İranın 31 əyalətinin 6-sı Güney Azərbaycandır -
6 əyalət tarixi Güney Azərbaycan torpaqlarını əhatə edir: Şərqi Azərbaycan əyaləti (mərkəzi – Təbriz şəhəri), Qərbi Azərbaycan əyaləti (mərkəzi – Urmiya şəhəri), Ərdəbil əyaləti (mərkəzi – Ərdəbil şəhəri), Zəncan əyaləti (mərkəzi – Zəncan şəhəri), Qəzvin əyaləti (mərkəzi – Qəzvin şəhəri), Həmədan əyaləti (mərkəzi – Həmədan şəhəri).
İkinci böyük inzibati ərazi vahidi şəhərlər sayılır.
Şəhərlər rayonlara bölünür, rayonlar kənd dairələrini birləşdirir.
İran İslam Respublikası 1979-cu ildə, inqilab dalğasında yaradılıb. Dövlət başçısı səlahiyyətlərini Üləmalar Məclisinin seçdiyi ali rəhbər həyata keçirir. 1989-cu il iyunun 3-dən bu postu 1939-cu il təvəllüdlü Əli Xamneyi tutur.
Hökumət başçısı funksiyası daşıyan İran prezidenti ümumxalq səsverməsində 4 il müddətinə seçilir. 2024-cü il iyulun 28-dən 1954-cü il təvəllüdlü Məsud Pezeşkian prezidentdir.
290 nəfərlik ölkə parlamenti (İslam Şurası Məclisi) 4 ildən bir majoritar sistemlə (dairələr üzrə) seçilir. İndiki parlament 2024-cü ilin yazında formalaşıb.

6 of Iran's 31 provinces are South Azerbaijan -
Medianews.az has taken a look at the administrative-territorial structure of the Islamic Republic of Iran.
Iran, with an area exceeding 1.6 million square kilometers, is divided into 31 provinces (ostan).
Six provinces cover the historical lands of South Azerbaijan: East Azerbaijan province (center – Tabriz city), West Azerbaijan province (center – Urmia city), Ardabil province (center – Ardabil city), Zanjan province (center – Zanjan city), Qazvin province (center – Qazvin city), Hamadan province (center – Hamadan city).
The second largest administrative territorial units are considered cities.
Cities are divided into districts, and districts combine village councils.
The Islamic Republic of Iran was established in 1979 amid the wave of revolution. The supreme leader, holding the powers of the head of state, is appointed by the Assembly of Experts. Since June 3, 1989, this post has been held by Ali Khamenei, born in 1939.
The Iranian president, who serves as the head of government, is elected by popular vote for a term of 4 years. Since July 28, 2024, the president has been Masoud Pezeshkian, born in 1954.
The 290-member national parliament (Islamic Consultative Assembly) is elected every 4 years through a majoritarian system (by constituencies). The current parliament was formed in spring 2024.