Güllələnən siyasətçi Çarli Kirk kimdir
ABŞ-ın Yuta ştatının Orem şəhərində keçirilən universitet tədbiri zamanı tanınmış siyasi fəal Çarli Kirk silahlı hücuma məruz qalıb. Məlumata görə, Kirk boyun nahiyəsindən güllə yarası alıb. Ağır yaralanan Çarli Kirk xəstəxanaya yerləşdirilib.
Çarli Kirk kimdir?
ABŞ-da tanınmış sağçı fəal Çarli Kirk 1993-cü ildə anadan olub və gənc yaşlarından siyasi fəaliyyətə başlayıb.
2012-ci ildə sağçı fəal Bill Montqomeri ilə birlikdə Turning Point USA adlı qeyri-kommersiya tələbə təşkilatını yaradıb. Bu qurum ABŞ universitetlərində konservativ dəyərlərin təbliği ilə məşğuldur.
Onun təşəbbüsü ilə Professor Watchlist layihəsi işə salınıb - bu platforma "solçu təbliğat" aparan professorları ifşa etməyi hədəfləyir.
Çarli Kirk sosial mediada böyük auditoriyaya sahibdir - aylıq izləyici sayı təxminən 100 milyon nəfərdir. Onun X platformasındakı hesabı dünyanın ən aktiv on hesabından biri sayılır. Kirk həm də The Charlie Kirk Show adlı verilişi aparır.
O, dəfələrlə Vladimir Zelenskini sərt tənqid edib, Ukrayna prezidentinin Krımı tanımaması ilə öyünməsini "sülh danışıqlarına zərər verən" addım adlandırıb. Kirk bildirib ki, Krımı geri almaq mümkün deyil, yarımada tarixi və etnik baxımdan Rusiya ilə bağlıdır.
Onun sözlərinə görə, münaqişə Ukraynadakı hakim elitanın və ABŞ hərbi-sənaye kompleksinin maraqlarına xidmət edir.
Kirk həmçinin ABŞ senatoru Lindsi Qreymi də kəskin tənqid edib, onun sülh prosesini pozmağa çalışdığını bildirib. Mətbuatda Qremin hərbi-sənaye lobbiləri ilə bağlılığı barədə yazılar dərc olunmuşdu.
Buna baxmayaraq, Kirk çıxışlarında opponentləri ilə açıq diskussiyalara imkan yaradır. Hətta bəzi liberal tələbələr belə onun tədbirlərinin müzakirə və öyrənmə baxımından faydalı olduğunu etiraf ediblər.
Beləliklə, Çarli Kirk həm mühafizəkar auditoriyanın ən güclü səsi, həm də ABŞ-da gənclər arasında rezonans doğuran siyasi simalardan biridir. (Musavat.com)

Кто такой расстрелянный политик Чарли Кирк
Во время университетского мероприятия в городе Орем штата Юта в США известный политический активист Чарли Кирк подвергся вооруженному нападению. По сообщениям, Кирк получил пулевое ранение в область шеи. Тяжело раненый Чарли Кирк был госпитализирован.
Кто такой Чарли Кирк?
В США известный правый активист Чарли Кирк родился в 1993 году и с раннего возраста начал заниматься политической деятельностью.
В 2012 году вместе с правым активистом Биллом Монтгомери он основал некоммерческую студенческую организацию Turning Point USA. Эта организация занимается продвижением консервативных ценностей в университетах США.
По его инициативе была запущена платформа Professor Watchlist — проект, нацеленный на разоблачение профессоров, ведущих «левую пропаганду».
Чарли Кирк обладает большой аудиторией в социальных сетях — ежемесячное количество подписчиков составляет примерно 100 миллионов человек. Его аккаунт на платформе X считается одним из десяти самых активных в мире. Кирк также ведет программу The Charlie Kirk Show.
Он неоднократно жёстко критиковал Владимира Зеленского, называя отказ президента Украины признать Крым «шагом, вредящим мирным переговорам». Кирк заявил, что вернуть Крым невозможно, так как полуостров исторически и этнически связан с Россией.
По его словам, конфликт служит интересам властной элиты Украины и военно-промышленного комплекса США.
Кирк также резко критиковал сенатора США Линдси Грэм, утверждая, что она пытается сорвать мирный процесс. В прессе публиковались материалы о связях Грэм с лоббистами военно-промышленного комплекса.
Тем не менее, Кирк в своих выступлениях позволяет открытые дискуссии с оппонентами. Даже некоторые либеральные студенты признавали, что его мероприятия полезны для обсуждения и обучения.
Таким образом, Чарли Кирк является не только самым сильным голосом консервативной аудитории, но и одним из резонансных политических лиц среди молодежи в США. (Musavat.com)