1979-dan bəri: İrandakı böhranların XRONOLOGİYASI
İran, belə demək mümkünsə, böhranlar diyarıdır. Bu ölkədə hətta bir neçə ilin ictimai, siyasi, iqtisadi, tarixi böhranlarının xronologiyasını dəqiq vermək, yəni böhranları tam əks etdirmək çox çətindir.
Medianews.az saytı Qətərdən yayımlanan “Əl-Cəzirə” kanalına istinadla İranda islam inqilabının qələbəsindən sonra yaşanmış bir sıra böhranların qısa xronologiyasını təqdim edir.
1979
Fevral: Ayətullah Ruhullah Xomeyni 14 illik sürgündən sonra İrana qayıdır.
Aprel: Referendum nəticələrinə əsasən, İranda islam respublikası elan olunur.
Noyabr: ABŞ-ın Tehrandakı səfirliyində diplomatların girov götürülməsindən sonra Vaşinqton İrana qarşı ilk sanksiyaları tətbiq edir.
1980
Sentyabr: İraq İrana hücum edir (8 il davam edən bu müharibədə təxminən 500 min insan həlak olub, itkilərin böyük hissəsi İranın payına düşüb).
1981
Yanvar: Girov böhranı başa çatır, İran səfirlikdə girov götürdüyü son şəxsləri də azad edir.
İyun: Tehranda İslam Respublikası Partiyasının qərargahında partlayış baş verir, məhkəmə hakimiyyətinin rəhbəri Məhəmməd Behişti də daxil olmaqla onlarla yüksək vəzifəli şəxs həlak olur.
Avqust: Prezident Məhəmməd Əli Rəcai və baş nazir Məhəmməd Cavad Bahonar terror aktı nəticəsində öldürülür. Hakimiyyət bu hadisədə “Mücahidini-xalq” təşkilatını günahkar bilir.
1982
İyun: İsrail Livana daxil olur. İran sonradan “Hizbullah”a çevriləcək Livan müqavimət hərəkatını maliyyələşdirməyə başlayır.
1988
İyul: ABŞ Hərbi Dəniz Qüvvələrinə məxsus “USS Vincennes” gəmisi İran Hava Yollarına aid sərnişin təyyarəsini Fars körfəzi üzərində vurur. Təyyarədə olan 290 nəfərin hamısı həlak olur.
Avqust: BMT-nin vasitəçiliyi ilə İran-İraq müharibəsində atəşkəs elan edilir.
1989
İyun: Ayətullah Ruhullah Xomeyni vəfat edir.
Növbəti gün ayətullah Əli Xamenei Sistemin Məsləhətini Müəyyənləşdirən Qurumun qərarı ilə ölkənin ali rəhbəri seçilir.
1990
İyun: Güclü zəlzələ nəticəsində təxminən 40 min insan həlak olur.
1995
Mart–may: ABŞ İranın neft sektoruna və ticarətinə qarşı sanksiyalar tətbiq edir, Tehranın terrorçuluğu dəstəklədiyini və nüvə silahı əldə etməyə çalışdığını bildirir.
Sentyabr: “Taliban” Əfqanıstanda səkkiz iranlı diplomat və bir jurnalistin öldürüldüyünü etiraf edir. İran cavab olaraq Əfqanıstan sərhədinə minlərlə hərbçi göndərir.
Yanvar: ABŞ Prezidenti Corc Buş İranı Şimali Koreya və İraqla birlikdə “şər oxu” adlandırır.
Mart: ABŞ İraqa müdaxilə edir. İran İraqdakı şiələri silahlı qruplarını və siyasi təşkilatlarını dəstəkləməyə başlayır.
Noyabr: Tehran uranın zənginləşdirilməsini müvəqqəti dayandırdığını və BMT müfəttişlərinə geniş imkanlar yaradacağını açıqlayır. MAQATE İranda nüvə silahı proqramına dair sübut tapmadığını bildirir.
Dekabr: Bam şəhərində baş verən zəlzələdə 40 minə yaxın insan ölür.
Dekabr: BMT Təhlükəsizlik Şurası İrana nüvə proqramını dayandırmadığına görə sanksiyalar tətbiq etdiyini açıqlayır.
Oktyabr: ABŞ İrana qarşı daha sərt sanksiyalar elan edir.
2010
İyun: BMT Təhlükəsizlik Şurası nüvə proqramına görə İrana qarşı dördüncü sanksiya paketini qəbul edir.
Sentyabr: İran nüvə obyektlərinə kiberhücumda ABŞ və İsraili ittiham edir.
Mart: Suriyada Bəşər Əsəd rejimi etirazları qanla yatırır. İran İnqilab Keşikçiləri Korpusu və müttəfiq silahlı qruplar Bəşər Əsədi dəstəkləmək üçün Suriyaya göndərilir.
Yanvar: Avropa İttifaqı İran neftinə embarqo oyur.
Sentyabr: MAQATE İranın nüvə obyektlərinə girişin məhdudlaşdırıldığını bildirir.
Oktyabr: Rialın dollar qarşısında dəyəri rekord dərəcədə aşağı düşür.
2015
İyul: İran və “altılıq” ölkələri arasında nüvə sazişi imzalanır. Razılaşma ölkədə ümid dalğası yaradır.
2018
May: ABŞ Prezidenti Donald Tramp nüvə sazişindən çıxır.
2020
Yanvar: İranın “Qüds” qüvvələrinin komandanı Qasım Süleymani İraqda ABŞ-ın dron zərbəsi nəticəsində öldürülür.
2024
Aprel: İsrail Dəməşqdə İran səfirliyini bombalayır.
May: İran Prezidenti İbrahim Rəisi helikopter qəzasında həlak olur.
İyul: HƏMAS lideri İsmayıl Haniyə Tehranda öldürülür.
2025
İyun: İsrailin İrana hücumu iki ölkə arasında 12 günlük müharibəyə səbəb olur. Döyüşlərdə azı 610 iranlı və 28 israilli həlak olur.

Иран, если можно так сказать, страна кризисов. В этой стране даже точно составить хронологию общественных, политических, экономических и исторических кризисов нескольких лет, то есть полностью отразить кризисы, очень сложно.
Medianews.az сайт со ссылкой на телеканал «Аль-Джазира» из Катара представляет краткую хронологию ряда кризисов, произошедших в Иране после победы исламской революции.
1979
Февраль: Аятолла Рухолла Хомейни возвращается в Иран после 14-летнего изгнания.
Апрель: По результатам референдума в Иране провозглашается исламская республика.
Ноябрь: После захвата дипломатов в посольстве США в Тегеране Вашингтон вводит первые санкции против Ирана.
1980
Сентябрь: Ирак нападает на Иран (эта война длилась 8 лет, погибло около 500 тысяч человек, большая часть потерь пришлась на Иран).
1981
Январь: Кризис с заложниками заканчивается, Иран освобождает последних заложников в посольстве.
Июнь: В штабе Партии исламской республики в Тегеране происходит взрыв, в результате которого погибают десятки высокопоставленных лиц, включая руководителя судебной власти Мохаммеда Бехисhti.
Август: Президент Мохаммед Али Раджаи и премьер-министр Мохаммед Джаваd Бахонар убиты в результате теракта. Власти считают виновной в этом событии организацию «Муджахеддин-и Халк».
1982
Июнь: Израиль входит в Ливан. Иран начинает финансировать ливанское движение сопротивления, которое позже станет известным как «Хезболла».
1988
Июль: Корабль «USS Vincennes» ВМС США сбивает пассажирский самолет Iran Air над Персидским заливом. Погибают все 290 человек на борту.
Август: По посредничеству ООН объявляется перемирие в ирано-иракской войне.
1989
Июнь: Аятолла Рухолла Хомейни умирает.
На следующий день аятолла Али Хаменеи избирается высшим лидером страны решением Совета экспертов.
1990
Июнь: В результате сильного землетрясения погибает около 40 тысяч человек.
1995
Март–май: США вводят санкции против нефтяного сектора и торговли Ирана, заявляя, что Тегеран поддерживает терроризм и пытается получить ядерное оружие.
1998
Сентябрь: «Талибан» признает убийство восьми иранских дипломатов и одного журналиста в Афганистане. В ответ Иран направляет тысячи военнослужащих к границе с Афганистаном.
2002
Январь: Президент США Джордж Буш называет Иран, Северную Корею и Ирак «осью зла».
2003
Март: США вмешиваются в Ирак. Иран начинает поддерживать вооружённые шиитские группы и политические организации в Ираке.
Ноябрь: Тегеран объявляет о временной приостановке обогащения урана и предоставлении широких возможностей инспекторам ООН. МАГАТЭ сообщает, что не обнаружила доказательств ядерной программы оружия в Иране.
Декабрь: В землетрясении в городе Бам погибают около 40 тысяч человек.
2006
Декабрь: Совет Безопасности ООН объявляет о введении санкций против Ирана за отказ остановить ядерную программу.
2007
Октябрь: США объявляют более жёсткие санкции против Ирана.
2010
Июнь: Совет Безопасности ООН принимает четвёртый пакет санкций против Ирана из-за ядерной программы.
Сентябрь: Иран обвиняет США и Израиль в кибератаке на ядерные объекты.
2011
Март: В Сирии режим Башара Асада кроваво подавляет протесты. Корпус стражей исламской революции и союзные вооружённые группы направляются в Сирию для поддержки Асада.
2012
Январь: Европейский союз вводит эмбарго на иранскую нефть.
Сентябрь: МАГАТЭ сообщает о ограничении доступа к ядерным объектам Ирана.
Октябрь: Курс риала падает до рекордно низкого уровня по отношению к доллару.
2015
Июль: Между Ираном и «шестёркой» стран подписывается ядерное соглашение. Соглашение вызывает волну надежды в стране.
2018
Май: Президент США Дональд Трамп выходит из ядерного соглашения.
2020
Январь: Командующий силами «Кудс» Ирана Касем Сулеймани убит в Ираке в результате удара беспилотника США.
2024
Апрель: Израиль бомбит посольство Ирана в Дамаске.
Май: Президент Ирана Эбрахим Раиси погибает в аварии с вертолётом.
Июль: Лидер ХАМАС Исмаил Хания убит в Тегеране.
2025
Июнь: Атака Израиля на Иран приводит к 12-дневной войне между двумя странами. В боях погибают не менее 610 иранцев и 28 израильтян.