Azərbaycanda avtomobil alqı-satqısı zamanı bəzi vətəndaşlar nəqliyyat vasitəsini öz adına keçirmək əvəzinə, sərəncam vermək hüququ ilə etibarnamə almağa üstünlük verirlər.
Bu üsul müəyyən hallarda vaxt və əlavə xərclərə qənaət imkanı yaratsa da, sonradan müxtəlif hüquqi problemlərə səbəb ola bilir. Mövcud qanunvericiliyə əsasən, sərəncam etibarnaməsi sahibi avtomobili idarə edə, sata və ya digər əməliyyatlar apara bilsə də, nəqliyyat vasitəsini birbaşa öz adına rəsmiləşdirə bilmir.
Mövzu ilə bağlı Sfera.az-a danışan nəqliyyat məsələləri üzrə ekspert Elməddin Muradlı bu məhdudiyyətin qanunvericiliyin tələblərindən irəli gəldiyini və hüquqi baxımdan əsaslandırılmış mexanizm olduğunu bildirib.
Ekspertin sözlərinə görə, sərəncam vermək hüququ olan etibarnamə avtomobilin yalnız üçüncü şəxsin adına rəsmiləşdirilməsinə imkan verir:
"Etibarnamə alan şəxs avtomobili öz adına keçirə bilməz. Bu, qanunla müəyyən edilmiş qaydadır və vətəndaşlar bunu bilməlidirlər. Hesab edirəm ki, əsas diqqət etibarnamə ilə bağlı qaydaların dəyişdirilməsindən daha çox, nəqliyyat vasitələrinin dövlət qeydiyyatı və təkrar qeydiyyatı prosedurlarının sadələşdirilməsinə yönəldilməlidir. Bu baş verərsə, insanlar avtomobili etibarnamə ilə idarə etmək əvəzinə, onu birbaşa öz adlarına rəsmiləşdirməyə üstünlük verərlər".
E.Muradlı qeyd edib ki, etibarnamə ilə avtomobil idarə etmək uzun illərdir müxtəlif risklər yaradır və çoxsaylı vətəndaşlar bu səbəbdən hüquqi problemlərlə üzləşiblər:
"Bu barədə dəfələrlə danışılıb, ictimaiyyət məlumatlandırılıb. Buna baxmayaraq, bəzi şəxslər hələ də avtomobili öz adlarına keçirmək istəmirlər. Halbuki etibarnamə özü-özlüyündə riskli mexanizmdir".
Ekspertin fikrincə, əsas təhlükə avtomobilin hüquqi sahibinin başqa şəxs olaraq qalmasıdır:
"Bəzən insanlar avtomobili aldıqları şəxsin kim olduğunu, hər hansı borcunun, məhkəmə çəkişməsinin və ya digər hüquqi probleminin olub-olmadığını araşdırmadan nəqliyyat vasitəsini onun adına saxlayırlar. Sonradan isə bunun fəsadları ilə üzləşirlər. Təcrübədə belə hallara dəfələrlə rast gəlinib. Buna görə də vətəndaşlara tövsiyəm odur ki, avtomobil alarkən onu mütləq öz adlarına rəsmiləşdirsinlər. Bu, gələcəkdə yarana biləcək hüquqi risklərin qarşısını almağın ən etibarlı yoludur".

Предупреждение по поводу автомобилей, приобретённых по доверенности
В Азербайджане при покупке-продаже автомобиля некоторые граждане предпочитают получать доверенность с правом распоряжения транспортным средством вместо того, чтобы зарегистрировать его на своё имя.
Этот метод в определённых случаях позволяет сэкономить время и дополнительные расходы, однако впоследствии может вызвать различные юридические проблемы. Согласно действующему законодательству, владелец доверенности с правом распоряжения может управлять автомобилем, продавать его и совершать другие операции, но не может напрямую зарегистрировать транспортное средство на своё имя.
По поводу темы порталу Sfera.az рассказал эксперт по вопросам транспорта Элмедин Мурадлы, который отметил, что данное ограничение обусловлено требованиями законодательства и является юридически обоснованным механизмом.
По словам эксперта, доверенность с правом распоряжения позволяет оформить автомобиль только на третье лицо:
«Человек, получивший доверенность, не может зарегистрировать автомобиль на своё имя. Это установленное законом правило, которое граждане должны знать. Я считаю, что основное внимание должно быть направлено не на изменение правил, касающихся доверенности, а на упрощение процедур государственной регистрации и повторной регистрации транспортных средств. Если это произойдёт, люди предпочтут зарегистрировать автомобиль напрямую на своё имя, а не управлять им по доверенности».
Э. Мурадлы отметил, что управление автомобилем по доверенности долгое время создает различные риски, и множество граждан сталкивается с юридическими проблемами из-за этого:
«Об этом много раз говорилось, общественность была информирована. Тем не менее, некоторые лица до сих пор не хотят регистрировать автомобиль на своё имя. Хотя доверенность сама по себе является рискованным механизмом».
По мнению эксперта, основная опасность заключается в том, что юридический собственник автомобиля остаётся другим лицом:
«Иногда люди оставляют транспортное средство на имя лица, у которого они приобрели автомобиль, не исследовав, есть ли у него долги, судебные споры или другие юридические проблемы. Позже они сталкиваются с последствиями этого. На практике такие случаи встречались неоднократно. Поэтому мой совет гражданам — при покупке автомобиля обязательно регистрировать его на своё имя. Это самый надёжный способ предотвратить возможные юридические риски в будущем».