Azərbaycanda bu sahələrdə çalışanların maaşı artdı -
2025-ci il dekabrın 1-i vəziyyətinə ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin sayı 1,797 milyon nəfər olub, onlardan 869,0 min nəfəri iqtisadiyyatın dövlət sektorunda, 928,4 min nəfəri isə qeyri-dövlət sektorunda fəaliyyət göstərib.
Publika.az bu barədə Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, muzdla işləyənlərin 18,6 faizi ticarət; nəqliyyat vasitələrinin təmiri, 18,2 faizi təhsil, 14,0 faizi sənaye, 8,5 faizi əhaliyə səhiyyə və sosial xidmətlərin göstərilməsi, 6,7 faizi tikinti, 6,3 faizi dövlət idarəetməsi və müdafiə; sosial təminat, 4,5 faizi nəqliyyat və anbar təsərrüfatı, 3,9 faizi peşə, elmi və texniki fəaliyyət, 2,4 faizi kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıq, 2,3 faizi maliyyə və sığorta fəaliyyəti, 14,6 faizi isə iqtisadiyyatın digər sahələrində məşğul olublar.
2025-ci ilin yanvar-noyabr aylarında ölkə iqtisadiyyatında muzdla çalışan işçilərin orta aylıq nominal əməkhaqqı əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 9,3 faiz artaraq 1089,2 manat təşkil edib. İqtisadiyyatın mədənçıxarma sənayesi, maliyyə və sığorta fəaliyyəti, informasiya və rabitə, peşə, elmi və texniki fəaliyyət, eləcə də nəqliyyat və anbar təsərrüfatı sahələrində orta aylıq nominal əməkhaqqı daha yüksək olub.

As of December 1, 2025, the number of wage-employed workers in the country's economy was 1.797 million people, of whom 869.0 thousand worked in the state sector of the economy, and 928.4 thousand were engaged in the non-state sector.
Publika.az reports this referring to the State Statistics Committee.
According to the information, 18.6 percent of wage-employed workers were in trade; repair of motor vehicles, 18.2 percent in education, 14.0 percent in industry, 8.5 percent in providing health and social services to the population, 6.7 percent in construction, 6.3 percent in public administration and defense; social security, 4.5 percent in transport and storage, 3.9 percent in professional, scientific and technical activities, 2.4 percent in agriculture, forestry and fishing, 2.3 percent in financial and insurance activities, and 14.6 percent were engaged in other sectors of the economy.
In January-November 2025, the average monthly nominal wage of wage-employed workers in the country's economy increased by 9.3 percent compared to the corresponding period of the previous year and amounted to 1089.2 manat. The average monthly nominal wage was higher in the mining industry, financial and insurance activities, information and communication, professional, scientific and technical activities, as well as in the transport and storage sectors of the economy.