FTX-nin Bakıya uçarkən həbs etdiyi azərbaycanlı kimdir? -
Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidməti saxtakarlıqda ittiham olunan Surqut (Xantı-Mansi Muxtar Dairəsi) şəhərinin tikinti üzrə keçmiş mer müavini Vitali Şarov və Əmlak Münasibətləri Departamentinin direktoru Aleksey Dvornikova qarşı cinayət işində iştirak edən yerli iş adamı Vüqar Yusifovu ölkəni tərk etməyə cəhd edərkən həbs edib.
Musavat.com xəbər verir ki, bu barədə hüquq-mühafizə orqanlarındakı mənbə ura.ru-ya bildirib.
Mənbə deyib ki, Vüqar Yusifov əlində Azərbaycana biletlə Moskvada saxlanılıb. “Yusifov Surqutdan ayrılıb Azərbaycana uçmağı planlaşdırırdı. O, artıq təhlükəsizlik qüvvələrinin onu gözlədiyi Moskvaya uçub. Mediada yayılan həbs videosunda isə artıq onun Surquta gətirildiyi məlum olur”, - deyə mənbə bildirib.
Müstəntiqlərin sözlərinə görə, 2023-cü ildə təqsirləndirilən şəxslər bələdiyyə əmlakını "Hava Rabitəsi Agentliyi" ASC-yə satmaq üçün saxta hərrac təşkil ediblər. Azərbaycanlı fərdi sahibkarın nəzarətində olan bir firma təklif verən kimi təqdim edilib. Ehtimal ki, saxtaklarlıqla aktiv Yusifovun nəzarətinə keçirilib. Potensial rəqibləri hərracdan uzaqlaşdıran şəxslər azərbaycanlın “qələbəsini” təmin ediblər. Müstəntiqlərin fikrincə, agentliyin səhmləri daha sonra endirimli qiymətə satılıb. Ümumilikdə Surqut büdcəsi bu fırıldaqadan 120 milyon rubl itirib. Agentliyin özəlləşdirilməsi qərarı şəhər şurası vasitəsilə qəbul edilib və keçmiş mer Andrey Filatov satışı şura üzvlərinə onun rentabelli olmadığı ilə əsaslandırıb.
Azərbaycanlı sahibkara qarşı Rusiya Cinayət Məcəlləsinin 159-cu maddəsinin 4-cü hissəsi (külli miqdarda dələduzluq) ilə ittiham irəli sürülüb. Müstəntiqlərin tələbi və məhkəmənin qərarı ilə bütün təqsirləndirilən şəxslər həbs edilib. Cinayət işləri birləşdirilib və istintaq davam edir.

Федеральная служба безопасности России задержала местного бизнесмена Вугара Юсифова, участвующего в уголовном деле против бывшего заместителя мэра по строительству города Сургут (Ханты-Мансийский автономный округ) Виталия Шарова и директора Департамента имущественных отношений Алексея Дворникова, обвиняемых в мошенничестве, при попытке покинуть страну.
Как сообщает Musavat.com, об этом источник в правоохранительных органах рассказал ura.ru.
Источник сообщил, что Вугар Юсифов был задержан в Москве с билетом в Азербайджан. «Юсифов планировал покинуть Сургут и вылететь в Азербайджан. Он уже вылетел в Москву, где его ждали сотрудники сил безопасности. На видео с задержанием, распространяемом в СМИ, видно, что его уже доставили в Сургут», - отметил источник.
По словам следователей, в 2023 году обвиняемые организовали фиктивный аукцион для продажи муниципального имущества Акционерному обществу "Агентство воздушной связи". Фирма под контролем азербайджанского предпринимателя была представлена как единственный участник торгов. Предположительно, посредством мошенничества активы были переданы под контроль Юсифова. Лица, устранившие потенциальных конкурентов с аукциона, обеспечили «победу» азербайджанца. По версии следствия, акции агентства впоследствии были проданы по сниженной цене. В общей сложности бюджет Сургута понес ущерб от этой аферы в размере 120 миллионов рублей. Решение о приватизации агентства было принято через городской совет, а бывший мэр Андрей Филатов объяснил совету продажу тем, что агентство было нерентабельным.
Азербайджанскому предпринимателю предъявлено обвинение по части 4 статьи 159 Уголовного кодекса Российской Федерации (мошенничество в особо крупном размере). По требованию следователей и решению суда все обвиняемые арестованы. Уголовные дела объединены, расследование продолжается.