Magistraturaya sənəd qəbulu
Bildirilib ki, imtahanda iştirak etmək üçün bakalavrların ərizələrinin qəbulu internet vasitəsilə aparılır.
"Bakalavr 2026-cı il yanvarın 14-dən 26-dək mərkəzin internet saytının ekabinet.dim.gov.az səhifəsində "Şəxsi kabinet" yaratdıqdan sonra ("Şəxsi kabinet"i olmayanlar) ərizə vermək üçün tələb olunan məbləği (50 AZN) "Şəxsi kabinet"indəki hesabına əlavə edir.
Bakalavr "Şəxsi kabinet"inin istifadəçi adı və parolundan istifadə etməklə ərizə qəbulu müddətində mərkəzin internet saytının müvafiq səhifəsinə (https://eservices.dim.gov.az/erizemag/erize) daxil olub, "Bakalavrın elektron ərizəsi" formasını doldurur və təsdiq edir.
Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən ali təhsil müəssisələrini bitirən bakalavrlar, eləcə də xarici ölkələrdə ali təhsil almış və xarici dövlətlərin ali təhsilə aid kvalifikasiyaları Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi tərəfindən tanınan bakalavrlar qəbul imtahanında iştirak etmək üçün ərizə qəbulu müddətində Mərkəzin rəsmi internet saytında "Bakalavrın elektron ərizəsi"ni doldurur və təsdiq edirlər.
Magistraturaya qəbul imtahanı DİM tərəfindən mərkəzləşdirilmiş qaydada bakalavrların ümumi intellekt səviyyəsinin (məntiqi təfəkkürünün), informatika və xarici dil biliklərinin qiymətləndirilməsi üzrə keçirilir.
Qəbul imtahanının (I cəhd) 2026-cı il fevralın 15-də keçirilməsi nəzərdə tutulur.
İmtahanda bakalavrlara Məntiqi təfəkkürün yoxlanılması üçün 50 (o cümlədən açıq tipli 5), İnformatika üzrə 25 (o cümlədən açıq tipli beş) test tapşırığı, Xarici dil üzrə isə 20 (o cümlədən açıq tipli 2) test tapşırığı və yazı işi (esse) yerinə yetirmək üçün mövzu təqdim olunacaqdır.
İmtahan nəticələri hesablanarkən bakalavrın hər bir test tapşırığına düzgün cavabı bir balla qiymətləndirilir, səhv cavablar düzgün cavabların nəticəsinə təsir göstərmir, esse maksimum 5 balla qiymətləndirilir. Beləliklə, imtahanda əldə oluna bilən maksimal nəticə 100 baldır.
Qəbul imtahanında test tapşırıqlarının cavablandırılmasına üç saat, yazı işini (esseni) yerinə yetirmək üçün isə 30 dəqiqə, cəmi üç saat 30 dəqiqə vaxt ayrılır. Üç saat bitdikdən sonra bakalavrlardan cavab kartları yığılır və onlara yazı işini yazmaq üçün xüsusi esse vərəqləri paylanılır. Qeyd edək ki, tədrisi ingilis (alman) dilində olan ixtisaslaşmaları seçmək üçün yazı işi (esse) tapşırığı üzrə nəticə 2 baldan az olmamalıdır. Tədrisi Azərbaycan və ya rus dilində olan ixtisaslaşmaları seçmək üçün yazı işi (esse) tapşırığı üzrə nəticəyə bal məhdudiyyəti qoyulmur.
Müsabiqə şərtləri və qəbul elanının tam mətni "Magistr" jurnalının 2-ci sayında dərc olunub. Jurnalı DİM-in əsas inzibati binasından (Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Akademik Həsən Əliyev küçəsi, 299), "Abituriyent" satış məntəqəsindən (Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Davud Aslan küçəsi, 2A), həmçinin kitab mağazalarından almaq, www.abiturient.az saytında və "Wolt" tətbiqində sifariş etmək mümkündür", - məlumatda qeyd olunub.

Graduate school application acceptance
Medianews.az reports that the State Examination Center (SEC) has released information on this matter.
It was noted that the acceptance of bachelor's applications to participate in the exam is carried out online.
"A bachelor, from January 14 to 26, 2026, after creating a 'Personal Cabinet' on the center's website ekabinet.dim.gov.az (those who do not have a 'Personal Cabinet'), adds the required amount (50 AZN) to the account in their 'Personal Cabinet' to submit an application.
Using the username and password of the bachelor's 'Personal Cabinet,' during the application acceptance period, they enter the relevant page of the center's website (https://eservices.dim.gov.az/erizemag/erize), fill out, and confirm the 'Bachelor's electronic application' form.
Bachelors who graduated from higher education institutions operating in the Republic of Azerbaijan, as well as bachelors who received higher education abroad and whose qualifications related to higher education are recognized by the Education Quality Assurance Agency of foreign countries, fill out and confirm the 'Bachelor's electronic application' on the Center's official website during the application acceptance period to participate in the admission exam.
The master's admission exam is conducted by the SEC in a centralized manner to assess bachelors' general intellectual level (logical thinking), informatics, and foreign language knowledge.
The admission exam (1st attempt) is scheduled to be held on February 15, 2026.
In the exam, bachelors will be given 50 test tasks for checking Logical Thinking (including 5 open-ended), 25 test tasks for Informatics (including 5 open-ended), and 20 test tasks for Foreign Language (including 2 open-ended) along with a writing task (essay) topic.
When calculating exam results, each test task answered correctly by the bachelor is scored with one point; incorrect answers do not affect the total score of correct answers; the essay is graded with a maximum of 5 points. Thus, the maximum score achievable in the exam is 100 points.
The time allotted for answering test tasks in the admission exam is three hours, and 30 minutes for completing the writing task (essay), totaling three hours and thirty minutes. After three hours, answer sheets are collected from bachelors, and they are distributed special essay papers to write the writing task. It should be noted that to select specializations taught in English (German), the result for the writing task (essay) must not be less than 2 points. There is no score limitation for the writing task (essay) result when selecting specializations taught in Azerbaijani or Russian.
The competition conditions and the full text of the admission announcement are published in the 2nd issue of the "Magistr" journal. The journal can be obtained from the main administrative building of the SEC (Baku city, Nasimi district, Academician Hasan Aliyev street, 299), "Abituriyent" sales point (Baku city, Nizami district, Davud Aslan street, 2A), as well as bookstores, and can be ordered on the www.abiturient.az website and the "Wolt" application," the information stated.