Bakıda sürücü diqqətsizliyi qəzaya səbəb oldu -
"Müşahidə kameralarının əhatə dairəsində qeydə alınan qəzaların təhlili göstərir ki, Bakıda sürücü diqqətsizliyi səbəbindən baş verən yol-nəqliyyat hadisələrinin sayı az deyil".
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin (NİİM) sürücülərə müraciətində bildirilir.
"Sürücülər bilməlidirlər ki, hərəkət zamanı istənilən nəqliyyat vasitəsində texniki nasazlıq yarana və bu, avtomobilin məcburi şəkildə yolun hərəkət hissəsində dayanmasına səbəb ola bilər. Belə hallarda digər sürücülərin diqqətinin yolda olmaması, sükan arxasında mobil telefon və ya digər diqqət yayındıran vasitələrdən istifadə etməsi sürətin vaxtında azaldılmamasına və nəticədə qəzanın baş verməsinə gətirib çıxarır. Xüsusilə hərəkətin intensiv olduğu küçə və prospektlərdə bu cür hadisələr ölüm və xəsarət halları, nəqliyyat vasitələrinə ciddi zərər dəyməsi və süni nəqliyyat sıxlıqları ilə nəticələnir.
Aeroport şosesində baş verən bu qəza səbəbindən də metronun "Koroğlu" stansiyası, mərkəz istiqamətində yaranan nəqliyyat sıxlığı yol polisi əməkdaşlarının operativ müdaxiləsindən sonra aradan qaldırılıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, NİİM sürücüləri yollarda daha diqqətli olmağa, düzgün ara məsafəsi saxlamağa, sükan arxasında diqqəti yayındıran vasitələrdən istifadə etməməyə və məsuliyyətli davranmağa çağırır", - müraciətdə qeyd olunur.

"The analysis of accidents recorded within the coverage area of surveillance cameras shows that the number of traffic accidents caused by driver inattentiveness in Baku is not small."
Oxu.Az reports that this was stated in the appeal to drivers by the Ministry of Internal Affairs (MIA) Intelligent Transport Management Center (ITMC).
"Drivers should be aware that any vehicle can experience a technical malfunction during movement, which may force the vehicle to stop on the roadway. In such cases, the lack of attention of other drivers on the road, the use of mobile phones or other distracting devices while behind the wheel, leads to the failure to reduce speed in time and consequently causes an accident. Especially on streets and avenues with heavy traffic, such incidents result in fatalities and injuries, serious damage to vehicles, and artificial traffic congestion.
Due to this accident on Airport Highway, the traffic congestion towards the center near the ‘Koroglu’ metro station was cleared after the prompt intervention of traffic police officers.
Taking the above into consideration, the ITMC calls on drivers to be more attentive on the roads, maintain proper distance between vehicles, avoid using distracting devices while driving, and behave responsibly," the appeal states.