Elektrikli avtomobil bazarında diqqətlər əsasən Tesla-nın satış göstəricilərinə, sürətli böyüyən şarj şəbəkələrinə və aqressiv marketinq strategiyasına yönəlib. Lakin sənaye kulislərində səssiz, amma strateji bir oyun qurulur və bu oyunun əsas oyunçularından biri Toyota-dır.
Milli.Az xəbər verir ki, rəqiblər litium-ion batareyalara böyük sərmayələr yatıraraq sürətlə irəlilədiyi bir vaxtda, Toyota fərqli yol seçib. Şirkətin rəhbəri Akio Toyoda açıq şəkildə bildirir ki, mövcud texnologiya ilə "şou" göstərməkdənsə, gələcəyin texnologiyasına hazırlaşmaq daha məqsədəuyğundur. Bu səbəbdən Toyota diqqətini bərk-hal (solid-state) batareyalarının inkişafına yönəldib.
Mütəxəssislərin fikrincə, litium resurslarının məhdudluğu yaxın illərdə ciddi xammal böhranına səbəb ola bilər. Toyota isə bu riski vaxtında görərək, daha təhlükəsiz, sürətli şarj olunan və yüksək enerji tutumuna malik bərk-hal batareyaları üzərində illərdir gizli şəkildə çalışır. Bu texnologiya uğurla kommersiyalaşdırılarsa, elektrikli avtomobil bazarında qaydaları kökündən dəyişə bilər.
Mövcud vəziyyətdə Tesla "sürətli dovşan" kimi bazarda lider görünür. Toyota isə "səssiz ovçu" rolunda səbrlə doğru anı gözləyir.

Hidden strategy in the electric car market: "Toyota" or "Tesla"?
In the electric vehicle market, attention has primarily focused on Tesla's sales figures, rapidly growing charging networks, and aggressive marketing strategy. However, behind the scenes of the industry, a silent but strategic game is being set up, and one of the main players in this game is Toyota.
According to Milli.Az, while competitors are investing heavily in lithium-ion batteries and rapidly progressing, Toyota has chosen a different path. The company's leader, Akio Toyoda, clearly states that it is more appropriate to prepare for future technology rather than putting on a "show" with existing technology. For this reason, Toyota has directed its attention to the development of solid-state batteries.
According to experts, the limitation of lithium resources may cause a serious raw material crisis in the coming years. Toyota, having timely recognized this risk, has been secretly working for years on solid-state batteries that are safer, charge faster, and have high energy capacity. If this technology is successfully commercialized, it could fundamentally change the rules in the electric vehicle market.
Currently, Tesla appears as the "fast hare" and leader in the market. Toyota, on the other hand, patiently waits for the right moment as the "silent hunter."