Xaricdə oxumaq istəyənlər üçün -
Ölkə Prezidentinin müvafiq Sərəncamına əsasən təsdiq olunmuş “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində 2026/2027-ci tədris ilində dünyanın nüfuzlu universitetlərinin bakalavriat, magistratura və doktorantura səviyyələri üzrə maliyyələşdiriləcək təhsil proqramlarının siyahısı müəyyən edilib.
Bu barədə Elm və Təhsil Nazirliyi (ETN) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, təsdiq olunmuş yeni siyahıya əsasən, namizədlərə 15 prioritet ixtisas istiqaməti üzrə dünyanın 33 ölkəsini təmsil edən 231 nüfuzlu ali təhsil ocağında tədris olunan ümumilikdə 4121 proqram üzrə təhsil almaq imkanı yaradılıb.
Dövlət Proqramı üzrə illik kvota 500 nəfər təşkil edir. Bu kvota çərçivəsində rəqabət mühitinin tənzimlənməsi məqsədilə müraciət sayından asılı olaraq prioritet ixtisas istiqamətləri üzrə keçid balları tətbiq edilə bilər.
Xüsusi olaraq qeyd edək ki, Dövlət Proqramının 15 prioritet ixtisas sahəsi ilə yanaşı, “Mədəniyyət və incəsənət” sahəsi üzrə də bu il imkanlar genişləndirilib. Belə ki, ötən illə müqayisədə bu istiqamət üzrə siyahıya daxil edilən nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinin sayı artırılıb.
Nəzərinizə çatdıraq ki, beynəlxalq reytinq sistemlərində ilk 10-luqda yer alan ali təhsil müəssisələrinə və doktorantura səviyyəsinə münasibətdə dəyişikliklər mövcuddur. Həmin dəyişikliklərlə tanış olmaq üçün siyahının üzərindəki qeydlərə diqqət etməyinizi xahiş edirik.

На основании соответствующего Указа Президента страны утверждена «Государственная программа на 2022–2028 годы по обучению молодежи в ведущих зарубежных высших учебных заведениях», в рамках которой определён список учебных программ бакалавриата, магистратуры и докторантуры престижных университетов мира, финансирование которых предусмотрено на 2026/2027 учебный год.
Об этом сообщило Министерство науки и образования (МНО).
Указано, что согласно утверждённому новому списку кандидатам предоставлена возможность обучаться по 4121 программе в 231 престижном высшем учебном заведении, представляющем 33 страны мира, по 15 приоритетным направлениям подготовки.
Годовая квота по Государственной программе составляет 500 человек. В рамках этой квоты с целью регулирования конкурентной среды в зависимости от количества заявок могут применяться проходные баллы по приоритетным направлениям подготовки.
Особо следует отметить, что помимо 15 приоритетных направлений Государственной программы в этом году расширены также возможности по направлению «Культура и искусство». Так, по сравнению с прошлым годом количество престижных высших учебных заведений, включённых в список по этому направлению, увеличено.
Обращаем ваше внимание, что в отношении высших учебных заведений, входящих в первую десятку международных рейтинговых систем, и докторантуры произошли изменения. Просим ознакомиться с этими изменениями, обратив внимание на примечания в верхней части списка.