxarılmış kommersiya təyinatlı bina olmasa da, dünyanın müxtəlif ölkələrində həyata keçirilən pilot layihələrdə bu innovativ kompozit sistemlərin real dünya şəraitindəki sınaqları sürətlə davam edir.

Графен, который долгое время характеризовался в научном мире как "строительный блок будущего", уже начал коренным образом менять все правила в строительном секторе. Этот новый поколение технологий, который по сравнению с традиционными стальными системами гораздо легче, но при этом удваивает прочность, повышает сопротивляемость зданий землетрясениям и минимизирует ущерб для экологии.
По информации Milli.Az, применение графена, полученного за счет идеального расположения атомов углерода, в строительной сфере положило начало тихой революции в инженерном мире.
Графеновый бетон: вдвое прочнее, в 4 раза более водостойкий
Специальные бетоны с графеном, разработанные исследователями Университета Эксетера (University of Exeter) в Великобритании, по сравнению со стандартными бетонами, используемыми в современном строительстве:
Могут выдерживать вдвое большую нагрузку.
Впитывают воду в 4 раза меньше.
Для достижения той же прочности требуется меньше сырья, что резко снижает углеродный след строительного процесса.
Новый конкурент стальной арматуре: "GraphenBar"
Влияние графена не ограничивается только бетоном; стальная арматура, формирующая каркас зданий, постепенно заменяется композитными прутками под названием "GraphenBar". Преимущества нового поколения прутков:
На 70 % легче классической строительной арматуры. Эта легкость значительно снижает затраты на транспортировку и монтаж.
Благодаря высокой стойкости к коррозии незаменимы для зданий у моря, туннелей и мостов.
Эластичная структура эффективно поглощает энергию подземных толчков при землетрясениях и сводит к минимуму риск трещин в здании.
3D-принтеры и технология "Concretene"
Инновационные строительные компании объединили этот удивительный материал с промышленными 3D-принтерами, переведя скорость строительства на совершенно новый уровень.
Системы с графеном под названием "Concretene" позволяют печатать строительные блоки послойно с точностью до миллиметра, как обычный бумажный принтер. Благодаря этой модели производства сроки завершения строительства сокращаются, необходимость в дополнительной стали отпадает, а строительные отходы сводятся к минимуму.
Несмотря на безупречные результаты в лабораторных условиях и большой потенциал, специалисты напоминают, что эта технология находится еще на начальной (ползущей) стадии развития.
На 2026 год нет ни одного коммерческого здания, полностью построенного и выставленного на продажу исключительно с использованием графеновых технологий, однако в различных странах мира продолжаются быстрые испытания этих инновационных композитных систем в реальных условиях в рамках пилотных проектов.