İkinci dəfə ərə gedən qadın həbs edildi:
Sinqapurda 36 yaşlı vyetnamlı qadın qanunla cəzalandırılan ikiarvadlılığa görə 12 həftəlik həbs cəzasına məhkum edilib.
Lent.az-ın xarici mediaya istinadla məlumatına görə, qadın günahını və həmçinin uşağının olduğunu gizlədərək immiqrasiya rəsmilərinə yalan məlumat verdiyini etiraf edib.
İş 2008-ci ildə 19 yaşında 54 yaşlı Sinqapur vətəndaşı ilə evlənən Nquen Thi Fuonq Thuy ilə bağlıdır. Cütlüyün arasında 35 yaş fərqi olub və rəsmi nikah Sinqapurda qeydiyyata alınıb.
Təxminən 2012-ci ildə Nquen, guya tibbi müalicə üçün Vyetnama qayıdıb. Orada o, özündən üç yaş böyük Vyetnam vətəndaşı olan başqa bir kişi ilə tanış olub və onunla romantik münasibətə başlayıb. Bu dövrdə o, əsasən Vyetnamda yaşayıb.
Hər ikisi Nuenin artıq Sinqapurda evli olduğunu və orada yenidən evlənə bilməyəcəyini bilsələr də, cütlük nikahlarını Vyetnamda qeydiyyatdan keçirmək qərarına gəlib. Bu, 2015-ci il iyulun 28-də, Nquenin artıq ikinci ərinin uşağına hamilə olduğu zaman baş verib.
Bundan sonra Nquen Vyetnamda qalıb və yalnız uzunmüddətli vizasını yeniləmək üçün Sinqapura səfər edib. 2016-cı ildə o, birinci ərindən boşanmaq üçün Sinqapura qayıdıb. Onların nikahı rəsmi olaraq 2017-ci il noyabrın 3-də pozulub. Vyetnamdakı ikinci evliliyi 2018-ci il martın 9-da başa çatıb.
Məhkəmə sənədlərində hakimiyyət orqanlarının ikiarvadlılıqdan necə xəbər tutduğu göstərilmir. Prokurorluq üç aylıq həbs cəzasına israr edib.
Dinləmə zamanı vəkili olmayan Nquen tərcüməçi vasitəsilə məhkəməyə müraciət edib və göz yaşlarına boğulub. O, tam zamanlı qayğıya ehtiyacı olan 10 yaşlı oğlanın tək anası olduğunu izah edib. O, həmçinin atasının qismən iflic olduğunu və yaşlı anasının ailənin maddi və emosional dəstəkçisi olduğunu qeyd edib.
Hakim işin hallarını nəzərə alacağını bildirib və prokurorluğun tələb etdiyindən daha yüngül cəza təyin edib. Sinqapur qanunvericiliyinə görə, ikiarvadlılıq yeddi ilə qədər həbs cəzası, cərimə və ya hər ikisi ilə cəzalandırılır.

В Сингапуре 36-летняя вьетнамка была приговорена к 12-недельному тюремному заключению за многожёнство, наказуемое законом.
По информации Lent.az со ссылкой на зарубежные СМИ, женщина призналась, что скрывала свой грех и факт наличия ребёнка, а также предоставляла иммиграционным властям ложную информацию.
Дело касается Нгуен Тхи Фуонг Тюй, которая в 2008 году, будучи 19-летней, вышла замуж за 54-летнего гражданина Сингапура. Между супругами была разница в возрасте в 35 лет, и официальный брак был зарегистрирован в Сингапуре.
Примерно в 2012 году Нгуен якобы для медицинского лечения вернулась во Вьетнам. Там она познакомилась с другим мужчиной – гражданином Вьетнама, который был старше её на три года, и начала с ним романтические отношения. В этот период она в основном проживала во Вьетнаме.
Несмотря на то, что оба знали, что Нгуен уже замужем в Сингапуре и не может вступить в брак повторно там, пара решила зарегистрировать их брак во Вьетнаме. Это произошло 28 июля 2015 года, когда Нгуен уже была беременна ребёнком от второго мужа.
После этого Нгуен осталась во Вьетнаме и лишь для продления долгосрочной визы совершала поездки в Сингапур. В 2016 году она вернулась в Сингапур, чтобы развестись с первым мужем. Их брак был официально расторгнут 3 ноября 2017 года. Второй брак во Вьетнаме завершился 9 марта 2018 года.
В судебных документах не указано, как власти узнали о многожёнстве. Прокуратура настаивала на трёхмесячном тюремном сроке.
Во время слушания, не имея адвоката, Нгуен обратилась в суд через переводчика и расплакалась. Она объяснила, что является единственной матерью 10-летнего сына, который нуждается в постоянном уходе. Она также отметила, что отец ребёнка частично парализован, а пожилая мать является материальной и эмоциональной опорой семьи.
Судья заявил, что учтёт обстоятельства дела и назначил более мягкое наказание, чем требовала прокуратура. Согласно законодательству Сингапура, многожёнство карается лишением свободы на срок до семи лет, штрафом или обоими видами наказания.