İctimai nəqliyyatdan istifadə etməyənlərin balansından niyə pul çıxılır? -
Bəzi vətəndaşlar nə metrodan, nə də avtobusdan istifadə etmədiyi halda balanslarından pul çıxır. Bu hal metro və avtobuslarda NFC ödənişlərinin tətbiqindən sonra baş tutub.
Milli.Az xəbər verir ki, vətəndaşların sözlərinə görə, ödənişlər adətən gecə saatlarında tutulur. Sosial şəbəkələrdə yayılan iddialara görə, bu hal əksər insanların başına gəlib.
Bəs iddia nə dərəcədə düzgündür?
Məsələ ilə bağlı  "Bakı Metropoliteni" QSC və AYNA-dan bildirildi ki, məsələnin onlarla əlaqəsi yoxdur.
BakıKart-dan isə qeyd edildi ki, səsləndirilən iddialar əsassızdır:
"Tətbiq edilən ödəniş sistemi həm birdəfəlik keçid, həm də gecikdirmə prinsiplərini əhatə edir. Birdəfəlik keçid funksiyası əsasında kart balansı müvəqqəti kifayət etmədiyi halda belə sərnişin ictimai nəqliyyatdan istifadə edə bilər. Balans bərpa edildikdən sonra isə ödəniş yenidən tutulur".
"BakıKart"dan qeyd edildi ki, belə hallarla rastlaşan sərnişinlər qaynar xəttə müraciət edə bilərlər.

Некоторые граждане жалуются, что с их балансов списываются деньги, хотя они не пользуются ни метро, ни автобусом. Этот случай произошел после внедрения NFC-платежей в метро и автобусах.
По сообщению Milli.Az, по словам граждан, списания обычно происходят в ночное время. Согласно распространённым в социальных сетях утверждениям, это произошло у большинства людей.
Насколько же это утверждение верно?
По этому поводу в "Бакинском метрополитене" АО и в AYNA сообщили, что они не причастны к данной проблеме.
В BakıKart отметили, что высказанные утверждения не имеют оснований:
"Применяемая платежная система охватывает как принцип единовременного прохода, так и принцип отсрочки платежа. На основании функции единовременного прохода пассажир может воспользоваться общественным транспортом даже при временно недостаточном балансе на карте. После восстановления баланса списание платежа производится повторно".
В BakıKart также сообщили, что пассажиры, сталкивающиеся с такими случаями, могут обращаться на горячую линию.